Przejdź do treści głównej

Festiwal Organizacji Pozarządowych w Katowicach [patronat ngo.pl]

autor(ka): Małogrzata Krakowiak
2017-09-06, 13:53
archiwalne
Logo FOP Katowice 2017
Już w najbliższy piątek rozpoczyna się VIII Festiwal Organizacji Pozarządowych w Katowicach (8-9 września 2017). W tym roku swój udział w Festiwalu zapowiedziało ponad 50 organizacji. Tematem przewodnim tegorocznej imprezy jest profesjonalizacja III sektora. Jego głównym wydarzeniem jest Miasteczko Festiwalowe.

8 września (piątek) – otwarcie FOP, godz. 18.30

W piątek wieczorem odbędzie się inaugurujące imprezę spotkanie z organizacjami pozarządowymi, którego celem będzie lepsze poznanie się organizacji, wymiana doświadczeń oraz podjęcie dyskusji nt. perspektywy rozwoju sektora NGO.

W ramach spotkania odbędzie się dyskusja pt. „Profesjonalizacja III sektora czyli dylematy linoskoczka”, którą poprowadzi Sonia Rzeczkowska. W sektorze jest obecna od 1998 r. Na stałe współpracuje ze Stowarzyszeniem MOST, gdzie koordynuje projekty oraz zajmuje się wsparciem szkoleniowo-doradczym NGO. Przez wiele lat pracowała z zabrzańskimi organizacjami w zakresie szerokiego rozwoju sektora. Pracowała także w JST szczebla gminnego, powiatowego i wojewódzkiego, gdzie głownie zajmowała się współpracą z NGO.

Na miejsce spotkanie nieprzypadkowo wybrano restaurację „Drzwi Zwane Koniem” przy ul. Warszawska 37 (drzwizwanekoniem.pl). Lokal prowadzony jest przez Spółdzielnię Socjalną „Honolulu”. Będzie to więc okazja, aby przekonać się, jak na co dzień funkcjonuje spółdzielnia i z czym wiąże się ten rodzaj działalności.

9 września (sobota) – Miasteczko FOP, godz. 11.00-17.00

W tym roku Miasteczko Festiwalowe będzie ulokowane na katowickim rynku, gdzie prezentować się będą organizacje działające m.in. w obszarach: rozwoju lokalnego, zdrowia, kultury, ekologii, pomocy społecznej, wspierania osób z niepełnosprawnością, przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, spędzania czasu wolnego. Dzięki czemu każdy będzie mógł lepiej poznać i zrozumieć specyfikę oraz różnorodność sektora pozarządowego.

Dlatego w sobotę na rynku można spodziewać mnóstwa atrakcji – adresowanych zarówno dla dzieci i młodzieży jak i dorosłych. W program m.in.:

- integracyjne zabawy dla dzieci i młodzieży: malowanie twarzy, modelowanych balonów, bańki mydlane, zabawy z chustą klanza

- tor z mini-szczudłami oraz nauka podstaw żonglerki

- konkursy wiedzy z zakresu praw zwierząt

- porady weterynaryjne

- warsztaty metody dramy

- gra „ekonomia społeczna”

- pokazy techniki wirtualnej rzeczywistości i druku 3D

- pokazy wędkarskiego sportu rzutowego

- prezentacja rękodzieła wykonanego przez podopiecznych

- pokazy baristyczne

- pokaz gry speed stacks

- planszowe gry logiczne

- warsztaty majsterkowania dla dzieci

- warsztaty rękodzieła i artystyczne

- prezentacja rad dzielnic

- puzzle składające się z poszczególnych dzielnic Katowic

- rozdawania za darmo książek w ramach akcji „Weź, przeczytaj i przekaż dalej”

- promocja zdrowego trybu życia

- badania profilaktyczne, w tym badania z zakresu samobadania piersi

I wiele innych okazji do spotkań i rozmów na temat tego, czym na co dzień zajmują się organizacje pozarządowe i jak zmieniają rzeczywistość.

WARSZTATY NT. PROFESJONALIZACJI III SEKTORA

W ramach Miasteczka zostaną zorganizowane także warsztaty nt. profesjonalizacji III sektora, adresowane do organizacji. Odbywać w się będą w namiocie edukacyjnym.

11.00-14.30: Eksperckie porady nt. komunikacji i promocji

Prowadzący Kava Studio - agencja kreatywna z Katowic. Dostrzegając, że wokół jest wiele wartych uwagi projektów społecznych, zauważają, ze jednak wciąż wiele inicjatyw pozostaje niedocenionych. Celem konsultacji jest więc sprawienie, aby III sektor coraz lepiej komunikował się ze światem. Więcej na: www.kavastudio.pl/ facebook.com/KavaStudio/

15.00: 6 kwadransów z III sektorem nt. ekonomizacji działań

W ramach „6 kwadransów” odbędzie się sesja krótkich mini-wykładów z elementami dyskusji. Prowadzący Tomasz Pawłowski oraz Łukasz Gorczyński, od lat zawodowo zajmują się wspieraniem III sektora. Więcej na: www.trzeci.org / www.facebook.com/

Tematyka wykładów:

15.00-15.15: działalność odpłatna a gospodarcza

15.15-15.30: narzędzia i formy ekonomizacji działań organizacji

15.30-15.45: formy prawne podmiotów prowadzących działalność ekonomiczną

15.45-16.00: dotacje ze źródeł prywatnych i darowizny

16.00-16.15: współpraca z biznesem

16.15-16.30: system wsparcia organizacji pozarządowych

SCENA 11.00-17.00

Wydarzeniom w Miasteczku będzie towarzyszyła scena, na której zaprezentują się niektóre organizacje pozarządowe oraz zagrają artyści związani z Katowicami i lokalną sceną muzyczną. Wśród nich znajdą się m.in. młodzi, świetnie zapowiadający się laureaci tegorocznego projektu pt. Dzielnica Brzmi Dobrze, realizowanego przez Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.

Patronat na tegoroczną edycją Festiwalu objął Prezydent Miasta Katowice. Patronat medialny objęli: portal ngo.pl, Dziennik Zachodni, Nasze Miasto, Info Katowice, Com.tv.


Wydarzenie objęte patronatem medialnym portalu organizacji pozarządowych www.ngo.pl.

Źródło: źródło własne
Miejsce: Katowice, woj. śląskie
Data wydarzenia: od 2017-09-08 do 2017-09-09
Organizator:

Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych

Adres:

Plac Wyzwolenia 21, 40-423 Katowice, woj. SL

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność lokalna
  • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
  • PR, promocja, wizerunek
  • profesjonalizacja, podnoszenie kwalifikacji
  • rozwój lokalny