Przejdź do treści głównej

Akcja Polskiej Akcji Humanitarnej „Zamiast Kwiatka Niosę Pomoc”

autor(ka): Paula Langnerowicz
2017-10-11, 12:16
archiwalne
Uczniowie Pozytywnej Szkoły Podstawowej w Gdańsku biorący udział w akcji Zamiast Kwiatka Niosę Pomoc, czerwiec 2017. Fot. Agnieszka Skórzyńska
Rusza kolejna odsłona ogólnopolskiej akcji „Zamiast Kwiatka Niosę Pomoc”, w ramach której szkoły mogą zdobywać wiedzę o wyzwaniach globalnych i nieść realną pomoc z Polską Akcją Humanitarną. W tym roku szkolnym skupiamy się na sytuacji mieszkańców Somalii dotkniętych skutkami kryzysu żywnościowego w tym kraju.

Polska Akcja Humanitarna zaprasza szkoły podstawowe i ponadpodstawowe z całej Polski do udziału w akcji „Zamiast Kwiatka Niosę Pomoc”, organizowanej na rzecz mieszkańców Somalii zagrożonych skutkami kryzysu żywnościowego. Dobrą okazją do zaangażowania może być zbliżający się Dzień Edukacji Narodowej. Wystarczy zachęcić dzieci i młodzież do rezygnacji z wręczania kwiatów swoim pedagogom i przeznaczenia zaoszczędzonych pieniędzy na działania PAH.

Niestabilna sytuacja polityczna i warunki klimatyczne są najważniejszymi przyczynami kryzysu humanitarnego w Somalii. 3,1 miliona mieszkańców kraju nie jest w stanie zaspokoić swoich codziennych potrzeb żywnościowych, kolejne 3,1 miliona potrzebuje wsparcia by nie znaleźć się w kryzysie. Dzięki akcji „Zamiast Kwiatka Niosę Pomoc” polscy uczniowie i nauczyciele mogą włączyć się w działania pomocowe PAH, które docierają do 100 000 Somalijczyków.

- Na nauczycieli przystępujących do akcji czekają między innymi materiały edukacyjne wspierające w rozmawianiu z młodzieżą o mądrej pomocy humanitarnej, gra multimediano-terenowa „Rozegraj pomoc” oraz poradniki dotyczące organizacji ciekawych inicjatyw edukacyjnych i zbiórek pieniędzy – mówi Sabina Złotorowicz, koordynatorka akcji. Zaangażowani uczniowie nie tylko zdobywają wiedzę o wyzwaniach globalnych, ale mają również szansę na zaplanowanie swoich pierwszych działań szkolnych i lokalnych.

Akcję „Zamiast Kwiatka Niosę Pomoc” zainicjował pan Krzysztof Ponikowski, szczeciński nauczyciel. Dwa lata temu zaapelował do szkół w całej Polsce, by zrezygnowały z tradycji wręczania kwiatów w trakcie zakończenia roku szkolnego i zorganizowały zbiórki na rzecz mieszkańców Nepalu poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi w 2015 roku. Dzięki ogromnemu odzewowi udało się zebrać prawie 200 000 złotych, co pozwoliło na odbudowę zniszczonej szkoły Pancha Kanya. Akcja na stałe wpisała się w kalendarz działań wielu polskich szkół. – Jako nauczyciele na pewno nie ucierpimy jeśli dostaniemy mniej kwiatów. Dla nas dużo ważniejsze będzie to, że dzieci i młodzież widzą potrzebę pomagania i przeznaczą pieniądze na coś, co pomoże innym – zachęca pan Krzysztof.

„Zamiast Kwiatka Niosę Pomoc” jest jedną z pięciu akcji, do których mogą przystąpić szkoły w ramach edukacyjnej kampanii Niosę Pomoc. Udział w kampanii nie wiąże się z żadnymi kosztami, rejestracja otwarta jest przez cały rok szkolny. Wszyscy nauczyciele biorący udział w kampanii otrzymują imienne podziękowania, a na najbardziej zaangażowane placówki czeka tytuł „Szkoły, która Niesie Pomoc”.

Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie www.pah.org.pl/kampanieedukacyjne.


Data wydarzenia: od 2017-10-11 do 2018-06-30
Organizator:

Polska Akcja Humanitarna

Adres:

Aleja Solidarności 78A, 00-145 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

Tel.:

501 701 192

E-mail:

pah@pah.org.pl

Www:

http://www.pah.org.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • dobroczynność
  • edukacja
  • edukacja globalna i rozwojowa
  • pomoc humanitarna