Przejdź do treści głównej

#UcieszBanana! Majówka Fairtrade w Krakowie

autor(ka): Centrum Prasowe PAP
2017-05-10, 13:05
archiwalne
(PAP) W drugą sobotę maja przypada kolejny Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu. Z tej okazji, w restauracji Veganic (ul. Dolnych Młynów 10, Kraków), Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie i Fairtrade Polska przez cały dzień będą zachęcać mieszkańców Krakowa do odpowiedzialnej konsumpcji.

Fairtrade to certyfikat, który w prosty i skuteczny sposób daje szansę na poprawę życia osób wytwarzających takie produkty jak: kawa, herbata, czekolada, banany, wina czy tekstylia. Obie organizacje od lat działają na rzecz zwiększenia podaży i popytu na produkty wytworzone w zgodzie ze standardami Sprawiedliwego Handlu.

"Uważamy, że nadszedł już czas na rozwój rynku produktów Fairtrade w Polsce, dlatego w naszej kampanii ‘Fairtrade w polskich sklepach’(www.ekonsument.pl/FAIRTRADE) zwróciliśmy się do sieci handlowych z apelem o wprowadzenie produktów Fairtrade, w tym zwłaszcza bananów do stałej sprzedaży" - mówi Maria Huma, prezeska Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie.

Jako pierwszy odpowiedział Lidl, który od 11 maja wprowadza do oferty czasowej we wszystkich sklepach na terenie Polski banany z certyfikatami Fairtrade i bio. Inna marka, która właśnie zdecydowała się na wprowadzenie produktów Fairtrade w Polsce to lody Ben&Jerry’s, które będzie można spróbować 13 maja podczas Majówki Fairtrade. W trakcie wydarzenia będzie można także porozmawiać z przedstawicielkami spółdzielni ASOGUABO z Ekwadoru zrzeszającej drobnych rolników produkujących banany Fairtrade. Odbędą się też warsztaty kulinarne (dla dorosłych i dla dzieci) z wykorzystaniem certyfikowanych produktów oraz pokaz slajdów i zdjęć nakręconych podczas wizyty ekipy Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie w Ekwadorze.

Organizatorzy zapraszają przedstawicieli mediów na śniadanie prasowe, podczas którego porozmawiać będą oni mogli z gośćmi z Ekwadoru: Fabiolą Ramón, prezeską ASOGUABO oraz Lianne Zoeteweij, która kieruje sprawami handlowymi spółdzielni. Poczęstunek na śniadaniu prasowym zostanie przygotowany przez Restaurację Veganic.

Program majówki fairtrade:

11:00 - śniadanie prasowe,

12:00 - start!,

12:00-14.00 - warsztaty kulinarne i atrakcje dla dzieci, malowanie buziek,

14:00-15.30 - Jola Słoma & Mirek Trymbulak - warsztat kulinarny,

16:00-17.30 - "Pocztówki z Ekwadoru" - pokaz slajdów i filmików z plantacji bananów w Ekwadorze. Rozmowa z gośćmi z Ekwadoru.


Informacja pochodzi z Centrum Prasowego PAP


Źródło: Centrum Prasowe PAP
Data wydarzenia: 2017-05-13
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • dzieci
  • ekonomia, rynek pracy
  • konsumenci
  • rodziny
  • rozrywka
  • sprawiedliwy handel