Przejdź do treści głównej

Promujemy budżet partycypacyjny wśród warszawskich seniorów. Projekt „Seniorze – działaj i zmieniaj swoje miasto”

autor(ka): Aleksandra Strejmer
2017-10-30, 15:38
archiwalne
Osoby powyżej 65 roku życia są najmniej zaangażowaną w budżet partycypacyjny grupą mieszkańców Warszawy. Dlaczego tak jest? Jak to zmienić? Fundacja Fundusz Współpracy i Fundacja Jeden Muranów mają na to pomysł. Rusza projekt „Seniorze – działaj i zmieniaj swoje miasto”.

Od 2014 w Warszawie jest możliwość zgłaszania swoich pomysłów na wydatkowanie części środków finansowych miasta w ramach budżetu partycypacyjnego. Dla mieszkańców jest to okazja do wyrażenia swoich potrzeb i do współdecydowania o tym, na co zostaną wydane środki publiczne.

Do tegorocznej edycji budżetu partycypacyjnego zgłoszono ponad dwa i pół tysiąca projektów – przeszło trzysta więcej niż rok temu. Mimo to frekwencja w głosowaniu na projekty była mniejsza niż przed rokiem. Spadła szczególnie wśród osób po 60. roku życia.

Dlaczego tak się dzieje? Zgodnie z raportem „Ewaluacja Procesu Budżetu Partycypacyjnego w Warszawie na rok 2017” 52% osób w wieku powyżej 65 roku życia na pytanie „Czy słyszał(a) Pan(i) o budżecie partycypacyjnym/ obywatelskim w Warszawie?” odpowiedziało przecząco. Wynika z tego, że informacje na ten temat nie docierają do osób starszych lub są mało zrozumiałe. Niska frekwencja może być także spowodowana tym, że aby zagłosować należy posiadać podstawowe umiejętności w zakresie obsługi komputera lub osobiście udać się do punktu.

Seniorze – działaj i zmieniaj swoje miasto!

Naprzeciw temu problemowi wychodzi projekt „Seniorze – działaj i zmieniaj swoje miasto”. Jest on realizowany na terenie dwóch warszawskich dzielnic – Woli i Śródmieścia. Jego głównym celem jest zachęcanie mieszańców powyżej 65 roku życia do wzięcia udziału budżecie partycypacyjnym.

W ramach projektu przeprowadzimy działania, które wypromują budżet partycypacyjny wśród seniorów oraz zachęcą ich do wzięcia udziału w nadchodącej edycji. Wspomniane działania to między innymi:

 • rozpowszechnianie materiałów informacyjnych łatwych w obiorze dla seniorów,
 • badanie potrzeb seniorów,
 • spacery badawcze śladami projektów zrealizowanych na Woli i w Śródmieściu w ramach budżetu partycypacyjnego,
 • spotkania informacyjne,
 • warsztaty komputerowe, na których seniorzy poznają portal do składania wniosków i głosowania,
 • warsztaty z tworzenia projektów dedykowane osobom starszym.

Aby dotrzeć z informacją o projekcie do seniorów, stworzymy materiały informacyjne, które będą dla nich łatwe w odbiorze. W miejscach, w których często bywają, pojawi się ponad 1000 plakatów i ulotek. Co więcej – nawiążemy współpracę z 20 lokalnymi organizacjami, które zostaną ambasadorami projektu – będą promować budżet partycypacyjny. Zorganizujemy 4 spacery badawcze śladami projektów zrealizowanych na Woli i w Śródmieściu w poprzednich edycjach budżetu. W obu dzielnicach odbędzie się także 8 spotkań w pracowni komputerowej, podczas których uczestnicy poznają portal, przez który można składać wnioski i głosować.

Jednak co najważniejsze, seniorzy wezmą udział w spotkaniach informacyjnych, na których krok po kroku poznają proces uczestnictwa w budżecie partycypacyjnym. Dowiedzą się, jak przygotować wniosek, jak go zgłosić oraz promować. Z takiej możliwości będzie mogło skorzystać ponad 60 osób. Natomiast na warsztatach tworzenia projektów warszawscy seniorzy przy wsparciu ekspertów oraz wolontariuszy będą mogli opracować własne pomysły.

Co?

Gdzie?

Kiedy?

Spotkania informacyjne na Woli

Fundacja Jeden Muranów, ul. Miła 22, 01-047 Warszawa

14, 21 i 30 listopada 10 grudnia

Spotkania informacyjne w Śródmieściu

Fundacja Fundusz Współpracy, ul. Górnośląska 41, 00-444 Warszawa

16, 23, 28 listopada 12 grudnia

Warsztaty komputerowe na Woli

Fundacja Jeden Muranów, ul. Miła 22, 01-047 Warszawa

10 i 17 listopada

Warsztaty komputerowe w Śródmieściu

Filia Domu Kultury Śródmieście, ul. Foksal 11

24 listopada i 1 grudnia

Spacery badawcze na Woli

Wola

15 i 29 listopada

Spacery badawcze w Śródmieściu

Śródmieście

22 listopad i 5 grudnia

Jeśli chcesz wziąć udział w projekcie jako uczestnik lub wolontariusz, napisz maila na adres: , lub zadzwoń pod numer 22 450 98 72 albo 512 896 832. Zapraszamy!


LOGO

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: Seniorze – działaj i zmieniaj swoje miasto!
Data wydarzenia: od 2017-10-30 do 2017-12-30
Organizator:

Fundacja Fundusz Współpracy

Adres:

Górnośląska 4a, 00-444 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

Tel.:

22 450 98 10

Faks:

22 450 98 03

E-mail:

cofund@cofund.org.pl

Www:

https://cofund.org.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

 • aktywizacja
 • aktywność lokalna
 • aktywność obywatelska
 • budżet obywatelski
 • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
 • inicjatywy oddolne
 • integracja społeczna
 • seniorzy
 • współpraca z administracją