Przejdź do treści głównej

Kampania społeczna: Płytka wyobraźnia to kalectwo

autor(ka): Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji
2017-07-20, 15:42
archiwalne
24 lipca 2017 r. mija 35 lat od niefortunnego skoku do wody prezesa Integracji Piotra Pawłowskiego, w wyniku którego doznał porażenia czterokończynowego. Integracja już po raz kolejny przestrzega młodych ludzi przed nierozważnymi skokami do wody, które dla wielu osób kończyły, i kończą się, życiem na wózku inwalidzkim. Włącz się do akcji i zostań jej ambasadorem. Przestrzegaj przed nieprzemyślanymi skokami.

– To był impuls. Nie zastanawiając się, wziąłem krótki rozbieg i odbiłem się mocno od brzegu. Nie poczułem żadnego bólu. W ułamku sekundy, jak w kalejdoskopie, przypomniały mi się fragmenty różnych wydarzeń z mojego życia. Chwilę później ogarnęło mnie ogromne zdziwienie, że nic mnie nie boli, lecz nie mogę się poruszyć. Moje ciało unosiło się na wodzie plecami do góry, a ja nie wiedziałem, co tak naprawdę się stało – wspomina Piotr Pawłowski. W chwili wypadku miał 16 lat, a w jego wyniku doznał porażenia czterokończynowego.

– Jeden bezmyślny skok do wody na kilka lat wyłączył mnie całkowicie z normalnego życia – dodaje. Wózek inwalidzki dla mnie, młodego chłopaka, oznaczał wyrok. Byłem dobrze zapowiadającym się koszykarze. Chodziłem do ciekawej szkoły. Miałem mnóstwo przyjaciół. I w jednej chwili wszystko to straciłem.

Płytka wyobraźnia to kalectwo to kampania społeczna zainicjowana przez Integrację w 1995 roku. Przez 22 lata na jej potrzeby wyprodukowano spoty telewizyjne i radiowe, tysiące plakatów, które co roku pojawiają się na plażach, basenach i w ośrodkach wypoczynkowych, dziesiątki tysięcy ulotek oraz materiały edukacyjne, które trafiły do ponad 1000 szkół średnich w Polsce.

– Zależy mi na tym, by jak najmniej osób przechodziło przez to samo co ja, bo nie jest to sytuacja prosta i łatwa do zaakceptowania – przekonuje Pawłowski. Działania uświadamiające są wciąż potrzebne. Dorastają kolejne pokolenia, które nad wodą zapominają o niebezpieczeństwach.

– Nie skaczcie na główkę w miejscach nieznanych – nawet w tych, które znacie może zmienić się dno lub leżeć wrzucona taczka. Uważajcie nad wodą nawet jeżeli jesteście świetnymi pływakami i czujecie się jak Kevin Costner w „Wodnym Świecie”, bo wózek, choć to nie koniec życia, nie jest fajny! – przekonuje też regularnie młodych ludzi Łukasz Bednarski z Integracji, przestrzegając przed błędem, który sam kiedyś popełnił skacząc do wody.

W 2016 roku w wypadkach nad wodą utonęły 504 osoby. W tym roku, tylko od kwietnia, są to już 142 osoby. To wstępne statystyki utonięć, prowadzone przez polską policję. Ile osób wykona swój ostatni skok i spędzi życie na wózku – możemy jedynie domniemywać.


Źródło: Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji
Data wydarzenia: od 2017-07-20 do 2017-08-31
Organizator:

Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji

Adres:

Dzielna 1, 00-162 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • bezpieczeństwo
  • osoby z niepełnosprawnościami
  • rekreacja