Przejdź do treści głównej

"Kolej na Książkę 2.0" w Miłkowicach - w piątek święto biblioteki

archiwalne
8 maja – Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek będzie oryginalnie świętowany w Miłkowicach pod Legnicą (woj. dolnośląskie), gdzie trwa projekt "Kolej Na Książkę 2.0”, realizowany przez Fundację Sztuka dla Ludzi w partnerstwie z miłkowicką biblioteką gminną. Przygotowano różne działania dla miejscowych uczniów oraz chętnych w każdym wieku: aktorskie inscenizacje literackie, warsztaty kalkomanii na ceramice, plenerowy pokaz grafiki warsztatowej.

Miłkowice będą świętować czytanie

W najbliższy piątek (8 maja) na terenie GOKiS-u, gdzie ma swą siedzibę biblioteka, uczniowie z klas 1-3 obejrzą teatralne inscenizacje literatury w wykonaniu legnickich aktorek – Joanny Gonschorek i Katarzyny Kaźmierczak. Aktorski duet zaszczepiał do tej pory miłość do książek w miłkowickim gimnazjum, gdzie odbyły się badania kontrolne „z Herberta” pod nadzorem prof. Literatury oraz siostry Liryki, a także w urzędzie gminy, gdzie podczas sprzątania obiektu przez dwie nienasycone lekturą sprzątaczki nastąpił niespodziewanie „liryczny” zwrot akcji. Kolejna akcja głośnego czytania zaplanowana jest w tym tygodniu, tym razem panie będą nawoływać na miejscowym bazarze do „konsumpcji" Szymborskiej.

Wracając do święta biblioteki, po aktorskiej inscenizacji, ok. godz. 10.30 rozpoczną się na podwórku biblioteki kilkugodzinne warsztaty twórcze, gdzie inspiracją-pretekstem będzie głównie poezja. Powstaną własnoręcznie ozdobione techniką kalkomanii porcelanowe naczynia, a także wykonywane modne wśród młodzieży przypinki promujące czytelnictwo. W zajęciach będą uczestniczyć uczniowie z miłkowickiej szkoły, ale dołączyć może każdy chętny w każdym wieku.

Warsztaty w podzielonych grupach potrwają do 13.30 i są nieodpłatne. Będzie też kiermasz książek ze zbiorów biblioteki za symboliczną złotówkę, a także prezentacja grafiki warsztatowej (linorytu) i procesu powstawania odbitek.

Wszystko to, jak cały nasz projekt, ma na celu przywrócenie dawnej popularności czytelnictwu i książkom – milczącym skarbom – które coraz częściej giną na dnie przepastnych kufrów, zastępowane innymi połyskliwymi, kuszącymi przedmiotami i zabawiaczami – opowiadają ludzie Fundacji, która realizuje już drugą edycję przedsięwzięcia na terenie Miłkowic.

W ramach projektu „Kolej Na Książkę 2.0" w tamtejszej gminnej bibliotece od lutego odbywają się cykliczne warsztaty dla różnych grup wiekowych z ceramiki, grafiki komputerowej i warsztatowej oraz zdobienia porcelanowych naczyń kalkomanią ceramiczną. W planach jest też spotkanie autorskie i warsztat etnograficzny z parą podróżników i pisarzy. Powstanie wystawa plenerowa na terenie biblioteki, dokumentująca kilka miesięcy działań oraz katalog. Wszystko to, by wskrzesić ideały czytelnictwa w lokalnej wiejskiej społeczności Miłkowic i spopularyzować tamtejszą bibliotekę. Przedsięwzięcie „Kolej Na Książkę 2.0" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat nad projektem objęły m.in. portale: Platforma Kultury oraz Dolnośląskie ngo.pl. oraz media lokalne.

Fundacja Sztuka dla Ludzi prowadzona przez małżeństwo artystów – Dagmarę Angier-Srokę i Bartłomieja Srokę – działa w Legnicy od 2010 r., zajmuje się edukacją kulturalną, promocją sztuki. Do tej pory zrealizowała m.in. dwie edycje Festiwalu Street Art Between The Walls, w efekcie którego powstały pierwsze miejskie murale. Organizacja od kilku lat edukuje i animuje artystycznie młodsze i starsze pokolenia mieszkańców miasta i regionu, np. w takich projektach jak „Kultura Dojrzałości”, „ONN – Obywatel Nikomu Nieznany”, „Ptasie radio”, „Kolej na Książkę”.


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: Fundacja Sztuka dla Ludzi
Miejsce: GOKiS Miłkowice, II Armii Wojska Polskiego 77, 59-222 Miłkowice , woj. dolnośląskie
Data wydarzenia: 2015-05-08
Organizator:

Fundacja "Sztuka dla Ludzi"

Adres:

Chocianowska 4a lok. 11, 59-220 Legnica, woj. dolnośląskie

Tel.:

604 154 659

E-mail:

sztukadlaludzi.pr@gmail.com

Www:

http://www.sztukadlaludzi.org 

Organizator:

GOKiS Miłkowice

Adres:

II Armii Wojska Polskiego 77, 59-222 Miłkowice, woj. dolnośląskie

Tel.:

76 8871 222

E-mail:

gokismilkowice@poczta.fm

Www:

http://www.gokis.ugmilkowice.net/ 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • dzieci
  • edukacja
  • edukacja kulturalna
  • kultura
  • kultura i sztuka
  • wychowanie