Przejdź do treści głównej

Radziejowice. Szkolenie "Włączanie osób z dysfunkcją słuchu w działania kulturalne"

autor(ka): Irena Madej
2017-03-20, 08:46
płatne
Serdecznie zapraszamy
Planujesz udostępnić ofertę kulturalną osobom z dysfunkcją słuchu? Interesują Cię dobre praktyki w zakresie włączania tych grup w tworzenie programu? Chcesz poznać podstawy Polskiego Języka Migowego i Kulturę Głuchych? Narodowe Centrum Kultury zaprasza na drugie szkolenie z cyklu Kultura Bez Wyjątku, które odbędzie się w dniach 24-26 kwietnia w Radziejowicach. Zapisz się do 30 marca! Udział w szkoleniu jest płatny.

Cel szkolenia:

Środowisko osób niesłyszących jest bardzo zróżnicowane, począwszy od Głuchych przez słabosłyszących po seniorów. Każda z tych grup potrzebuje innych dostosowań i ma różne oczekiwania. Celem szkolenia jest wspólne odkrycie świata osób G-/głuchych, sposobów komunikowania się oraz odbioru szeroko rozumianej przestrzeni kulturalnej przez osoby z niepełnosprawnością słuchu. Prowadzący podzielą się z uczestnikami swoim osobistym doświadczeniem, ale także wiedzą, informacjami i pomysłami umożliwiającymi tworzenie oferty edukacyjnej bez barier; wydarzeń dostępnych dla osób z niepełnosprawnością słuchu. Wspólnie odkryjemy jakie bariery mogą spotkać osoby niesłyszące i słabosłyszące w kulturze, ale także określimy rozwiązania służące likwidacji tych barier. Owocem szkoleń stanie się mamy nadzieję zbudowanie programu dostępnego dla osób G-/głuchych.

Kompetencje, które zdobędzie uczestnik szkolenia:

Podczas szkoleń poznasz podstawy Polskiego Języka Migowego, zdobędziesz wiedzę o funkcjonowaniu i potrzebach osób z niepełnosprawnością słuchu. Dowiesz się, czy i jaka jest oferta kulturalna w Polsce dla osób głuchych i słabosłyszących. Poznasz metody pracy i narzędzia udostępniania oferty kulturalnej oraz pułapki, jakie czyhają na Ciebie na każdym etapie udostępniania kultury. Wreszcie wskażemy Ci, skąd czerpać inspiracje i gdzie w Polsce znajdziesz dobre praktyki.

Podczas warsztatów i ćwiczeń „zanurzysz” się w świecie ciszy i sam doświadczysz odbioru oferty kulturalnej przez osoby z niepełnosprawnościami. Poznasz elementy Polskiego Języka Migowego, zrozumiesz czym różni się aparat słuchowy od implantu ślimakowego, a także dowiesz się wielu rzeczy, których nie ma w żadnej książce ani na żadnej stronie internetowej. Te doświadczenia zostaną na długo w pamięci i pozwolą lepiej zrozumieć specyfikę środowiska. Pod okiem trenerów, którzy znają temat od podszewki, będąc sami osobami z niepełnosprawnością słuchu lub pracując z G-/głuchymi, będziesz mógł przygotować swoje pierwsze propozycje kulturalne dostępne dla osób z niepełnosprawnością słuchu, wysłuchać uwag, skonsultować swoje wątpliwości.

Wizyta studyjna: Kultura Głuchych czy kultura dla głuchych?

Ważnym elementem szkolenia będzie wizyta w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta i spotkanie z Grupą Artystów Głuchych. Spotkanie poświęcone będzie pojęciu Kultury Głuchych w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem Sztuki Głuchych oraz zagadnieniu udostępniania kultury powszechnej osobom niesłyszącym, przy aktywnym udziale osób słyszących jako edukatorów i przewodników. Wizyta studyjna obejmuje: prezentację doświadczeń Zachęty w obszarze dostępności, warsztaty o Sztuce Głuchych prowadzone przez członków grupy GAG, oprowadzanie w Polskim Języku Migowym po wystawie „Gordon Parks: Aparat to moja broń”, tłumaczone na język polski foniczny przez Daniel Kotowskiego oraz dyskusję z artystami grupy GAG.

 

Program towarzyszący:

Uzupełnieniem spotkania jest program towarzyszący, na który złożą się:

 • projekcja filmu „Rozumiemy się bez słów”, reż. Eric Lartigau, 2014
 • pokaz rejestracji spektaklu "Jeden Gest" w reżyserii Wojtka Ziemilskiego dzięki uprzejmości Teatru Nowego w Warszawie.

Adresaci szkoleń:

 • pracownicy instytucji kultury, którzy chcieliby włączyć osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności w swoje działania kulturalne
 • animatorzy i edukatorzy, którzy pracują z różnorodnymi społecznościami i chcą uwzględniać w swoich działaniach potrzeby i twórczość wszystkich ich członków.
 • praktycy, zainteresowani kulturą włączającą, którzy do tej pory nie pracowali z osobami z niepełnosprawnością.

Informujemy, że w przypadku dużej liczby chętnych:

 • pierwszeństwo będą mieli uczestnicy poprzedniego ze szkoleń w cyklu
 • w drugiej kolejności pierwszeństwo będą mieli pracownicy domów i centrów kultury
 • NCK będzie prosił instytucje o oddelegowanie jednego pracownika.

Liczba uczestników szkolenia: 20 osób.

Trenerzy: Paulina Gul, Anna Turkosz, Anna Żórawska, Tomasz Smakowski

Miejsce: Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach oraz Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki

Wizyta studyjna w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta: Paulina Celińska, Daniel Kotowski, Justyna Kieruzelska, Agnieszka Kołodziejczak, Joanna Ciesielska

Koszt szkolenia dla uczestnika: Koszt wynosi 369 zł brutto / 300 zł netto + 23% VAT (brutto: 369 zł). W cenę wliczone są:

 • udział w szkoleniu,
 • wizyty studyjne,
 • wyżywienie,
 • nocleg (pokoje dwuosobowe),
 • transport na trasie Warszawa - ośrodek szkoleniowy - Warszawa
 • materiały szkoleniowe,
 • zaświadczenie o udziale w szkoleniu.

Koszt udziału w całym bloku tematycznym:

Cykl "Kultura Bez Wyjątku" stanowi spójną całość i chcemy zachęcić Państwa do udziału we wszystkich spotkaniach. Dla uczestników, którzy wezmą udział w trzech pierwszych szkoleniach, koszt czwartego spotkania wynosi 50% ceny, a więc 150 zł netto / 165 zł brutto. Zniżka dotyczy zarówno osób indywidualnych, jak i instytucji, które mogą oddelegować na poszczególne szkolenia różnych pracowników.

Rekrutacja:

Aby wziąć udział w szkoleniu należy wypełnić FORMULARZ REKRUTACYJNY, który dostępny będzie w dniach 20-30 marca 2017 r.

Informujemy, że w przypadku dużej liczby chętnych:

 • pierwszeństwo będą mieli uczestnicy poprzedniego szkolenia w cyklu
 • w drugiej kolejności pierwszeństwo będą mieli pracownicy domów i centrów kultury
 • NCK będzie prosił instytucje o oddelegowanie jednego pracownika.

Dodatkowym kryterium naboru będzie kolejność zgłoszeń.

Osoby zakwalifikowane na szkolenie poinformujemy mailowo 31 marca 2017 roku (piątek).

Wpłaty: Wpłaty należy dokonywać po otrzymaniu mailowego potwierdzenia o zakwalifikowaniu się do udziału w szkoleniu, które zostanie do Państwa przesłane przez koordynatorkę szkolenia.

Kontakt: Irena Madej, , 22 2 100 194


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść ogłoszeń o szkoleniach i za jakość oferowanych usług.

Miejsce: Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach, Henryka Sienkiewicza 4, Radziejowice, woj. mazowieckie
Data wydarzenia: od 2017-04-24 do 2017-04-26
Organizator:

Narodowe Centrum Kultury

Adres:

Płocka 13, 01-231 Warszawa-Wola, woj. mazowieckie

Tel.:

22 210 01 00

Faks:

22 210 01 01

E-mail:

nck@nck.pl

Www:

http://nck.pl/kultura-bez-wyjatku/318647-wlaczanie-w-dzialania-kulturalne-osob-z-dysfunkcja-sluchu-w 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

 • animacja
 • edukacja kulturalna
 • integracja społeczna
 • kultura
 • osoby z niepełnosprawnościami
 • sztuka