Przejdź do treści głównej

Czy widzisz europejskie ślady w swoim otoczeniu? - ruszył konkurs „Europa z naszej ulicy”

autor(ka): Karolina Szymańsk
2017-10-09, 10:54
archiwalne
Czy wiesz, w jaki sposób losy Twojej okolicy łączą się z Europą, z jej kuchnią, historią, wartościami? Czy odnajdujesz w swojej okolicy jej architektoniczne czy gospodarcze wpływy? Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży oraz Fundacja Liberalna Edukacja zapraszają młodzież do poszukania europejskich śladów w najbliższej okolicy. Środki wyrazu są dowolne, a nagrodą jest trzydniowy wyjazd do Brukseli. Pomysły można zgłaszać do 22 listopada 2017 r.

Od 2004 należymy do Unii Europejskiej, w 2008 przestaliśmy przekraczać granice, podróżujemy, pracujemy, studiujemy w różnych krajach stając się jej nieodłączną częścią. Ale przecież nasze losy przeplatały się od zawsze. Czy znamy te połączenia? Czy będąc na spacerze w Łazienkach od razu kojarzymy je z wybitnym włoskim architektem Merilnim? Czy słysząc nazwę Olendry Małe mamy świadomość, że ma to związek z mieszkającymi na danym terenie Holendrami?

– Chcemy, aby młodzi ludzie zadali sobie pytania o to, w jaki sposób losy ich okolicy splatały się z losami Europy, aby poszukali jej śladów w swoim otoczeniu, w architekturze, gospodarce, kulturze, może przyrodzie? Nie chcemy nic sugerować. Wierzymy, że przy uważnym spojrzeniu na otaczającą nas rzeczywistość każdy może znaleźć więcej powiązań z Europą niż mu się wydaje – Podkreśla Maria Holzer – Dyrektorka Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży, organizatora konkursu.

Reportaż, wystawa, a może projekt edukacyjny?

Forma w jaką młodzież może ubrać swoje spostrzeżenia i doświadczenia jest dowolna. Opowieść o Europie z naszej ulicy ma mieć charakter projektu społecznego lub edukacyjnego. Może to być reportaż, słuchowisko, makieta, film, cykl artykułów prasowych lub inna dowolna forma – np. wywiady lub badania. Ważne, aby pokazywały one elementy wspólnej europejskiej przeszłości, wspólnych tradycji, czy wartości.

Konkurs będzie przeprowadzany w dwóch etapach – pierwszy to zgłoszenie pomysłu, do drugiego zaproszeni zostaną autorzy najwyżej ocenionych przez jury propozycji. Pomysły można zgłaszać do 22 listopada 2017 r. wraz z krótkim uzasadnieniem i opisem wybranych środków wyrazu.

W drugim etapie koszty realizacji projektu zostaną pokryte przez organizatora.

Wyłącznie praca zespołowa

Do konkursu zaproszona jest młodzież w wieku od 16 do 19 lat. Zgłosić mogą się grupy od 4 do 6 osób, a jednym z kryteriów oceny będzie umiejętność wspólnej pracy. Organizator zastrzega, że indywidualne zgłoszenia nie będą rozpatrywane.

Nagrodą dla zwycięskiego zespołu będzie wizyta w Brukseli, poznanie instytucji europejskich oraz spotkanie z przedstawicielami parlamentu europejskiego.

Więcej informacji o konkursie można naleźć na stronie Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży w zakładce Programy/Europa z naszej ulicy i pod tym linkiem:

http://bit.ly/Konkurs_Europa_z_naszej_ulicy


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży
Data wydarzenia: od 2017-10-09 do 2017-11-22
Organizator:

Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży

Adres:

Kredytowa 6 20, 00-062 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

Tel.:

22 826 10 16

Faks:

22 826 10 16

E-mail:

pcyf@pcyf.org.pl

Www:

http://www.pcyf.org.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność lokalna
  • dzieci
  • edukacja
  • edukacja obywatelska
  • integracja europejska
  • kultura i sztuka
  • młodzież
  • wielokulturowość