Przejdź do treści głównej

Na deskach teatru: napisanie, adaptacja oraz rejestracja sztuki głuchych

autor(ka): Piotr Krupa
2017-07-17, 13:27
archiwalne
Centrum Edukacji i Wsparcia RES-GEST w Rzeszowie realizuje projekt skierowany do osób głuchych, zachęcając ich do udziału w kulturze na rzecz swojego środowiska.

Projekt zakłada realizację oraz rejestrację wideo adaptacji wybranego dramatu lub innego utworu literackiego w wykonaniu niesłyszących aktorów amatorów we współpracy z zawodowym producentem/realizatorem spektakli Teatru Telewizji o wieloletnim stażu oraz aktorką Telewizji Polskiej, mającą doświadczenie nie tylko w występach, ale również w pracy z młodzieżą.

Przygotowania oraz rejestracja spektaklu odbędzie się podczas wyjazdu do miejsca gwarantującego odpowiednie warunki do skupienia i pracy scenicznej. Co ważne, tekst sztuki będzie autorstwa osoby niesłyszącej i zostanie wybrany spośród propozycji nadesłanych na ogłoszony przez nas konkurs. Dzięki wykorzystaniu tekstu napisanego przez osobę niesłyszącą gwarantujemy autentyczność przekazu przedstawianej sztuki: nie będzie ona czymś narzuconym „z zewnątrz”. W zamian wyrażać będzie rzeczywiste odczucia oraz myśli osoby pochodzącej z tego środowiska. Adaptacja zostanie zarejestrowana, a następnie szeroko upubliczniona.

Zapraszamy osoby niesłyszące do wzięcia udziału w konkursie na najlepszy tekst dramatyczny.

Dlaczego tekst?

Dlatego, że podlegać on będzie ocenie przez zewnętrznych ekspertów, którzy nie znają języka migowego.

Zgłoszenia będzie można nadsyłać pocztą tradycyjną lub elektroniczną. Uczestnicy konkursu muszą spełnić następujące kryteria:

 1. a) napisać sztukę na zadany temat: „W świecie osób niesłyszących”;
 2. b) uwzględnić czas trwania – około 20 minut;
 3. c) przewidzieć od 4 do 6 bohaterów;
 4. d) przesłać oryginalny, wymyślony tekst.

Głównymi komunikatami i zachętami dla uczestników konkursu będzie:

 1. a) wystawienie własnej sztuki i spełnienie swych ambicji (aspekt artystyczny) ;
 2. b) rejestracja adaptacji sztuki oraz jej upublicznienie na szeroką skalę (aspekt prestiżowy) ;
 3. c) otrzymanie nagrody finansowej – 500 zł dla autora najlepszego tekstu (aspekt finansowy).

Spośród nadesłanych prac wybierzemy najciekawszą, najbardziej przykuwającą uwagę pracę. Jej autor zostanie przez nas poproszony do zrzeczenia się praw autorskich oraz przekazania nam pełne prawa do posługiwania się utworem na wszystkich polach eksploatacji.

Zapraszamy osoby niesłyszące do zgłaszania swojego udziału w roli aktorów, którzy swoją pracę wykonają społecznie, co pozwoli im na promocje swojej osoby w środowisku niesłyszących.

Liczba rekrutowanych aktorów zależeć będzie od tekstu sztuki, ale zakładamy, że będzie to nie więcej niż 6 osób. By wziąć udział w naborze, trzeba będzie zgłosić swą kandydaturę za pośrednictwem poczty elektronicznej, poczty tradycyjnej lub osobiście.

Kandydat będzie musiał wypełnić krótką ankietę, na podstawie której wraz z realizatorem spektaklu dokonamy wyboru obsady sztuki. Ankieta będzie dostępna na naszej stronie internetowej oraz rozesłana do subskrybentów naszej bazy mailingowej i do NGO działających na rzecz ON.

Osoby, które zostaną zakwalifikowane do projektu zaproszone zostaną do wzięcia udziału w kilkudniowych warsztatach teatralnych – około 4-5 dni

Zapraszamy do kontaktu z nami w sprawie projektu: www.Glusi.TV, , tel: 17 8529233, Skype: resgest

Projekt dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: TEATR GŁUCHYCH
Data wydarzenia: od 2017-07-17 do 2017-11-30
Organizator:

Centrum Edukacji i Wsparcia "RES-GEST"

Adres:

Langiewicza 22, 35-021 Rzeszów, woj. PK

Tel.:

17 852 92 33

Faks:

17 852 92 33

E-mail:

res-gest@wp.pl

Www:

http://www.resgest.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

 • edukacja kulturalna
 • kultura
 • osoby z niepełnosprawnościami
 • sztuka