Przejdź do treści głównej

Pięć filmów o tematyce LGBT na festiwalu filmowym online #FiveFilms4Freedom

autor(ka): British Council
2017-03-17, 10:15
archiwalne
Love is a human right
Podmiejski dworzec, londyńskie nadrzecze i ulice Paryża, to scenografia filmów prezentowanych w ramach festiwalu filmów krótkometrażowych #FiveFilms4Freedom. Tegoroczny program festiwalu #FiveFilms4Freedom, organizowanego już po raz trzeci przez British Council (brytyjską instytucję kulturalno-edukacyjną) i BFI (Brytyjski Instytut Filmowy), porusza tematy od transseksualnego rodzicielstwa, poprzez machismo i seksualność, po aplikacje randkowe.

Pięć filmów jest dostępnych online w dniach 16-26 marca do bezpłatnego oglądania przez widzów na całym świecie. Filmy wybrano spośród programu odbywającego się w tym samym czasie festiwalu BFI Flare: London LGBT Film Festival.

We wtorek 21 marca odbędzie się kampania online zachęcająca do oglądania filmów w solidarności ze społecznością lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transseksualnych (LGBT) w krajach, w których ich wolność i prawa są ograniczane. Aby przyłączyć się do kampanii promującej miłość jako prawo człowieka należy użyć hashtagu #FiveFilms4Freedom.

Już po raz trzeci festiwal filmów o tematyce LGBT o największym zasięgu online będzie promowany przez globalną sieć British Council w ponad 100 krajach, docierając do widowni z Ameryk, Chin, Indii, Europy, Bliskiego Wschodu i innych miejsc na świecie. Dzięki tej inicjatywie widzowie, bez względu na miejsce zamieszkania, mogą zetknąć się z twórczością filmową o tematyce LGBT i poznać nazwiska reżyserów. Po raz pierwszy cała piątka festiwalowych filmów jest produkcji brytyjskiej – to symboliczne upamiętnienie przypadającej na 2017 rok 50. rocznicy dekryminalizacji homoseksualizmu w Wielkiej Brytanii.

W ubiegłym roku kampania dotarła do 140 milionów ludzi ze 179 krajów. Największą liczbę widzów odnotowały: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Meksyk, Tajlandia, Arabia Saudyjska, Holandia i Niemcy.

FILMY 2017

Filmy wybrane w roku 2017 to zarówno dramaty fabularne, jak i filmy dokumentalne, podejmujące historie lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transseksualnych. Opowiadają o pierwszej miłości, ukazują portret niezwykłej rodziny, czy pokazują pełen życia i eksperesji obraz undergroundowej kultury.

Crush

Reżyseria Rosie Westhoff / Wielka Brytania 2016 / 8 minut

Niemal pozbawiona słów historia rozbłysku pierwszej miłości młodej dziewczynki czekającej na pociąg w Wielkiej Brytanii.

https://youtu.be/KzdlLFAjWjw

Where We Are Now

Reżyseria Lucie Rachel / Wielka Brytania 2016 / 9 minut

Intymny dokument portretujący relację pomiędzy transseksualnym rodzicem i jej biseksualną córką w Szkocji.

https://youtu.be/dYmLLhK3Kw4

Heavy Weight

Reżyseria Jonny Ruff / Wielka Brytania 2016 / 13 minut

Świat boksera wywraca się do góry nogami po tym, jak w klubie pojawia się nowy pięściarz.

https://youtu.be/LDBNDpudaq4

Still Burning

Reżyseria Nick Rowley / Wielka Brytania / Francja 2016 / 9 minut

Era, młody imigrant z Gwadelupy mieszkający w Paryżu, wprowadza swojego brata w świat obcisłych kostiumów, wysokich obcasów i groźnych póz ruchu tanecznego „voguing”.

https://youtu.be/m1vMmetKIsk

Jamie

Reżyseria Christopher Manning / Wielka Brytania 2016 / 9 minut

Po czatowaniu online z chłopakiem, nieśmiały Jamie podejmuje odważną decyzję, by spotkać się z nim na żywo.

https://youtu.be/2x6APFCU7CQ

Wszystkie filmy można oglądać w dniach 16-26 marca na kanale YouTube British Council Arts (www.youtube.com/user/britishartschannel) i na playerze BFI (http://player.bfi.org.uk/).


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: British Council
Data wydarzenia: od 2017-03-17 do 2017-03-26
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • antydyskryminacja
  • kultura
  • LGBT
  • prawa człowieka
  • równość