Przejdź do treści głównej

Święto Ulicy Wilczej

autor(ka): Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze
2017-09-14, 15:09
archiwalne
Najważniejsze informacje: Co? Święto Ulicy Wilczej. Kiedy? 16 września w godzinach między 10 a 21 Gdzie? Ulica Wilcza – lokale od skrzyżowania z Mokotowską aż po skrzyżowanie z Emilii Plater.

Święto Ulicy Wilczej, czyli Wilczy apetyt na kulturę

16 września po raz drugi odbędzie się święto ulicy Wilczej. Mieszkańcy Warszawy będą mogli odkrywać uroki tej ulicy od rana do wieczora, buszując pośród lokalnych kawiarenek, restauracji i sklepów, a także biorąc udział w licznych atrakcjach kulturalnych przygotowanych przez osoby, dla których Wilcza to coś więcej niż tylko ulica.

500 lat Wilczej

Ulicę Wilczą można z pewnością zaliczyć do jednej z najbardziej urzekających ulic w Śródmieściu. Pierwotnie była drogą biegnącą wzdłuż pól należących w XV wieku do rodziny Wilków – określaną jako Wilcze lub Na Wilczem. W XVIII wieku przez krótki moment przeobraziła się w ulicę Kałęczyńską, aby niedługo później oficjalnie stać się ulicą Wilczą. Zabudowa ulicy kamienicami rozpoczęła się w XIX wieku, a już sto lat później stare budynki zostały zastąpione nowymi. Pomimo, że zabudowa ulicy została częściowo zniszczona podczas II wojny światowej, kamienice zachowane były w na tyle dobrym stanie, że większość z nich odremontowano. Wystarczy rozejrzeć się wokół, aby poczuć historyczny klimat i nastrój przedwojennej Warszawy.

Wyjątkowa atrakcja – pierwszy raz w Warszawie!

Szczególną atrakcją, której pomysłodawcą jest Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze, jest promocja 5-10-15. Lokale gastronomiczne przy ulicy Wilczej przygotują w dniu Święta specjalne menu 5-10-15 czyli dania będące specjalnością lokalu, które można będzie kupić i spróbować za 5 pln lub więcej. Organizatorzy zapraszają mieszkańców do odkładania monet pięciozłotowych – przydadzą się podczas odwiedzin w lokalach i restauracjach.

Wilcza jest nasza

Tętniąca miejskim życiem ulica Wilcza nieustannie jest tłem kolejnych wydarzeń zapisujących się na kartach historii, do których między innymi należy święto ulicy Wilczej. Pomysł na to święto zrodził się w 2014 roku w klubokawiarni Znajomi Znajomych (również biorącej udział w wydarzeniu). W tym roku organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze, zrzeszające ponad 140 warszawiaków, społeczników i aktywistów miejskich, udzielających się dla miasta w formie wolontariatu. Ich misją jest nie tylko interweniowanie w sprawach ważnych dla warszawiaków, ale również rozwój wspólnot i społeczności lokalnych. Dlatego i w tym roku stowarzyszenie zajmuje się organizacją święta, mając nadzieję, że powtórzy sukces sprzed ponad trzech lat, przyciągając jeszcze więcej osób.

Poznaj swojego sąsiada

W codziennym pędzie większość mieszkańców przemierza miasto, nie zwracając szczególnej uwagi na to, co ich otacza. Organizatorzy zachęcają wszystkich warszawiaków, a w szczególności mieszkańców i wspólnoty mieszkaniowe w Śródmieściu, aby złapali chwilę oddechu i odkryli Śródmieście na nowo. Święto ulicy Wilczej jest również świetną okazją do poznania sąsiadów, członków lokalnych rad osiedli, a także wolontariuszy należących do Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

Wilcza świętuje

Wraz z mieszkańcami Warszawy świętować będą znani artyści, varsavianiści, społecznicy, w tym członkowie Rady Osiedli oraz właściciele sklepów, kawiarenek i restauracji. Lokale oznaczone logo wilka będą rozdawać mapy wydarzenia, a ich właściciele z chęcią udzielą szczegółowych informacji na temat imprezy. Na wszystkich, którzy przyjdą tego dnia na Wilczą, czekać będą koncerty uliczne, wystawy, pokazy, warsztaty, wycieczki z przewodnikiem, degustacje oraz wiele innych ciekawych atrakcji dla dorosłych i dzieci. Co więcej, dla gości przygotowano jeszcze coś ekstra. Podczas trwania święta będzie można zbierać specjalne naklejki. A za zebranie określonej liczby wilczych łapek każdy otrzyma nagrodę-niespodziankę z wilkiem!

Święto ulicy Wilczej organizowane jest w samym sercu miasta, aby być jak najbliżej ludzi, którzy tu mieszkają, pracują i spędzają swój wolny czas. Każdy, kto odwiedzi tę część Śródmieścia 16 września, pozna ciekawe i magiczne miejsca prowadzone z ogromną pasją. Wszyscy mieszkańcy Warszawy spragnieni wyjątkowych wydarzeń kulturalnych, pysznego jedzenia i zabawy od rana do wieczora z pewnością na długo zapamiętają ten dzień!

Do zobaczenia na Wilczej!


Źródło: Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze
Data wydarzenia: 2017-09-16
Organizator:

Stowarzyszenie Miasto jest Nasze

Adres:

Litewska 10/15, 00-581 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

Tel.:

731 807 653

E-mail:

kontakt@miastojestnasze.org

Www:

http://miastojestnasze.org 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność lokalna
  • animacja
  • kultura i sztuka
  • miasto
  • rozwój lokalny
  • ruchy miejskie
  • wspólnoty i społeczności lokalne