Przejdź do treści głównej

Europa Nostra 2017: Zagłosuj na Nagrodę Publiczności

autor(ka): opr. MW, ue.ngo.pl
2017-04-17, 21:54
archiwalne
Obywatele z całego świata mogą głosować online na Nagrodę Publiczności (Public Choice Award) w ramach Nagrody Europa Nostra 2017. Głosujący mają szansę na wygranie wycieczki dla dwóch osób do Finlandii i udział w charakterze gościa specjalnego w ceremonii rozdania nagród, która odbędzie się 15 maja 2017 r. w historycznym mieście Turku. Głosowanie trwa do 3 maja.

Nagrodą za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony, badań, aktywnej działalności, edukacji, szkoleń i podnoszenia świadomości dotyczącej dziedzictwa kulturowego uhonorowano 29 laureatów z 18 państw. Wśród tegorocznych zwycięzców znalazł się program edukacyjny "Żydowskie dziedzictwo kulturowe" realizowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Składające się z niezależnych ekspertów jury przeanalizowało w sumie 202 aplikacje, złożone przez organizacje i instytucje kultury z 39 krajów z całej Europy (Bruksela / Haga, 05.04.2017).

Obywatele z całego świata mogą teraz głosować online na Nagrodę Publiczności (Public Choice Award). Głosujący mają szansę na wygranie wycieczki dla dwóch osób do Finlandii i udział w charakterze gościa specjalnego w ceremonii rozdania nagród, która odbędzie się 15 maja w historycznym mieście Turku. W trakcie ceremonii zostanie ogłoszonych siedmiu laureatów Grand Prix, którzy otrzymają nagrodę w wysokości 10 000 euro oraz zwycięzca Nagrody Publiczności.

Termin głosowania upływa 3 maja 2017 r.

Gratuluję wszystkim zwycięzcom. Ich osiągnięcia pokazują nam po raz kolejny skalę zaangażowania wielu Europejczyków w ochronę dziedzictwa kulturowego. Realizowane przez nich projekty świadczą o tym, jak wielkie jest znaczenie dziedzictwa kulturowego w naszym życiu i społeczeństwie. Szczególnie teraz, gdy Europa staje w obliczu wielu społecznych wyzwań, kultura odgrywa kluczową rolę w podnoszeniu świadomości naszej wspólnej historii i wartości oraz pielęgnowaniu tolerancji, wzajemnego zrozumienia i integracji społecznej. Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego 2018 będzie doskonałą okazją do tego, by skupić się na tym, co łączy nas, jako Europejczyków – naszej wspólnej historii, kulturze i dziedzictwie. Komisja Europejska będzie nadal wspierać tę nagrodę oraz inne projekty dotyczące dziedzictwa za pośrednictwem programu Kreatywna Europa – zapewnił Tibor Navracsics, Komisarz Unii Europejskiej ds. Edukacji, Kultury, Młodzieży i Sportu.

Serdecznie gratuluję tegorocznym zwycięzcom i chylę czoła przed wszystkimi osobami, których niezwykły talent, pełne pasji zaangażowanie i wielka hojność sprawiły, że te nadzwyczajne osiągnięcia stały się możliwe. Tym samym dołączają one do elitarnej grupy około 450 niezwykłych osiągnięć nagrodzonych w ciągu ostatnich 15 lat przez Europa Nostra i Komisję Europejską. Wszyscy nasi zwycięzcy pokazują nam, że dziedzictwo jest kluczowym składnikiem trwałego rozwoju gospodarczego, spójności społecznej i silniej, zintegrowanej Europy. Przywódcy Unii Europejskiej powinni wykorzystać tę historyczną okazję, jaką jest Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego 2018, aby docenić udział dziedzictwa kulturowego i jego fundamentalnych wartości w zbliżaniu do siebie państw, społeczeństw i kultur w Europie i na świecie – powiedział Plácido Domingo, znany śpiewak operowy i Przewodniczący Europa Nostra.

Laureaci Nagrody Unii Europejskiej dla Dziedzictwa Kulturowego / Europa Nostra 2017 zostaną uhonorowani w trakcie prestiżowej ceremonii współorganizowanej przez Komisarza Unii Europejskiej Tibora Navracsicsa i Maestro Plácido Domingo, która rozpocznie się późnym popołudniem 15 maja w kościele św. Michała w Turku.

W ceremonii rozdania nagród weźmie udział około 1200 osób, w tym profesjonaliści w obszarze dziedzictwa, wolontariusze i sympatycy z całej Europy, jak również wysokiej rangi przedstawiciele instytucji Unii Europejskiej, kraju gospodarza i innych państw członkowskich.

Zwycięzcy zaprezentują swoje przykładowe osiągnięcia w trakcie Excellence Fair, który odbędzie się 14 maja w Sigyn Hall Konserwatorium Muzycznego w Turku oraz wezmą udział w szeregu wydarzeń w trakcie Europejskiego Kongresu Dziedzictwa w Turku (11-15 maja). Kongres ten, organizowany przez Europa Nostra, będzie stanowił inspirującą platformę do nawiązywania relacji i dyskusji o ostatnich europejskich wydarzeniach związanych z dziedzictwem kulturowym, ze szczególnym uwzględnieniem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

Zwycięzcy 2017 (alfabetycznie według kraju):

Kategoria: ochrona dziedzictwa kulturowego

 • Kaplica św. Marcina w miejscowości Stari Brod, niedaleko miasta Sisak, CHORWACJA
 • Barokowy kompleks i ogrody w Kuks, region Hradec Králové, CZECHY
 • Starożytne miasto Karthaia, wyspa Kea, GRECJA
 • Bastion Pałacu Wielkiego Mistrza na Rodos, GRECJA
 • Biała Piramida w Rzymie, WŁOCHY
 • Droga Królewska przez Filefjell, NORWEGIA
 • Kościół i Wieża Clérigos w Porto, PORTUGALIA
 • Pałac Kultury w Blaju, region Transylwanii, RUMUNIA
 • Forteca Cap Enderrocat, Majorka, HISZPANIA
 • Dach nad ruinami klasztoru San Juan w Burgos, HISZPANIA
 • Cromford Mills: Budynek 17, Derbyshire, WIELKA BRYTANIA

Kategoria: badania naukowe

 • Projekt badań i konserwacji ołtarza Rode‘a, Talin, ESTONIA
 • „Karnawał król Europy”, San Michele all’Adige, WŁOCHY
 • Muzeum Piranesi, Mediolan, WŁOCHY
 • Projekt badań i konserwacji dzieł Hieronymusa Boscha, ‘s-Hertogenbosch, HOLANDIA

Kategoria: aktywna działalność na rzecz dziedzictwa kulturowego

 • Ferdinand Meder, Zagrzeb, CHORWACJA
 • Jim Callery, hrabstwo Roscommon, IRLANDIA
 • Norwegian Lighthouse Society, NORWEGIA
 • Zoltán Kallós, Transylwania, RUMUNIA

Kategoria: edukacja, szkolenia i podnoszenie świadomości

 • Erfgoedplus: Platforma dziedzictwa online, Hasselt, BELGIA
 • Centrum Sztuki i Badań Wizualnych, Nikozja, CYPR
 • Program edukacyjny na rzecz czeskiego dziedzictwa kulturowego Czech, Telc, region Wysoczyna, CZECHY
 • Projekt Paavo Nurmi Legacy, Turku, FINLANDIA
 • Inicjatywa Dziedzictwo Rękodzieła dla Gruzji, Tbilisi, GRUZJA
 • Projekt Dziedzictwo Kulturowe bez Barier, Berlin, NIEMCY
 • ilCartastorie: Opowiadania w archiwach, Neapol, WŁOCHY
 • Program edukacyjny Żydowskie dziedzictwo kulturowe, Warszawa, POLSKA
 • Studia w zakresie strukturalnej analizy zabytków i konstrukcji historycznych, europejski program koordynowany w Guimarães, PORTUGALIA
 • SAMPHIRE: Projekt na rzecz dziedzictwa morskiego w zachodniej Szkocji, WIELKA BRYTANIA
 • Nagroda Europa Nostra przyznawana jest także wybitnym projektom w dziedzinie dziedzictwa kulturowego z dwóch państw europejskich, które nie uczestniczą w unijnym programie Kreatywna Europa.
 • Kategoria „ochrona dziedzictwa kulturowego”: Kılıç Ali Paşa Hamam w Stambule, TURCJA
 • Kategoria „badania naukowe”: Kolekcja Zegarków Philippe’a Sterna, Genewa, SZWAJCARIA


Program edukacyjny Żydowskie dziedzictwo kulturowe, Warszawa

W 2013 roku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie otworzyło podwoje dla zwiedzających i wespół z norweskimi partnerami rozpoczęło realizację ambitnego, wielowymiarowego projektu edukacyjnego Żydowskie dziedzictwo kulturowe. Na program, finansowany z funduszy norweskich i EOG, składa się szerokie spektrum działań, angażujących liczną publiczność w odkrywanie i dyskusję o historii polskich Żydów, w tym także ich związków z Norwegią. Projekt ma na celu dotarcie do wielu różnych grup społecznych, zwłaszcza do ludzi młodych, i pomoc w przygotowaniu ich do życia w dzisiejszym zróżnicowanym społeczeństwie, podkreślili członkowie jury.

Od momentu rozpoczęcia projektu we wrześniu 2013 roku do września 2016 roku muzeum zorganizowało 3200 działań, w których wzięło udział 445 000 uczestników w 240 miejscowościach, przede wszystkim w Polsce oraz kilku miastach w Norwegii. Równie dobry wynik osiągnęło muzeum w Internecie, notując 5,2 miliona wejść na strony związanych z projektem portali oraz pół miliona widzów filmów edukacyjnych. Te imponujące liczby pokazują dobitnie, jaki sukces odniósł projekt, przyciągając tak liczną publiczność; i to zadecydowało o przyznaniu mu nagrody.

Aby uczynić muzeum dostępnym, podjęto ogromny wysiłek; skorzystano z innowacyjnych programów, udostępniając zasoby w Internecie czy poprzez mobilne wystawy. W efekcie w działaniach programowych muzeum uczestniczyła zaskakująco wysoka liczba ludzi. Ponadto mnóstwo użytkowników stworzyło sieć pomnażającą zasięg projektu, np. nauczyciele czy konsultanci, którzy poza muzeum działają na rzecz celów programu, czytamy w raporcie jury.

Wyniki ewaluacji wskazują dobitnie na wysoką jakość komunikacji: 82% badanych uczniów deklaruje, że dzięki zajęciom zdobyło bądź pogłębiło wiedzę na tematy podejmowane w ramach programu. Kultywując historię i dziedzictwo żydowskie w Polsce, projekt promuje dialog i aktywne zaangażowanie w kwestie trudnej przeszłości, a przez to buduje wzajemny szacunek i zrozumienie. Muzeum, pragnąc edukować i chronić pamięć o społeczności żydowskiej, zwłaszcza poprzez organizowanie spotkań między członkami społeczności żydowskiej a innymi, stworzyło bezpieczną przystań, w której kwitnie dialog międzykulturowy, dając tym samym ważną lekcję dla współczesnego świata, stwierdzili członkowie jury.


Europa Nostra

Nagroda Unii Europejskiej dla Dziedzictwa Kulturowego / Europa Nostra została ustanowiona przez Komisję Europejską w 2002 r. i od tamtej pory organizacją związanego z nią przedsięwzięcia zajmuje się Europa Nostra. Nagroda wyróżnia i promuje najlepsze praktyki w dziedzinach ochrony dziedzictwa, badań, zarządzania, wolontariatu, edukacji i komunikacji, przyczyniając się w ten sposób do zwiększenia powszechnej świadomości dziedzictwa kulturowego jako strategicznego zasobu gospodarki i społeczeństwa Europy.

W ciągu ostatnich 15 lat zgłoszenia do Nagrody nadesłało w sumie 2720 organizacji i osób z 39 krajów. Pod względem liczby zgłoszeń na kraj prowadzi Hiszpania, która nadesłała 498 projektów, po niej plasują się Wielka Brytania z 289 zgłoszeniami, a następnie Włochy, które złożyły 278 aplikacji. Najwięcej zgłoszeń nadesłano w kategorii ochrony dziedzictwa kulturowego (1606). Kolejne kategorie to edukacja, szkolenia i podnoszenie świadomości (457), badania naukowe (340), wreszcie aktywna działalność na rzecz dziedzictwa kulturowego (317).

Od 2002 roku niezależne jury ekspertów wybrało 455 zwycięskich projektów z 34 krajów. Adekwatnie do liczby zgłoszeń największą liczbę zwycięzców ma Hiszpania z 61 nagrodami. Na drugim miejscu znajduje się Wielka Brytania, która otrzymała 60 nagród. Trzecie są Włochy (37 nagród), czwarte Niemcy (29 nagród), a piąta Grecja (27 nagród). Najwięcej zwycięzców otrzymało nagrody w kategorii ochrony dziedzictwa kulturowego (267), następnie w kategorii aktywnej działalności na rzecz dziedzictwa kulturowego (67), edukacji, szkoleń i podnoszenia świadomości (65) i wreszcie badań naukowych (56).

Spośród zwycięskich projektów wybrano wybitne inicjatywy związane z dziedzictwem kulturowym, które otrzymały w sumie 95 Grand Prix w wysokości 10 000 euro.

Nagroda Unii Europejskiej dla Dziedzictwa Kulturowego / Europa Nostra przyczyniła się do wzmocnienia sektora dziedzictwa kulturowego w Europie poprzez wskazywanie najlepszych praktyk, wspieranie transgranicznej wymiany wiedzy i budowanie sieci partnerów. Przyniosła też duże korzyści zwycięzcom, a w tym większą rozpoznawalność na świecie i w kraju, dalsze finansowanie i zwiększenie liczby odwiedzających. Ponadto podniosła w społeczeństwie poziom świadomości na temat naszego wspólnego dziedzictwa, podkreślając jednocześnie jego nieodłącznie europejski charakter. Nagroda ta jest zatem kluczowym narzędziem promocji dziedzictwa kulturowego Europy.

Nagrodę Unii Europejskiej dla Dziedzictwa Kulturowego / Europa Nostra dofinansowuje program Kreatywna Europa.

Zgłoszenia do kolejnej edycji Nagród można składać od 15 maja do 1 października 2017 roku za pośrednictwem dedykowanej strony internetowej.


Kontakt:

Europa Nostra

 • Joana Pinheiro, , +31 70 302 40 55
 • Elena Bianchi, , +31 70 302 40 58

Komisja Europejska

 • Nathalie Vandystadt: , +32 2 2967083
 • Joseph Waldstein: , +32 2 2956184

Program edukacyjny Żydowskie dziedzictwo kulturowe

 • Lucja Koch: , +48 22 47 10 382, +48 600 472 901


O zwycięskich projektach:


Informacja pochodzi ze stron internetowych instytucji europejskich.

Źródło: Creative Europe Desk Polska
Data wydarzenia: od 2017-04-05 do 2017-05-03
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

 • animacja
 • historia
 • kultura i sztuka
 • ochrona zabytków