Przejdź do treści głównej

Akcja: Codziennie5 dla środowiska

autor(ka): Ewa Witkiewicz
2017-07-25, 09:37
archiwalne
grafika informacyjna
Sierpniowa inicjatywa Stowarzyszenia Wolnej Herbaty. Dołącz bez względu na lokalizację! Podejmij wyzwanie i zbierz po 5 śmieci dziennie w Twoim otoczeniu - w drodze do pracy, sklepu czy na spacerze. Zdjęcie znaleziska opublikuj z hashtagiem #codziennie5 i pomóż nam posprzątać świat!

Do dziś pamiętam oburzenie mojej Mamy, gdy w wieku przedszkolnym wyrzuciłam papierek po batoniku Milky Way na ulicę. Nawet takiemu bąblowi, jakim wówczas byłam, zrobiło się wstyd. W jakiś niewyjaśniony sposób wiedziałam, że to nie to samo, co rozwalenie kredek po pokoju, czy darcie się wniebogłosy na podwórku. Później, gdy wiedziałam już troszkę więcej, przed śmieceniem w miejscach publicznej hamował mnie już nie tylko wstyd i obawa, że nie będzie deseru.

Nadal dziwi mnie widok porozrzucanych papierków, butelek i innych odpadów w naszej wspólnej przestrzeni publicznej. A zakładam, że każdemu Mama tłumaczyła. Jak codziennie mamy okazję zaobserwować, śmieci lądują nie tylko na dzikich wysypiskach w parkach i lasach, ale również w centrum miasta, przy chodnikach, przystankach, nawet w miejscach obfitujących w kosze. Nikogo nie dziwi widok plastikowych butelek, folii, papierków, a nawet petów, wyrastających jak grzyby na uczęszczanych przez nas trasach. Pojawiają się znikąd, znienacka i tak już zostają, dopóki ktoś się nad nimi nie zlituje.

Dlatego też postanowiliśmy zainicjować akcję Codziennie5. Codziennie w sierpniu będziemy zbierać po 5 śmieci, które napotkamy w drodze do pracy, sklepu, czy na spacerze. Jak 5 minut ćwiczeń dziennie, które pozwolą w dłuższej perspektywie osiągnąć zamierzony cel bez specjalnego wysiłku. Jak możesz się do nas przyłączyć? Zbierz śmieci w swoim otoczeniu, niezależnie od tego, czy mieszkasz w mieście, wiosce, na Mazurach, czy Śląsku, czy nawet przebywasz na emigracji. Jeśli tylko możesz, pochwal się zdjęciami swojego zbierania z hashtagiem #codziennie5 na portalach społecznościowych. To zmotywuje Ciebie i innych do aktywnego włączenia się do tego przedsięwzięcia.

Akcję organizuje Stowarzyszenie Wolnej Herbaty z siedzibą w Katowicach. Jesteśmy młodą organizacją pozarządową, założoną wiosną 2017 roku. Prowadzimy działalność między innymi na rzecz ekologii, ale naszym celem jest również (lecz nie tylko) przeciwdziałanie dyskryminacji, integracja społeczna oraz promocja kultury. Do tej pory działaliśmy lokalnie i mamy na koncie udaną akcję sprzątania terenu wokół jeziora Starganiec, na granicy Katowic i Mikołowa. Mieliśmy wówczas wsparcie Urzędu Miasta i kilku MDK, były z nami również lokalne gazety i portale. Jak na małą akcję, zaobserwowaliśmy dość dobry odzew na Facebooku.

Tym razem, chcielibyśmy zorganizować coś wspólnie z Wami – ludźmi rozsianymi po całej Polsce i nie tylko, którzy chcieliby podziałać w tym kierunku. Liczymy na to, że razem wprowadzimy nawet drobne zmiany wokół siebie. Na ten moment, jeszcze przed rozpoczęciem akcji, w facebookowym wydarzeniu bierze udział 130 osób. Jeśli każde z nas przez miesiąc zbierze po 5 śmieci dziennie, z przestrzeni publicznej zniknie 20 150 śmieci. A może być nas jeszcze więcej. Każda osoba, która dołączy do wydarzenia lub wrzuci choć jedno zdjęcie, może zachęcić tym samym do udziału kilkadziesiąt kolejnych, które w ten sposób dowiedzą sie o akcji. Tak na dobrą sprawę każdy powód – sprzeciw wobec zatruwaniu środowiska, dbanie o estetykę otoczenia, dawanie dobrego przykładu dzieciom, czy choćby podążanie za kolegami – jest ok, jeśli sprawisz, że odpadki trafią na właściwe miejsce. Jeśli jesteś rodzicem, pokaż dziecku, jak może zadbać o własne otoczenie. Kiedyś będzie Ci za to wdzięczne.

Dołącz do naszego wydarzenia na facebooku

Jeśli interesuje Cię profil naszej działalności, zerknij na naszą facebookową stronę, aby być na bieżąco z akcjami, które szykujemy na przyszłość (nie tylko sprzątamy)


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: Stowarzyszenie Wolnej Herbaty
Data wydarzenia: od 2017-08-01 do 2017-08-31
Organizator:

Stowarzyszenie Wolnej Herbaty

Adres:

ul. Radockiego 270/3, 40-645 Katowice, woj. śląskie

E-mail:

wolnejherbaty@gmail.com

Www:

https://www.facebook.com/StowarzyszenieWolnejHerbaty/ 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • ekologia, środowisko
  • ochrona przyrody
  • recykling