Przejdź do treści głównej

Konkurs "Jestem lepszy" - II edycja

autor(ka): opr. MM, ngo.pl
2017-04-20, 15:21
archiwalne
Fundacja Szansa dla Niewidomych i jej sponsor, firma tyfloinformatyczna Altix, założona przez niewidomych informatyków, inicjują drugą edycję konkursu "Jestem lepszy". Jego celem jest zainteresowanie jak największej liczby osób i instytucji sytuacją niewidomych i słabowidzących w Polsce. Zgłoszenia można przesłać do 15 maja 2017 r.

Życie tych osób różni się od sytuacji tego środowiska w wieku XIX i XX wieku do polskiego przełomu z roku 1989, ale nadal bardzo się różni od życia ludzi pełnosprawnych. Aby to zmienić, potrzebna jest aktywna pomoc.

Celem konkursu jest zebranie jak najwięcej pomysłów (zarówno drobnych, jak i rozbudowanych), które wpłyną na zmianę życia niepełnosprawnych wzrokowo – choćby jednej osoby, małego grona osób lub większej grupy niewidomych i słabowidzących.

W roku 2016 zwycięskimi projektami okazały się:

 1. Usłyszeć futbol – pierwsze miejsce
 2. Fundamenty udanego ojcostwa – drugie miejsce
 3. Bez barier. Razem można więcej – trzecie miejsce

Największą dotację przekazała Fundacja mistrzom Europy w Blind Footballu, (piłka nożna dla niewidomych). Piłkarze wykorzystali ją na popularyzację tego sportu. Kolejna kwota przypadła grupie samotnych, niewidomych ojców, którym trudno wychowywać ich dzieci. Trzecia dotacja posłużyła realizacji warsztatów artystycznych zaprojektowanych dla osób z dysfunkcją wzroku.

Poniżej opisujemy zasady tegorocznego konkursu.

 1. W drugiej jego edycji, tak, jak w pierwszej, czeka na zwycięzców łączna kwota 10 000 złotych.
 2. Konkurs kierujemy do tych, którzy chcą zmienić nasz kraj. Powinien on być bardziej przyjazny dla wszystkich, również dla osób niepełnosprawnych wzrokowo. Od 25 lat Nasza Fundacja realizuje wiele inicjatyw, a mimo to jest tak dużo do zrobienia. Potrzebujemy pomocy dla osób, które nie widzą, albo widzą niewiele i borykają się z codziennymi problemami.
 3. Propozycje należy zgłaszać na stronie rejestracji projektu
 4. Informacje o najciekawszych projektach przekażemy wszystkim zainteresowanym, m.in. władzom, organizacjom, mediom i partiom politycznym.
 5. Pomysłodawcami i wnioskodawcami mogą być dosłownie wszyscy:
  • osoby fizyczne – masz pomysł - zgłoś go; razem zorganizujemy grupę wykonawców i wspólnie osiągniemy cel
  • organizacje pozarządowe – możecie osiągnąć dwa cele na raz: przekonać do swojego pomysłu i zrealizować go we własnym zakresie bez biurokratycznego nadzoru
  • instytucje rządowe i samorządowe – mogą Państwo u siebie poprawić obsługę niewidomych petentów
  • rozmaite lokalne społeczności – wasza grupa może zdziałać więcej, niż pojedyncze osoby, a nawet niektóre instytucje, które nie potrafią oderwać się od biurokratycznych reguł.

Wszyscy możemy zmienić świat na lepszy - otwarty dla niewidomych. Jest to potrzebne nam, niewidomym, ale i Wam. Trudno zachować spokój, gdy innym jest tak trudno.

Na zgłoszenia czekamy do dnia 15 maja 2017 r.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Fundacja Szansa dla Niewidomych: Konkurs


Data wydarzenia: od 2017-04-20 do 2017-05-15
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

 • aktywizacja
 • integracja społeczna
 • osoby z niepełnosprawnościami
 • polityka społeczna