Przejdź do treści głównej

Kraków. Konferencja o dzikiej przyrodzie miasta

autor(ka): Emilia Ślimko
2017-09-08, 15:55
archiwalne
Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu zaprasza na konferencję pt. Nieużytki miejskie - miejsca edukacji i bioróżnorodności. Wydarzenie jest podsumowaniem kampanii "Oswajamy przyrodę miasta i okolic", skierowanej do mieszkańców i mieszkanek Krakowa i Małopolski. Konferencja odbędzie się 28 września 2017 r. w Krakowie.

Podczas konferencji wysłuchamy ekspertów i praktyków w zakresie ochrony przyrody, edukacji ekologicznej i zarządzania zielenią miejską. Zaprezentujemy przykłady działań realizowanych w przestrzeni miejskich nieużytków oraz porozmawiamy o nowych perspektywach w miejskiej edukacji ekologicznej.

Będzie to także okazja do obejrzenia wystawy fotografii nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie "Ukaż piękno nieużytków Krakowa i okolic", poświęconej mało znanemu obliczu dzikiej przyrody w mieście.

Miejsce: Centrum Obywatelskie, Stadion Miejski im. Henryka Reymana, ul. Reymonta 22, Kraków. Sala konferencyjna mieści się na 1. piętrze obok Zarządu Zieleni Miejskiej (ZZM) w Krakowie.

Termin: 28.09.2017, godz. 13.00-18.00

Infromacje praktyczne, FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY oraz PROGRAM znajdziesz na stronie: http://www.swietostworzenia.pl/2-aktualne/723-refa-zaprasza-na-final-kampanii-oswajamy-przyrode-miasta-i-okolic

Więcej o kampanii: www.swietostworzenia.pl/nasze-dzialania/przyroda-miasta

Patron medialny: Portal Święto Stworzenia www.swietostworzenia.pl

Program:

Prowadzenie: dr Stanisław Jaromi, OFMConv., REFA; Emilia Ślimko, REFA, Fundacja Otwarty Plan

  • godz. 13.00 - 14.30

- dr Stanisław Jaromi, OFMConv, REFA: Edukacja ekologiczna w perspektywie encykliki Laudato si’

- prof. dr hab. Zbigniew Mirek, Instytut Botaniki PAN w Krakowie, członek Państwowej Rady Ochrony Przyrody: Bioróżnorodność miasta - niewykorzystany potencjał dla jego zrównoważonego rozwoju

- mgr inż. Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie: Nowe parki na miejskich nieużytkach oraz potrzeba edukacji ekologicznej w kontekście miejskich terenów cennych przyrodniczo

- mgr inż. arch. kraj. Kasper Jakubowski, REFA, doktorant PK: Otwarcie i omówienie wystawy zdjęć "Piękno krakowskich nieużytków i okolic"

  • godz. 14.30 - 15.15 Przerwa na poczęstunek
  • godz. 15.15 - 16.30

- mgr inż. arch. kraj. Kasper Jakubowski, REFA: Podsumowanie projektu edukacji ekologicznej REFA o dzikiej przyrodzie miasta i okolic – co dalej?

- mgr inż. arch. kraj. Martyna Cziszewska (doktorantka SGGW), autorka koncepcji BIENNALE NIEUŻYTKÓW nagrodzonej w konkursie FUTUWAWA 2014: Nieużytki miejskie jako przestrzeń dla sztuki

- mgr inż. arch. kraj. Anna Komorowska, Pracownia K.: Naturalny plac zabaw dla początkujących

- dr Bogdan Ogrodnik, Pracownia Edukacji Żywej: Rodzinne wyprawy przyrodnicze. W poszukiwaniu dzikości w mieście

- Panel dyskusyjny z udziałem prelegentów/ek: Perspektywy i wyzwania stojące przed edukacją ekologiczną w Krakowie: jak i gdzie edukować?

Zakończenie konferencji na Błoniach przy Łące Papieskiej, gdzie odbędzie się celebracja Dnia Stworzenia. ---

Konferencja jest częścią projektu pt. Tereny przyrodniczo cenne i nieużytki urbanistyczne, jako miejsca spotkań z ekologią dla mieszkańców Krakowa, współfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

*Nieużytki to żywe, odnawiające się przyrodniczo przestrzenie stworzone dla wielu form aktywności, ochrony przyrody i rekreacji. To pojęcie subiektywne i często o negatywnym, dewaloryzującym znaczeniu. Może być nim pustostan, pole leżące odłogiem, niezagospodarowany osiedlowy skwer, kamieniołom, ale też fragment łęgu, łąki wilgotnej, czy bagna. Nieurządzone tereny zieleni są konieczne dla częstego, nawet codziennego kontaktu z przyrodą. Stanowią element systemu korytarzy ekologicznych w miastach, niezbędnych dla funkcjonowania przyrody i czerpania z niej korzyści (tzw. usług ekosystemów). Podczas konferencji chcemy pokazać słabo poznane, fascynujące oblicze nieurządzonych i niezagospodarowanych terenów w mieście. Postrzegamy te przestrzenie nie jako rezerwę inwestycyjną, a przede wszystkim, jako przyszłe parki ekologiczne, a nawet potencjalne użytki ekologiczne i miejskie rezerwaty.


Pliki do pobrania

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: Portal Święto Stworzenia
Miejsce: Centrum Obywatelskie, Stadion Miejski im. Henryka Reymana, ul. Reymonta 22, Kraków, woj. małopolskie
Data wydarzenia: 2017-09-28
Organizator:

Ruch Ekologiczny Św. Franciszka z Asyżu

Adres:

Żółkiewskiego 14, 31-539 Kraków, woj. MA

Tel.:

12 428 62 80

E-mail:

REFA@franciszkanie.pl

Www:

http://www.refa.franciszkanie.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja ekologiczna
  • ekologia, środowisko
  • miasto
  • ochrona przyrody
  • rośliny