Przejdź do treści głównej

Trójmiasto. Zaproszenie na Pola Nadziei i Wielką Żonkilową Sztafetę

autor(ka): Bogna Filipowicz
2017-03-15, 13:39
archiwalne
Już 2 kwietnia 2017 r. na Pomorzu zakwitną Pola Nadziei. Po raz szósty pomorskie hospicja przeprowadzą wspólną zbiórkę na rzecz swoich podopiecznych. Puck, Gdynia, Sopot i Gdańsk będą mogły pokazać solidarność z osobami u kresu życia. Ulice zapełnią się wolontariuszami w żółtych koszulkach, którzy w zamian za datek na rzecz podopiecznych hospicjów będą wręczać żonkile. Będzie żółto, będzie radośnie, będzie słonecznie! Zapraszamy serdecznie!

Pola Nadziei na Pomorzu po raz szósty! Już 2 kwietnia 2017 r. na Pomorzu zakwitną Pola Nadziei. Po raz szósty pomorskie hospicja przeprowadzą wspólną zbiórkę na rzecz swoich podopiecznych.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w sztafecie i Żonkilowej Paradzie.

Puck, Gdynia, Sopot i Gdańsk będą mogły pokazać solidarność z osobami u kresu życia. Ulice zapełnią się wolontariuszami w żółtych koszulkach, którzy w zamian za datek na rzecz podopiecznych hospicjów będą wręczać żonkile. Będzie żółto, będzie radośnie, będzie słonecznie! Pas nadmorski łączący miasta ośrodków-organizatorów stanie się trasą sztafety nadziei. Zapraszamy do dołączenia się w każdej możliwej formie! Biegacze, rolkarze, motocykliści, osoby zmotoryzowane, mieszkańcy Pomorza wspólnie pokonają trasę od Pucka po Gdańsk! Bądźcie z nami!

Z Pucka o godz. 9:30 wyjadą motocykliści, z Gdyni o 10:30 wystartują biegacze, by w Sopocie o 11:45 zmienili ich rolkarze, którzy dotrą aż do Brzeźna, a następnie do Gdańska Głównego. Stamtąd wyruszy parada żonkilowych samochodów, by dołączyć do czekających na skrzyżowaniu przy baszcie Jacek (ul. Podwale Staromiejskie i Podmłyńska) uczestników parady, która tradycyjnie zakończy się pod fontanną Neptuna.

Trasa sztafety:

9.30 Puck: Sztafetę zaczną motocykle sprzed Hospicjum pw. św. Ojca Pio w Pucku, na ul. Dziedzictwa Jana Pawła II 12, i dotrą do skweru Arki Gdynia, gdzie rozpocznie się jej część biegowa.

10.30 Gdynia: start biegaczy przy Skwerze Arki Gdynia

11:45 Sopot: start rolkarzy przy molo

Zapisy dla biegaczy i rolkarzy kliknij tutaj

12:20 Przejazd rolkarzy z Gdańska-Brzeźna do Gdańska Głównego (pas nadmorski – ul. Hallera – Al. Zwycięstwa – Podwale Staromiejskie – Baszta Jacek)

12:30 Gdańsk-Brzeźno: start sztafety zmotoryzowanej z parkingu przy promenadzie do molo w Brzeźnie

Ruchem przy wyjeździe z Brzeźna będzie kierowała policja. Dalsze etapy sztafety odbędą się bez wyłączenia ruchu drogowego, z uwzględnieniem płynności ruchu innych uczestników drogi. Trasa przejazdu będzie przebiegać ulicami: Jana Pawła II, Rzeczypospolitej, Legionów, Wyspiańskiego, Miszewskiego, Grunwaldzka, Zwycięstwa, Błędnik, Wały Piastowskie, Łagiewniki, Stolarska, Igielnicka.

13:00 tworzenie szyku parady pieszej i zmotoryzowanej: przy Podwalu Staromiejskim, niedaleko baszty Jacek.

Równolegle: 13.00 – 14.00 Uroczystość Wręczenia Nagród Honorowym Wolontariuszom i Filantropom w Sali Św. Jerzego.

13:30 start Parady, która pokieruje się przez Targ Drzewny na Targ Węglowy, gdzie dla „żonkilowych” maszyn zaplanowano punkt postojowy. Wszystkich kierowców i pasażerów sztafety zapraszamy do udziału w dalszej części parady, aż pod fontannę Neptuna, gdzie zostanie wykonane wspólne pamiątkowe zdjęcie.

Targ Węglowy -Długi Targ : Parada Żonkilowa kieruje się pod fontannę Neptuna.

Parada w Gdańsku jak zwykle będzie trasą pełną niespodzianek, która zakończy się wspólną zumbą, którą radośnie zamkniemy naszą sztafetę.

Cel akcji:

Celem akcji jest nie tylko zbiórka na rzecz podopiecznych hospicjów, ale także zwrócenie uwagi na samą ideę opieki hospicyjnej. Słowo hospicjum wywodzi się od łacińskich słów hospes – „gość” i hospitium – „gościna”. Zespoły hospicyjne, złożone z profesjonalistów i wolontariuszy towarzyszą chorym w drodze do kresu życia. Odpowiadają na ich potrzeby medyczne, ale również takie zwyczajne, ludzkie, jak potrzeba bliskości, rozmowy, kierując się hasłem „Hospicjum to też Życie”.

Pola Nadziei na Pomorzu pozwalają zebrać środki na rzecz: Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, Hospicjum im. św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Hospicjum im św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci „Bursztynową Przystanią” oraz Hospicjum pw. św. Ojca Pio w Pucku. Akcję wraz z wymienionymi hospicjami organizuje Fundacja Hospicyjna i Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

Historia:

Pierwsze Pola Nadziei zakwitły w szkockim Edynburgu, zorganizowane przez Fundację Marie Curie Cancer Care. Stamtąd też przywędrował do nas zwyczaj darowania żonkili osobom przyłączającym się do zbiórki. Żonkil w tej tradycji symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią. Co roku na początku października, w okolicach Międzynarodowego Dnia Opieki Paliatywno-Hospicyjnej, ludzie na całym świecie sadzą żonkile przed szkołami, szpitalami, urzędami, w parkach i na skwerach. Wiosną, kiedy kwitną, ośrodki hospicyjne organizują wielką zbiórkę na rzecz ich podopiecznych. Ubrani na żółto wolontariusze wręczają je darczyńcom w zamian za datek do puszki.

Polska historia Pól Nadziei zaczęła się przed 18 laty w Krakowie, dzięki Hospicjum św. Łazarza. W 2003 roku akcja nabrała charakteru ogólnopolskiego i organizowana jest w kilkudziesięciu miastach.

Przyłącz się!

Jeżeli chcesz przyłączyć się do organizacji wydarzenia jako wolontariusz, zapraszamy!

Kontakt do koordynatorów wolontariatu:

Gdańsk: Anna Włodkowska
Gdynia: Justyna Cyman  
Sopot: Elżbieta Bęben
Puck: Beata Gruchała

Patronat honorowy nad akcją objął Arcybiskup Metropolita Gdański Sławoj Leszek Głódź, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski, Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek, Burmistrz Miasta Pucka Hanna Pruchniewska.

Patronat medialny nad akcją objęło TVP 3 Gdańsk, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, Trójmiasto.pl oraz Gość Niedzielny.

Partnerzy strategiczni: BOŚ, Biegowi Wariaci

Dołącz do wydarzenia na facebooku kliknij tutaj

Więcej informacji na stronie http://www.polanadzieinapomorzu.pl/

 


Pliki do pobrania

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: Fundacja Hospicyjna
Miejsce: Gdańsk, Sopot, Gdynia
Data wydarzenia: 2017-04-02
Organizator:

Fundacja Hospicyjna

Adres:

Chodowieckiego 10, 80-208 Gdańsk, woj. PM

E-mail:

o.kalita@fundacjahospicyjna.pl

Www:

http://www.polanadzieinapomorzu.pl/ 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • chorzy
  • dobroczynność, filantropia
  • działalność charytatywna
  • dzieci
  • sport
  • wolontariat
  • wolontariusze