Przejdź do treści głównej

Krzyżowa zaprasza na Europejskie Dni Dziedzictwa

archiwalne
W tym roku odbędzie się już 25. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa: 9-10 i 16-17 września 2017. Po raz kolejny weźmie w nich udział także Krzyżowa. Hasło przewodnie tegorocznej odsłony EDD w Polsce brzmi: „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”. Organizatorzy wyjaśniają wybór takiego właśnie motta:

Poprzez tak sformułowany temat będziemy chcieli pokazać krajobraz, jako zapis działalności pokoleń naszych przodków. Różne historie i tradycje, z których przez wieki tkany jest krajobraz kulturowy wiążący to co ludzkie z naturalnym środowiskiem przyrodniczym. Zachęcimy do odczytania wielowarstwowych treści przekazywanych przez jego poszczególne składniki i ich wzajemne relacje. Bo krajobraz kulturowy sam z siebie nie powstał, to obecność człowieka, jego wiedza, wrażliwość i zmienianie przestrzeni w miejsce, którego istotę spróbujemy podczas EDD „odczytać”.

Krzyżowa jako miejsce europejskich spotkań powstało po przełomie 1989 r. na terenie byłego majątku rodziny von Moltke. Nieprzypadkowo, ponieważ właśnie tutaj spotykała się antynazistowska grupa Krąg z Krzyżowej, a także odprawiono tak ważną dla Polaków i Niemców Mszę Pojednania. Jest to więc miejsce, które również pod względem krajobrazu zostało bardzo silnie ukształtowane przez wydarzenia historyczne i ludzi, którzy brali w nich udział.

Zapraszamy Państwa na oprowadzanie, podczas którego opowiemy o Krzyżowej, jej losach i przemianach, a także o jej mieszkańcach i ludziach z nią związanych. W programie spotkania zaplanowaliśmy m.in. zwiedzanie Pałacu oraz wystawy „Odwaga i pojednanie”, a także spacer na Wzgórze Cmentarne.

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego

Krzyżowa 7, 58-112 Grodziszcze 9-10 i 16-17 września 2017 godz. 11:30

Miejsce spotkania: schody przed Pałacem.
Oprowadzanie będzie prowadzone w języku polskim.

Więcej informacji o Europejskich Dni Dziedzictwa: http://edd.nid.pl

Informacje o EDD w Krzyżowej są dostępne na naszej stronie oraz na stronie EDD: http://edd.nid.pl/page/calendar?id=3045&name=Fundacja-Krzyzowa-dla-Porozumienia-Europejskiego


Źródło: Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego
Data wydarzenia: od 2017-09-09 do 2017-09-17
Organizator:

Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego

Adres:

Krzyżowa 7, 58-112 Krzyżowa, woj. DS

Tel.:

74 850 03 00

Faks:

74 850 03 05

E-mail:

sekretariat@krzyzowa.org.pl

Www:

http://www.krzyzowa.org.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • historia
  • kultura
  • tradycja
  • wielokulturowość
  • współpraca międzynarodowa