Przejdź do treści głównej

Festiwal gwary i tradycji krakowskiej „Krakowska Godka 2017” – weź udział w konkursie artystycznym

autor(ka): Dagmara Olejnik
2017-06-05, 09:45
archiwalne
fot. Dariusz Pawelec
Stowarzyszenie Bene Tibi po raz drugi realizuje projekt dotowany w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych”. W ramach projektu zaplanowano szereg działań mających na celu propagowanie pięknej krakowskiej gwary, tradycji i kultury w tym konkursy artystyczne skierowane do mieszkańców powiatu krakowskiego. Termin przysyłania prac mija 30 czerwca 2017 r.

„Krakowska Godka 2017” to festiwal gwary i tradycji, święto wszystkich Krakowiaków, podkreślające ważność małych ojczyzn. Jego główną ideą jest przypomnienie oraz propagowanie krakowskiej godki. Organizatorom wydarzenia zależy szczególnie na zainteresowaniu młodzieży ich lokalną tradycją, zachęceniu do poznania i kultywowania gwary dziadków. Celem jest także ożywienie dawnej mowy i wprowadzenie jej we współczesne realia. Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy i wzorem uprzednich lat gorąco namawiamy do aktywnego uczestnictwa w przygotowanych konkursach artystycznych, których finał będzie miał miejsce 10 września w Modlnicy.

Już teraz można zgłaszać swój akces do konkursu teatralnego, filmowego, poetyckiego, na „Najbardziej wygadaną parę” i „Gwary krakowskiej”.

Konkurs filmowy skierowany jest do młodzieży i polega na filmowym zapisie gwarowej opowieści, wypowiedzi, wspomnienia, gawędy, rozmowy z inną osobą, relacji z wydarzenia, historii rodziny.

Biorący udział w konkursie poetyckim do końca czerwca muszą przesłać tekst napisany krakowską gwarą miejską, może to być fraszka, wiersz czy życzenia z okazji różnych uroczystości rodzinnych.

W konkursie „Gwary krakowskiej” gawędziarze, mówcy, duety i tria będą mogli zaprezentować swoje gawędy, skecze czy scenki humorystyczne posługując się wyłącznie godką.

W tym roku o tytuł „Najbardziej wygadanej pary” powalczą duety składające się obowiązkowo z przedstawicieli różnych płci, dowolnego wieku, rywalizując w zabawnym teście sprawdzającym ich znajomość krakowskiej gwary.

Konkurs teatralny należy do ulubionych i w tym roku młodzi adepci sceny będą mogli pokazać się w scenie z „Wesela” S. Wyspiańskiego. Uczniom szkół ponadpodstawowych będą partnerować (podobnie jak w ubiegłym roku) zawodowi aktorzy, na co dzień grający w krakowskich teatrach, a jurorami będą znani teatralni twórcy i znawcy tematu.

Zabawa nie była by pełna gdyby oprócz czegoś dla duszy nie zaproponowano czegoś dla ciała. Wszystkich zapraszamy do powalczenia o laury w konkursie kulinarnym i przygotowanie najsmaczniejszego i najpiękniejszego kołacza tradycyjnego, wiejskiego, krakowskiego i weselnego ciasta.

Podczas festiwalu zostaną ocenione i nagrodzone nie tylko najpiękniejsze tradycyjne ludowe stroje ale także te nim inspirowane. Czekamy na ciekawe stylizacje czerpiące z bogatej tradycji.

Nad przebiegiem każdej konkurencji czuwać będą jurorzy, prawdziwe sławy, wybitni twórcy i naukowcy ściśle związani z Krakowem, już samo spotkanie z nimi to prawdziwa przyjemność. Na zwycięzców i laureatów czekają atrakcyjne nagrody.

Wszystkie informacje dotyczące zgłoszeń, przebiegu, nagród i finału konkursów zamieszczone są na stronie internetowej festiwalu www./krakowskagodka.pl.

Organizatorem tegorocznego festiwalu Krakowska Godka 2017 jest Stowarzyszenie Bene Tibi we współpracy z Gminą Wielka Wieś.

Partnerami są: Telewizja Kraków, Dziennik Polski, Katedra Historii Języka i Dialektologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Białym Kościele.

Festiwal powstaje przy wsparciu finansowym Narodowego Centrum Kultury i Powiatu Krakowskiego.


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: Stowarzyszenie Bene Tibi
Miejsce: Zespół Szkolno - Przedszkolny, Sportowa 2, 32-085 Modlnica, woj. małopolskie
Data wydarzenia: od 2017-06-05 do 2017-06-30
Organizator:

Stowarzyszenie Bene Tibi

Adres:

Kazimierza Wielkiego 9 lok. 1b, 43-300 Bielsko-Biała, woj. SL

Tel.:

+48 572 120 427

E-mail:

info@benetibi.pl

Www:

http://www.benetibi.pl/ 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja kulturalna
  • kultura
  • tradycja
  • wspólnoty i społeczności lokalne