Przejdź do treści głównej

Krakowska Książka Miesiąca: Widok piękny bez zastrzeżeń

autor(ka): ŚOK
2017-05-11, 09:45
archiwalne
Krakowska Książka Miesiąca: Justyna Nowicka, "Widok piękny bez zastrzeżeń. Fotografia Tatrzańska Mieczysława Karłowicza". Spotkanie z autorką i wręczenie nagrody odbędzie się 18 maja, o godz. 19.00, w Śródmiejskim Ośrodku Kultury.

Krakowska Książka Miesiąca

Justyna Nowicka

Widok piękny bez zastrzeżeń. Fotografia Tatrzańska Mieczysława Karłowicza

Polskie Wydawnictwo Muzyczne Projekt okładki, opracowanie graficzne: Witold Siemaszkiewicz Redakcja, przypisy Lesław Frączak

Album zawiera liczne zdjęcia Tatr wykonane przez Mieczysława Karłowicza podczas górskich wypraw, przede wszystkim unikatowe fotografie pochodzące z prywatnych albumów kompozytora, opatrzone jego własnoręcznymi podpisami, udostępnione przez Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie. Książkę otwiera esej Justyny Nowickiej, omawiający konteksty fotograficznej twórczości Karłowicza, a zamyka relacja Mariusza Zaruskiego, pioniera taternictwa i przyjaciela kompozytora, który pierwszy ruszył mu z pomocą i przewodził akcji ratunkowej. W albumie znajdują się także wspomnienia z górskich wędrówek, które kompozytor publikował w „Taterniku” i „Pamiętniku Towarzystwa Tatrzańskiego”, bogaty materiał ilustracyjny oraz kronika najważniejszych wydarzeń z życia Mieczysława Karłowicza.

(od Wydawcy)

Trzy albumy liczące 129 zdjęć w formacie 8,5 × 11 cm, zachowane w zbiorach Centralnej Biblioteki Górskiej PTTK w Krakowie, o których pisał Karłowicz, że są „w zasadzie nienaruszalne”, to zbiór wyjątkowy. Pochodzą z lat 1906–1908. Dwa z trzech albumów podpisane zostały ręką autora – białym tuszem, kaligraficznym, starannym pismem. Ponadto w zbiorach biblioteki zachowało się 91 szklanych klisz, przechowywanych w specjalnych drewnianych pudełkach. Kompozytor sam wywoływał i wybierał zdjęcia do albumów. Karłowicz jest tu więc nie tylko autorem, ale także świadomym edytorem swoich zdjęć, a zachowany do dziś oryginalny, autorski układ to absolutny wyjątek w dorobku fotografów taterników. Zachowane zdjęcia to estetyczna kwintesencja myślenia Karłowicza o górach. Wysokie, puste, odważnie kadrowane Tatry uosabiają te wartości, które dla „uczuciowego alpinisty” miały w górach charakter fundamentalny.

Ze wstępu Justyny Nowickiej

Na spotkanie z autorką i wręczenie nagrody zapraszamy 18 maja, o godz. 19.00 do Śródmiejskiego Ośrodka Kultury.

Zachęcamy do zapisywania się na wydarzenie na naszej stronie FB: https://www.facebook.com/events/1843732339226374/


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: Śródmiejski Ośrodek Kultury
Miejsce: Śródmiejski Ośrodek Kultury, Mikołajska 2, Kraków,
Data wydarzenia: 2017-05-18
Organizator:

Śródmiejski Ośrodek Kultury

Adres:

Mikołajska 2, Kraków,

E-mail:

lamelli@lamelli.com.pl

Www:

http://www.lamelli.com.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • czytelnictwo
  • kultura
  • sztuka