Przejdź do treści głównej

Konferencja: Europa bez granic – strefa Schengen

autor(ka): Anna Dworak
2017-03-20, 13:02
archiwalne
Czy jest możliwe aby strefa Schengen przetrwała w dotychczasowym kształcie? Co niesie ze sobą rozszerzenie kompetencji Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej? Pytań w zakresie strefy Schengen i powiązanego z nią kryzysu migracyjnego jest sporo. Odpowiedź na nie znajdziesz, przychodząc 28 marca na konferencję na temat strefy Schengen organizowaną przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct-Wrocław.

Czy jest możliwe aby strefa Schengen przetrwała w dotychczasowym kształcie? Jak przebiegało wdrażanie Europejskiego Programu w Zakresie Migracji? Co niesie ze sobą rozszerzenie kompetencji Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej? Pytań w zakresie strefy Schengen i powiązanego z nią kryzysu migracyjnego jest sporo. Odpowiedź na nie znajdziesz przychodząc na Konferencję na temat strefy Schengen organizowaną przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct-Wrocław.

Swoboda przemieszczania się

Strefa Schengen jest obszarem na którym zagwarantowano swobodę przemieszczania się osób. Państwa, które przyjęły takie rozwiązania zniosły kontrolę na granicach zewnętrznych jednocześnie ustanawiając zewnętrzną granicę strefy. Nie należy utożsamiać strefy Schengen z obszarem zajmowanym przez państwa członkowskie Unii Europejskiej. Nie wszystkie państwa należące do Unii Europejskiej należą do układu Schengen, a także niektóre państwa strefy nie należą do Unii Europejskiej. Zniesienie kontroli na granicach wewnętrznych oznacza, że na granicach pomiędzy państwami członkowskimi uczestniczącymi w tej współpracy w ramach strefy nie jest prowadzona kontrola graniczna. Każdy obywatel państwa członkowskiego należącego do strefy ma prawo swobodnego wjazdu i pobytu na terytorium innego państwa członkowskiego.

Kto w strefie, a kto poza strefą

Obecnie strefa Schengen obejmuje 26 krajów europejskich (z których 22 należy do UE): Austrię, Belgię, Danię, Estonię, Finlandię, Francję, Grecję, Hiszpanię, Holandię, Litwę, Luksemburg, Łotwę, Maltę, Niemcy, Polskę, Portugalię, Czechy, Słowację, Słowenię, Szwecję, Węgry i Włochy, jak również Islandię, Liechtenstein, Norwegię i Szwajcarię. Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Irlandia, Rumunia i Wielka Brytania to państwa członkowskie UE, które nie są częścią strefy Schengen. Oznacza to, że podróż z jednego z tych państw do państwa Schengen wymaga odprawy granicznej. Przy wjeździe na terytorium państwa członkowskiego nienależącego do strefy Schengen obywatele Unii podlegają zasadniczo jedynie minimalnej kontroli mającej na celu weryfikację tożsamości na podstawie dokumentów podróży (paszportu lub dowodu tożsamości).

III Ogólnopolska Konferencja Naukowa

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct-Wrocław wraz z partnerami: Katedrą Studiów Europejskich Uniwersytetu Wrocławskiego i Kołem Naukowym Studentów Europeistyki Projekt Europa serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych tematyką otwartych granic i kryzysu migracyjnego do wzięcia udziału w organizowanej przez nas konferencji. Konferencja odbędzie się 28 marca (wtorek) o godzinie 10:00 we Wrocławskim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3. Celem konferencji jest ukazanie jak zmieniła się strefa Schengen w obliczu kryzysu migracyjnego. Wydarzenie zostało podzielone na dwa panele: pierwszy to debata ekspertów, drugi to wystąpienia studentów i doktorantów z referatami. Szczegółowy harmonogram oraz więcej informacji znajduje się na stronie www.europedirect-wroclaw.pl


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: Strona www Punktu
Miejsce: Wrocławskie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3 , Legnicka 65, 54-206 Wrocław, woj. dolnośląskie
Data wydarzenia: 2017-03-28
Organizator:

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct-Wrocław

Adres:

Legnicka 65, 54-206 Wrocław, woj. dolnośląskie

Tel.:

717237351

E-mail:

europedirect-wroclaw@europedirect-wroclaw.pl

Www:

http://www.europedirect-wroclaw.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • działalność międzynarodowa
  • integracja europejska
  • państwo, polityka
  • współpraca międzynarodowa