Przejdź do treści głównej

Wrocław. Polskie miasta na ekranie. Polish Cinema for Beginners powraca już w marcu

autor(ka): Wrocławska Fundacja Filmowa
2017-02-24, 13:54
archiwalne
Polish Cinema for Beginners powraca do Kina Nowe Horyzonty! 8. edycja nagrodzonego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej projektu rozpocznie się już 2 marca. W tym sezonie – pod hasłem "Polish Cities" – przybliżymy krajobrazy, historię i specyfikę polskich miast.

Na otwarcie "Ziemia obiecana" zmarłego w zeszłym roku giganta polskiego kina - Andrzeja Wajdy. Okrzyknięta najwybitniejszym polskim filmem wszech czasów, przybliży przemysłowe tradycje Łodzi. "Ziemia obiecana" to ekranizacja nagrodzonej Noblem powieści Władysława Reymonta, której tematem był "mechanizm robienia pieniędzy".

W Łodzi końca XIX wieku Polak, Niemiec i Żyd razem zakładają fabrykę, a różnice pochodzenia wykorzystują do skutecznego działania i wygrywania z konkurencją. Jednak czy przyjaźń przetrwa ten sukces? Wielkie kreacje aktorskie Daniela Olbrychskiego, Wojciecha Pszoniaka i Andrzeja Seweryna, niezapomniana muzyka Wojciecha Kilara oraz gwałtowne zdjęcia Witolda Sobocińskiego i Edwarda Kłosińskiego, nadające filmowi nerwowy rytm, złożyły się na legendę „Ziemi obiecanej”.

Nominowany do Oscara obraz Andrzeja Wajdy do dziś stanowi jedno z największych osiągnięć polskiego kina – obwołany przez Martina Scorsese arcydziełem, w zeszłym roku, w ankiecie Muzeum Kinematografii w Łodzi, wybrany został polskim filmem wszech czasów.

Na tym jednak nie koniec filmowych podróży. Podczas kolejnego pokazu przeniesiemy się do współczesnej Warszawy, którą sportretował Jerzy Skolimowski w intrygujących "11 minutach". Polskie kino rzadko zagląda do Lublina – nadrobimy to we wzruszającym "Carte Blanche" Jacka Lusińskiego z Andrzejem Chyrą w roli głównej, by zaraz potem pokazać Wrocław lat 50. w "Pętli" – klasyku szkoły polskiej w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa. Na koniec jeden z najgłośniejszych (i najdroższych) filmów ostatnich lat – opiewająca historię i piękno Poznania "Hiszpanka" Łukasza Barczyka. Całość, jak zawsze, odbywa się w języku angielskim, aby wszyscy mieszkańcy Wrocławia – bez względu na to skąd pochodzą – mogli poznać polską kulturę, obyczajowość, historię. Pomogą w tym wyjątkowi goście: twórcy filmowi i filmoznawcy, którzy staną się przewodnikami po zakątkach polskich miast i urokach polskiego kina.

Pokaz otwarcia 8. sezonu Polish Cinema for Beginners odbędzie się 2 marca o godzinie 19:00 w Kinie Nowe Horyzonty. Bilety nabyć można przed seansami w kasach kina i na stronie KinoNH.pl. Więcej informacji na temat projektu znajdą Państwo na: PolishCinema.com.pl i facebook.com/PolishCinema.

Na Polish Cinema for Beginners zaprasza Wrocławska Fundacja Filmowa.

 


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: Wrocławska Fundacja Filmowa
Data wydarzenia: od 2017-03-02 do 2017-04-27
Organizator:

Wrocławska Fundacja Filmowa

Adres:

Leszczyńskiego 4 lok. 29, 50-078 Wrocław, woj. DS

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja kulturalna
  • kultura
  • sztuka