Przejdź do treści głównej

Krzyżowa. Międzynarodowe warsztaty w 75. rocznicę pierwszego spotkania Kręgu z Krzyżowej

bezpłatne
archiwalne
Dziedzictwo Kręgu z Krzyżowej dla dzisiejszej Europy – międzynarodowe warsztaty w 75. rocznicę pierwszego spotkania Kręgu z Krzyżowej: 20 – 21 kwietnia 2017 r.

W dniach 22 – 25 maja 1942 r. w Domu na Wzgórzu, należącym do majątku hrabiego Helmutha Jamesa von Moltke w Krzyżowej, odbyło się pierwsze spotkanie Kręgu z Krzyżowej. Była to jedna z najbardziej znanych niemieckich grup ruchu oporu, która podczas II Wojny Światowej działała przeciwko narodowosocjalistycznemu reżimowi Adolfa Hitlera. Spotkania członków grupy odbywały się w różnych miejscach, ale trzy razy miały miejsce w Krzyżowej. Stąd, gdy gestapo w 1944 roku odkryło konspiratorów, nadało grupie nazwę „Krąg z Krzyżowej”.

W tym roku mija 75. rocznica tego pierwszego spotkania. Fundacja „Krzyżowa” zaplanowała w związku z tym kilka wydarzeń, które mają przyczynić się do refleksji nad dziedzictwem Kręgu z Krzyżowej.

Pierwsze z zaplanowanych działań rozpocznie się już w czwartek. W dniach 20 – 21 kwietnia w Akademii Europejskiej Fundacji „Krzyżowa” odbędą się międzynarodowe warsztaty multidyscyplinarne wokół problematyki Kreisauer Kreis.

W projekcie weźmie udział 20 ekspertów z czterech krajów (Polska, Niemcy, Francja i Stany Zjednoczone), reprezentujących różne dyscypliny i perspektywy metodologiczne (historycy, politolodzy, socjolodzy, historycy idei, pedagodzy, edukatorzy i dziennikarze). Koordynatorzy projektu podkreślają, iż podczas doboru uczestników kierowali się myślą, aby reprezentowali oni także różnorodne perspektywy światopoglądowe, dlatego w projekcie wezmą udział uczestnicy zarówno o poglądach konserwatywnych, jak i liberalnych. Takie podejście do tematu jest dowodem, że dziedzictwo Kręgu z Krzyżowej jest wciąż żywe.

Organizator wydarzenia: Akademia Europejska Fundacji „Krzyżowa” we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera

O projekcie

Krąg z Krzyżowej zajmuje znaczące miejsce w narracji dotyczącej działań niemieckiej opozycyjnych podczas II wojny światowej. Materiały naukowe, które zostały opracowane do tej pory, to przede wszystkim prace historyków, koncentrujące się na opisie działań grupy i losów jej poszczególnych członków, oraz na przedstawieniu jej programu. Temat spuścizny i dziedzictwa Kręgu z Krzyżowej dla współczesnej Europy, jego aktualności oraz potencjału dla budowania porozumienia między narodami i różnymi grupami społecznymi, nie znalazł jeszcze należytego odzewu w literaturze przedmiotu i działalności edukacyjnej.

Głównym celem projektu jest zdefiniowanie i pogłębiona analiza tych obszarów programu i działalności „Kręgu z Krzyżowej”, które mają aktualny wymiar i mogą pomóc w kształtowaniu porozumienia europejskiego opartego na wartościach, we wspieraniu postaw odpowiedzialności obywatelskiej, odwagi cywilnej, budowania społeczeństwa obywatelskiego, a także kultury dialogu, współpracy ponad podziałami i solidarności międzyludzkiej i międzynarodowej.

Więcej informacji o historii Kręgu z Krzyżowej znajdą Państwo na naszej stronie: http://www.krzyzowa.org.pl/index.php/pl/materialy/krag-z-krzyzowej.

Zachęcamy również do śledzenia naszych kanałów social media, gdzie na bieżąco informujemy o wydarzeniach związanych z upamiętnieniem Kręgu z Krzyżowej, a także o innych działaniach Fundacji:
FB @FundacjaKrzyzowa Twitter @Krzyzowa Instagram krzyzowa_live


Źródło: Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego
Data wydarzenia: od 2017-04-20 do 2017-04-21
Organizator:

Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego

Adres:

Krzyżowa 7, 58-112 Krzyżowa, woj. DS

Tel.:

74 850 03 00

Faks:

74 850 03 05

E-mail:

sekretariat@krzyzowa.org.pl

Www:

http://www.krzyzowa.org.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja
  • historia
  • kultura
  • wielokulturowość