Przejdź do treści głównej

Kazimierz Dolny. Pardes Festival - Spotkania z Kulturą Żydowską

autor(ka): Aleksandra Markiewicz
2017-08-07, 09:28
archiwalne
Piąta edycja Pardes Festival - Spotkań z Kulturą Żydowską pomyślana została jako swego rodzaju podsumowanie wątków festiwalowych z lat ubiegłych. Organizatorzy, Fundacja Spichlerz Kultury, wykreowali bogaty interdyscyplinarny program i powracają na znane już ścieżki tematyczne. Zapraszamy na skrzyżowanie szlaków żydowskich romskich ormiańskich i łemkowskich. Z bogactwem kultur, religii i tradycji - tak świętujemy pięciolecie Pardes Festival.

PARDES FESTIVAL 2017 | Spotkania z Kulturą Żydowską | 16-20 sierpnia 2017 | Kazimierz Dolny |

https://www.facebook.com/PardesFestival/

Wspólnie świętujemy pięciolecie Pardes Festival w doborowym towarzystwie znawców wielokulturowości i wybitnych artystów.

W programie festiwalu m.in. prezentacje multimedialne poświęcone szeroko definiowanej sztuce żydowskiej, spacer po kolekcji malarstwa polsko-żydowskiej kolonii artystycznej w Kamienicy Celejowskiej i oprowadzanie po ekspozycji judaików Muzeum Sztuki Złotniczej w gmachu głównym Muzeum Nadwiślańskiego, warsztat wycinanki żydowskiej poprzedzony prelekcją poświęconą znakom zodiaku w żydowskiej kulturze ludowej. Organizatorzy zachęcają do udziału w spacerach tematycznych w przestrzeni miasteczka.

Już tradycyjnie odbędzie się prezentacja jednej z galerii wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Tym razem powędrujemy po galerii „Miasteczko. 1648-1772”.

Aż dwie prezentacje przypomną wystawy poświęcone wybitnym łódzkim artystom żydowskim, braciom Hirszenbergom. W ramach obchodów 70-lecia Żydowskiego Instytutu Historycznego przypomnimy postać Józefa Sandla, założyciela działu sztuki w ŻIH i także znawcy twórczości Samuela Hirszenberga.

W ramach obchodów 700-lecia lokacji Lublina zaplanowana jest prezentacja Marcina Fedorowicza z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” Przedwojenny wielokulturowy Lublin na fotografiach z kolekcji Bramy Grodzkiej.

Już tradycyjnie wystąpi na Pardes Festival kurator kolekcji Muzeum Villa la Fleur w Konstancinie, Artur Winiarski, wybitny znawca twórców z kręgu Ecole de Paris. Tego roku prezentacja Artura Winiarskiego poświęcona jest kolekcji Villi la Fleur i przybliży pięć lat działalności wystawienniczej tego niezwykłego muzeum gromadzącego malarstwo, rzeźbę i grafikę artystów polskich i żydowskich, działających w pierwszej połowie XX w. we Francji.

Do krainy zabawek produkowanych w kaliskiej fabryce żydowskich fabrykantów wielce zasłużonych dla miasta Kalisza wprowadzi gości festiwalowych Julia Łach, znawczyni tematyki starych zabawek celuloidowych, kolekcjonerka i renowatorka zabytkowych lalek.

W ramach pokazów pofestiwalowych Międzynarodowego Festiwalu „Żydowskie Motywy” 2017 odbędą się dwa wydarzenia filmowe: „Hummus! i „Nad brzegami Jarkonu”.

W Roku Rzeki Wisły nie zabraknie wydarzenia poświęconego roli Wisły w historii Kazimierza Dolnego. W niedzielę festiwalową, 20 sierpnia, kustosze Muzeum Wsi Lubelskiej oprowadzą gości festiwalu po podlubelskim skansenie, w którym zgromadzono cenne obiekty żydowskiej kultury materialnej.

W programie festiwalu zaplanowano cztery wydarzenia muzyczne: na kazimierskim Rynku, w ramach inauguracji Pardes Festival 2017, 16 sierpnia, wystąpi zespół Meadow Quartet. Zaprezentuje on utwory lidera zespołu, Marcina Malinowskiego. Organizatorem koncertu jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce (TSKŻ).

W trakcie Popołudnia z Morelą zaplanowany jest niezwykły wielokulturowy koncert muzyki i poezji ormiańskiej, hebrajskiej, perskiej i greckiej "Kiele, kiele" ("Przyjdź, przyjdź") w wykonaniu duetu Sol et Luna, czyli Saby Krasoczko i Mieczysława Litwińskiego.

Wyjątkowo zapowiada się piątkowy wieczór 18 sierpnia w Teatrze na Klepisku pod Kazimierzem: wystąpi fenomenalna Café Cortao el Grupo Flamenco de Varsovia. A po koncercie warsztat flamenco. Koncert flamenco to zwieńczenie dnia wielokulturowego na Pardes Festival.

W koncercie finałowym festiwalu, w sobotę 19 sierpnia, zagra i zaśpiewa Global Shtetl Band, formacja, którą tworzą dwaj muzycy z Niemiec, Markus Millan Mueller i Daniel Piccon oraz świetnie znany muzyk lubelski, Bartek Stańczyk. Motyw przewodni koncertu to Yiddish Mambo i Latino-Klezmer! Nowy Jork, Miami, Hawana, Buenos Aires w połowie XX w.: muzyka imigrantów z Europy Wschodniej styka się z kulturą obu Ameryk, dając nową, gorącą mieszankę tradycji Starego Kontynentu, muzyki żydowskiej oraz modnych wówczas rytmów latynoamerykańskich. Global Shtetl Band czerpie z tej ekscytującej tradycji „mamboniksów”, przekształcając ją z odwagą, wirtuozerią i wdziękiem w muzykę nowego zglobalizowanego milenium. Zespół wystąpi w Teatrze na Klepisku.

Motyw graficzny piątej edycji Pardes Festival to połączenie wycinanek Joanny Matyjasek i oprawy graficznej Lidii Dańko.


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: Fundacja Spichlerz Kultury
Miejsce: Kazimierz Dolny, 24-120 Kazimierz Dolny, woj. lubelskie
Data wydarzenia: od 2017-08-16 do 2017-08-20
Organizator:

Fundacja Spichlerz Kultury

Adres:

Lazurowa 159 lok. 23, 01-479 Warszawa-Bemowo, woj. mazowieckie

Www:

https://www.facebook.com/PardesFestival/ 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja kulturalna
  • kultura
  • mniejszości narodowe i etniczne
  • sztuka
  • wielokulturowość