Przejdź do treści głównej

„Wesoły powrót do szkoły”: akcja Fundacji „Dr Clown” w 14 miastach i internecie

autor(ka): Fundacja „Dr Clown”
2017-09-04, 14:14
archiwalne
Powrotowi do szkoły po wakacjach oraz rozpoczęciu nauki w nowej placówce towarzyszy radość i ekscytacja, ale też nierzadko napięcie i niepokój dziecka. Jak podtrzymać pozytywną motywację, z którą dzieci najczęściej wracają po wakacjach do nauki? Jak nie dać się stresowi szkolnemu? Odpowiedź przynosi akcja Fundacji „Dr Clown”, zatytułowana „Wesoły powrót do szkoły”.

W ramach inicjatywy powstał zestaw porad i informacji dla dzieci, rodziców i pedagogów a w 14 miejscowościach „doktorzy clowni” przeprowadzą we wrześniu antystresowe zajęcia dla dzieci i młodzieży, zawierające elementy „Terapii śmiechem”.

Celem akcji jest wspieranie w rozładowywaniu stresu szkolnego, edukacja do samodzielnego radzenia sobie ze stresem i budowania lub podtrzymania pozytywnego nastawienia wobec edukacji. Zespół ekspertów Fundacji, która od 18 lat realizuje program „Terapii śmiechem”, opracował autorskie scenariusze zajęć radzenia sobie ze stresem – szkolnym i nie tylko, dedykowane pedagogom, którzy chcieliby przez zabawę i rozmowę edukować do zmagania się ze stresem swoich podopiecznych. Na kanwie scenariusza „doktorzy clowni” – animatorzy Fundacji „Dr Clown” – organizują we wrześniu warsztaty dla dzieci i młodzieży w szkołach tradycyjnych i szpitalnych oraz placówkach różnego typu w 14 miejscowościach. Będą to: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Kielce, Karolew, Kraków, Legionowo, Leszno, Łódź, Pisarzowice k. Bielska-Białej, Poznań, Suwałki, Szczecin i Toruń. Autorskie zajęcia zawierają elementy relaksacji, bajkoterapii, kinezjologii edukacyjnej, pedagogiki cyrku oraz zabaw interaktywnych i psychoedukacyjnych. Redukują stres, wzmacniają psychicznie, wspierają podopiecznych w zmaganiu się ze smutkiem, strachem i przeciwnościami.

– Na co dzień w szpitalach i placówkach specjalnych w całej Polsce prowadzimy "Terapię śmiechem", której celem jest wspieranie procesu hospitalizacji. Poprzez akcję "Wesoły Powrót do Szkoły" chcemy rozszerzyć nasze działania o minimalizowanie napięcia związanego z powrotem do szkoły. Zadbamy o to, by rok szkolny rozpoczął się na wesoło, z pozytywnym nastawieniem łatwiej jest bowiem stawiać czoła szkolnym wyzwaniom. Podczas warsztatów będziemy się nie tylko bawić, ale i rozmawiać o stresie: czym jest dla dzieci, jak można sobie z nim radzić i o tym, że stres może być także "przyjacielem", który mobilizuje do działania – wyjaśnia Natalia Budzyńska, psycholog z Fundacji „Dr Clown”.

Zestaw porad na temat tego, jak radzić sobie ze stresem szkolnym i nie tylko, oraz scenariusze zajęć będzie można znaleźć na stronie internetowej akcji, która zostanie uruchomiona we wrześniu (www.powrotdoszkoly.drclown.pl).

Fundacja „Dr Clown” od 1999 roku realizuje program „Terapii śmiechem i zabawą” w szpitalach, placówkach specjalnych, edukacyjnych i opiekuńczych. Wolontariusze Fundacji, „doktorzy clowni”, w kolorowych strojach i z czerwonymi noskami, za pomocą klaunady i empatycznych rozmów niosą uśmiech i likwidują napięcia spowodowane trudną sytuacją osób zmagających się z chorobą i trudnościami życiowymi. „Doktorzy clowni” odwiedzają rocznie prawie 60 000 podopiecznych w 170 szpitalach i placówkach specjalnych w ponad 80 miastach w całej Polsce.

Więcej informacji o Fundacji „Dr Clown”: www.dr.clown.pl, www.facebook.com/fundacja.dr.clown

Strona internetowa akcji: www.powrotdoszkoly.drclown.pl


Źródło: Fundacja „Dr Clown”
Data wydarzenia: od 2017-09-04 do 2017-09-30
Organizator:

Fundacja "Dr Clown"

Adres:

Jagiellońska 58 lok. 128A, 03-468 Warszawa-Praga-Północ, woj. mazowieckie

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • dzieci
  • edukacja
  • młodzież
  • oświata