Przejdź do treści głównej

Dialog grozi zrozumieniem. Żywa Biblioteka znów we Wrocławiu

archiwalne
Już 12 i 13 czerwca po raz kolejny wrocławska Mediateka zamieni się w niezwykłe miejsce spotkań. Jak co roku bowiem na swoich czytelników czekać będzie katalog Żywych Książek. Tylko w te dwa dni absolutnie każdy będzie mógł przyjść i przez 30 minut porozmawiać m.in. z Muzułmaninem, Żydówką, Osobą Ciemnoskórą, Byłym Więźniem, Gejem czy Feministką. To niepowtarzalna okazja aby zmierzyć się z własnymi fobiami na temat różnych ludzi i kultur.

Żywa Biblioteka to projekt edukacyjny, którego celem jest promowanie praw człowieka i zapobieganie przejawom dyskryminacji wobec mniejszości. Jest to wyjątkowe wydarzenie, ponieważ opiera się na zwykłej rozmowie dwojga ludzi. Poprzednie edycje pokazały potencjał bezpośrednich spotkań i ich rolę w zapobieganiu uprzedzeniom.

Jest to wyjątkowa okazja poznania osób, których się na co dzień nie spotyka. Taka rozmowa trwa 30 minut i jest bezpłatna. Czytelnik może zadać Żywej Książce pytania, których nie miałby możliwości postawić w normalnych warunkach. Może poznać osobiste doświadczenia Książki oraz problemy na jakie jest narażona. Każda z zaangażowanych osób może się czegoś nowego nauczyć o drugim człowieku, przełamać swoje uprzedzenia lub krytycznie na nie spojrzeć. Po przeczytaniu Książki czytelnik może wypożyczyć następną.

Tytuły, z którymi można było porozmawiać w poprzednich edycjach: Amerykanin, Arab, Azjata, Antyfacet, Białorusin, Były Więzień, Były Bezdomny, Feministka, Katolik, Osoba Homoseksualna, Osoba na wózku, Osoba Głuchoniewidoma, Osoba Niesłysząca, Hindus, Osoba Ciemnoskóra, Osoba Transseksualna, Muzułmanin, Niemiec, Rom, Rosjanka, Rodzic dziecka niepełnosprawnego, Osoba chora na schizofrenię, Turek, Trzeźwiejący Alkoholik, Protestant, Uchodźca, Ukrainiec, Żydówka.

Żywa Biblioteka będzie połączona z warsztatami na temat przejawu rasizmu w języku polskim dla nauczycieli i policjantów, które poprowadzi dr Margaret Amaka Ohia i mgr Dorota Kozłowska. Oprócz osób indywidualnych Żywą Bibliotekę odwiedzą też zorganizowane grupy szkolne.

Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie Diversja, Miejską Bibliotekę Publiczną we Wrocławiu oraz przy współpracy z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego.

Żywa Biblioteka odbędzie się 12-13.06.2015 w Mediatece przy pl. Teatralnym 5. Wypożyczenia w godzinach 12.00 - 20.00.


Wiadomość pochodzi z serwisu regionalnego dolnyslask.ngo.pl.
Źródło: inf. nadesłana do red. www.dolnoslaskie.ngo.pl
Miejsce: Mediateka Wrocław, Teatralny Pl., Wrocław, woj. dolnośląskie
Data wydarzenia: od 2015-06-12 do 2015-06-13
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • antydyskryminacja
  • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
  • kobiety
  • LGBT
  • mniejszości narodowe i etniczne
  • osoby z niepełnosprawnościami
  • prawa człowieka
  • równość
  • wielokulturowość