Przejdź do treści głównej

Debata online: "Czy polska gospodarka może działać bez węgla?"

autor(ka): Lidia Dbrowska
2017-10-11, 14:59
archiwalne
W nawiązaniu do „Atlasu węgla”, Fundacja im. Heinricha Bölla oraz Instytut na rzecz Ekorozwoju organizują cykl czterech debat online, podczas których poruszane będą ekonomiczne, polityczne i społeczne aspekty energetyki opartej na źródłach kopalnych. Najbliższa debata odbędzie się 12 października 2017 r.

W nawiązaniu do „Atlasu węgla” Fundacja im. Heinricha Bölla oraz Instytut na rzecz Ekorozwoju organizują cykl czterech debat online, podczas których poruszane będą ekonomiczne, polityczne i społeczne aspekty energetyki opartej na źródłach kopalnych.

12 października w godz. 11:00-12:30 odbędzie się trzecia debata cyklu pt. "Czy Polska gospodarka może działać bez węgla?".

Zaproszenie do udziału w dyskusji przyjęli:

  • Bogusława Matuszewska - Fundacja Przedsiębiorczości Kobiet , b. wiceprezes zarządu ds. strategii i rozwoju Polskiej Grupy Energetycznej
  • Janusz Steinhoff - Przewodniczący Rady Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, były wicepremier i minister gospodarki
  • Jarosław Wajer - Parter w firmie Ernst & Young w dziale Doradztwa Biznesowego
  • Andrzej Kassenberg - ekspert wiodący - wieloletni prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju, ekspert ds. zrównoważonego rozwoju

Moderacja: Bartłomiej Derski, WysokieNapięcie

Portal Wysokie Napięcie przejął patronat medialny nad całym cyklem debat.

Udział energii odnawialnej w globalnym miksie energetycznym wzrasta. Dziejąca się w wielu państwach, regionach czy miastach transformacja energetyczna oznacza jednak nie tylko odchodzenie od paliw kopalnych do odnawialnych nośników energii. Istotne jest również stworzenie zdecentralizowanego i demokratycznego modelu zaopatrzenia w energię, w miejsce systemów opartych na dużej energetyce.

Czy Polska mogłaby zyskać na procesie odchodzenia od węgla i rozwijania transformacji energetycznej? Jak wykorzystać potencjał energetyki rozproszonej oraz efektywności energetycznej dla pobudzania polskiej gospodarki na poziomie narodowym i lokalnym? W jaki sposób zmniejszanie roli węgla na rzecz OZE może zwiększać konkurencyjność polskiego przemysłu, wspierać rozwój sektora małej i średniej przedsiębiorczości, kształtować sprzyjające warunki do rozwoju innowacji? Gdzie szukać funduszy na te działania?

Livestreaming debaty będzie dostępny po zalogowaniu na www.chronmyklimat.pl/debata

Zapraszamy Państwa do aktywnego udziału w debacie poprzez zadawanie pytań, komentarze i uwagi w jej trakcie. Wybrane przez moderatora pytania zostaną zadane ekspertom i ekspertkom. W ten sposób uzyskają Państwo możliwość realnego wpływu na przebieg dyskusji.

Wcześniejsze debaty:

„Dlaczego węgiel tanieje?” do obejrzenia tutaj

„Jaką energetykę warto dotować?” do obejrzenia tutaj

Dossier "Atlas węgla"


Miejsce: Warszawa, , ,
Data wydarzenia: 2017-10-12
Organizator:

Przedstawicielstwo Fundacji im. Heinricha Bölla

Adres:

Żurawia 45, 00-680 WArszawa, woj. mazowieckie

E-mail:

pl-info@pl.boell.org

Www:

http://www.pl.boell.org/pl 

Organizator:

Instutut na rzecz Ekorozwoju

Adres:

Nabielaka 15 lok 1A, Warszawa, woj. mazowieckie

Www:

http://www.ine-isd.org.pl/ 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • ekonomia, rynek pracy
  • energia, energetyka
  • gospodarka