Przejdź do treści głównej

Gdańsk. Otwarcie Ogrodu Społecznego

autor(ka): Antonina Paplińska
2017-04-20, 17:28
archiwalne
Organizatorzy zapraszają 29 kwietnia 2017 na otwarcie ogrodu społecznego przy Fundacji RC (b. Pałac Ślubów), współfinansowanego przez Fundację Green Cross! Mamy unikalną okazję, aby zazielenić teren wokół b. Pałacu Ślubów - miejsce, w którym większość dorosłych Gdańszczan zawierała związek małżeński.

Szanowni Państwo,

zapraszamy wszystkich mieszkańców wiążących z tym miejscem ciepłe uczucia, a także wszystkich miłośników zieleni w mieście na wspólny festyn, który odbędzie się 29.04. właśnie przy Al. Grunwaldzkiej 5. Starujemy o godz. 11:00.

W programie:

  • Porady Radiowej Ogrodniczki Katarzyny Bellingham
  • Warsztaty z ogrodnictwa miejskiego z Ruta Urban Graden
  • Spacer ornitologiczny z Akcją Bałtycką
  • Wspólne grillowanie z kiełbaskami

Serdecznie zapraszamy!

Więcej na https://www.facebook.com/events/1915797985324499/

Ogród zostanie założony z inicjatywy Regionalnego Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych. Dzięki otwarciu ogrodu społecznego zwiększy się bioróżnorodność terenu przylegającego do Gdańskiego Domu Organizacji Pozarządowych przy al. Grunwaldzkiej, a także mieszkańcy zyskają przestrzeń do wypoczynku wśród kolorowych rabat. „Nasz ogród społeczny znajduje się przy byłym Pałacu Ślubów w Gdańsku, miejscu symbolicznym i ważnym dla większości dorosłych Gdańszczan, którzy zawierali tu swój związek małżeński. Aktualnie w Pałacu znajduje się Centrum Organizacji Pozarządowych i Dom Sąsiedzki dla Dolnego Wrzeszcza, a niedługo także i Przystanek Rowerowy. Chcemy więc aby także przestrzeń wokół Pałacu zazieleniła się i stanowiła enklawę spokoju dla odwiedzających nas mieszkańców, aktywistów i rowerzystów.” – mówi Antonina Paplińska, Wiceprezes Fundacji Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych.

W Gdańsku na jednego mieszkańca przypada mniej więcej 138 m² zieleni. Na unikatowy krajobraz tego miasta wpływają tereny parkowe (jeden z nich rozciąga się wzdłuż al. Grunwaldzkiej), rezerwaty przyrody, Trójmiejski Park Krajobrazowy czy obiekty użytków ekologicznych, jak chociażby „Zielone wyspy” charakteryzujące się dużą wartością biocenotyczną. Mieszkańcy Gdańska doceniają wartość przyrody w swoim mieście, a zakładając ogrody społeczne czerpią też korzyści dla siebie: „Jeśli chodzi o korzyści, to na pewno spełnił oczekiwania, które w nim pokładano. Stał się zielonym punktem w szarej części Dolnego Miasta. Ponadto, ogród też ma bardzo duże znaczenie wychowawczo-edukacyjne dla naszych młodych wychowanków, którzy udzielali się przy jego tworzeniu, ale także pomagają w jego utrzymaniu” – działania w ogrodzie społecznych „Centrum Reduta” komentuje Małgorzata Białogłowska.

Na najbliższą sobotę został przygotowany specjalny program nawiązujący do ogrodnictwa, ornitologii i relacji międzysąsiedzkich – punktem kulminacyjnym będzie wspólne grillowanie. „Zapraszamy wszystkich mieszkańców wiążących z tym miejscem ciepłe uczucia a także wszystkich miłośników zieleni w mieście na wspólny festyn” – Antonina Paplińska. Organizatorzy zachęcają też do odwiedzenia fanpage’a „Ogrodu Uphagena”: https://web.facebook.com/events/1915797985324499/

Kolejny ogród społeczny w województwie pomorskim powstaje w ramach akcji „Nasz Ogród Społeczny”, której inicjatorem i opiekunem jest Green Cross Poland. Realizowany przez organizację pionierski ogólnopolski program grantów wspiera mieszkańców we wspólnym tworzeniu ogrodów, warzywników i zielonych rabat.

„Oddolne inicjatywy społeczne na dobre opanowały Gdańsk. Ich rosnąca liczba, w tym powstające kolejne ogrody społeczne dowodzą, jak bardzo otwarty na dialog i impulsy mieszkańców jest Gdańsk. Jako Green Cross Poland mamy zatem kolejne powody do dumy, że w tym pięknym, nadmorskim mieście z otwartością przyjęto kampanię Nasz ogród społeczny” – dodaje Donata Kałużna, dyrektor operacyjny Green Cross Poland.

Kampania pomaga rozwijać kompetencje społeczne, takie jak współpraca w grupie, wzrost poczucia odpowiedzialności, zaufania i zaangażowania wśród lokalnej społeczności. Dodatkowo na portalu www.naszogrodspoleczny.pl każdy zainteresowany może zapoznać się z praktyczną bazą wiedzy o miejskim ogrodnictwie i planowaniu przestrzeni.

„Przypadki miejskich parków, skwerów, ogrodów na dachach i małych farm na balkonach zakładanych na całym świecie udowadniają, że rośliny, zarówno ozdobne, jak i jadalne z powodzeniem można przenieść do miast, co w naturalny sposób zwiększa komfort życia. Sprzyja dziś temu zarówno rozwój technologiczny w zakresie proekologicznych rozwiązań, jak i sytuacja gospodarcza oraz społeczne uwarunkowania. Miejskie ogrodnictwo traktowane jest dziś coraz częściej jako styl życia - pod wieloma względami wpisuje się też w zasady zrównoważonego rozwoju, niosąc korzyści nie tylko ekologiczne, ale również społeczne i ekonomiczne” - mówi Grzegorz Młynarski, socjolog, Sociopolis Pracownia Miejskich Transformacji.

W ramach kampanii programu „Nasz ogród społeczny” powstało blisko dwadzieścia ogrodów na terenie całej Polski. Wszystkie tego rodzaju inicjatywy są przedstawiane na stronie internetowej kampanii Green Cross Poland.

”Akcji „Nasz ogród społeczny” partnerujemy od samego początku, dostarczając nasiona oraz cebulki kwiatowe do powstających ogrodów. Idea tej kampanii łączy się z działalnością naszej firmy, wpływając na rozwój ogrodnictwa w polskich miastach i pełniąc funkcję edukacyjną w zakresie uprawy kwiatów, warzyw i ziół” - mówi Joanna Legutko, Członek Zarządu firmy W. Legutko.

Więcej informacji na:

www.facebook.com/naszogrodspoleczny

www.naszogrodspoleczny.pl

***

Honorowy patronat nad programem objęli: Minister Środowiska oraz Minister Infrastruktury i Rozwoju.

Partnerami kampanii są: Sociopolis.pl (www.sociopolis.pl), Kancelaria WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr (www.wkb.com.pl), Fortum (www.fortum.pl), Instytut Badań Przestrzeni Publicznej (www.ibpp.pl), Instytut Best Place (www.bestplaceinstytut.org), portal Zmieńmy.to (www.zmienmy.to), W. Legutko Przedsiębiorstwo Hodowlano-Nasienne (www.legutko.com.pl), architekt Grzegorz Fragstein-Niemsdorff, Kancelaria GFP_Legal (www.gfplegal.pl)

Radę Ekspertów stanowią:

prof. Mirosław Duchowski - dyrektor, Instytut Badań Przestrzeni Publicznej;

Grzegorz Fragstein-Niemsdorff – architekt krajobrazu, pracownia projektowa FN-project;

prof. Anna Giza-Poleszczuk - prorektor ds. rozwoju i polityki finansowej UW;

dr inż. Krzysztof Herman - Katedra Sztuki Krajobrazu, SGGW;

prof. Andrzej Mizgajski – Prezes Zarządu Green Cross Poland;

Grzegorz Młynarski – socjolog, badacz, Sociopolis;

mec. Maciej Szambelańczyk - doradca, Kancelaria WKB Wierciński Kwieciński Baehr.

***

Kontakt dla mediów:

Natalia Grygiel, Koordynator projektów, Green Cross Poland

tel. kom. 506 451 201, email:

INFORMACJE DODATKOWE

Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych

Regional Information and Support Centre for NGOs

Al. Grunwaldzka 5, 80-236 Gdańsk

tel: +48 58 344 40 39; 724 379 888

e-mail:

http://www.fundacjarc.org.pl

Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych jest członkiem Sieci SPLOT

Green Cross Poland swoją działalność w Polsce rozpoczął w lutym 2010 roku, realizując od tego czasu liczne projekty, których celem jest wypracowywanie nowych rozwiązań na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Tworzy platformę dialogu pomiędzy biznesem, administracją, organizacjami pozarządowymi, ośrodkami naukowymi oraz mieszkańcami. Do najbardziej znanych projektów organizacji należy ogólnopolska kampania „Nasz ogród społeczny”, aplikacja mobilna na smartphony „Live Green” oraz e-learning w zakresie OZE przeznaczony dla pracowników gmin - „Green Communities”.

Warsztaty strategiczne, debaty wysokiego szczebla, współpraca z polskimi i zagranicznymi partnerami, to tylko niektóre z działań podejmowanych przez GCPL w zakresie rozwoju przestrzeni miejskich i ochrony środowiska. Organizacja aktywnie uczestniczy w społecznych konsultacjach aktów prawnych i międzynarodowych strategii.

Oficjalna strona internetowa: www.greencrosspoland.org


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych
Data wydarzenia: 2017-04-29
Organizator:

Fundacja Green Cross Poland

Adres:

Krucza 24/26, 00-526 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

Organizator:

Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych

Adres:

Aleja Grunwaldzka 5, 80-236 Gdańsk, woj. PM

Tel.:

58 344 40 39

Faks:

58 340 12 13

E-mail:

biuro@fundacjarc.org.pl

Www:

http://www.rci.org.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność lokalna
  • ekologia, środowisko
  • ochrona przyrody
  • rośliny
  • wspólnoty i społeczności lokalne