Przejdź do treści głównej

#OcalmyMarymont – Miasto Jest Nasze rozpoczyna akcję w obronie zabytkowego stadionu

autor(ka): Organizatorzy
2017-11-13, 14:51
archiwalne
fot. Anna Kotowska
Co łączy Kazimierza Górskiego, obecnego trenera Realu Madryt Zinedine’a Zidane’a, prezesa PZPN Zbigniewa Bońka, bokserską mistrzynię świata Ewę Brodnicką i warszawski modernizm? To stadion Marymontu – miejsce, które chcemy ocalić i przywrócić do dawnej świetności!

Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze wspólnie z mieszkańcami i działającymi na stadionie organizacjami chce wystąpić z petycją do Rady Miasta o przyznanie środków na remont i adaptację trybun, zadaszenia oraz budynku szatniowego stadionu na Marymoncie.

Zespół obiektów, wpisany niedawno na listę Gminnej Ewidencji Zabytków, to piękny przykład modernizmu powojennego. Autorem projektu był wybitny architekt Stanisław Barylski. Kształt zadaszenia trybun inspirowany był nurtem modernizmu strukturalnego, którego prekursorem był francuski architekt Auguste Perret.

Stadion Marymontu to miejsce owiane legendą, w którym swoje występy miało wiele sław piłki nożnej. To tutaj swoją pierwszą samodzielną pracę rozpoczynał trener Kazimierz Górski. To tu pierwszy mecz w barwach reprezentacji Francji zagrała legenda piłki nożnej, Zinedine Zidane, dziś trener Realu Madryt. Trenowała tu także reprezentacja Polski pod wodzą Zbigniewa Bońka.

Dziś stadion nadal żyje własnym, sportowym życiem. Ćwiczy tu złota medalistka boksu – Ewa Brodnicka. Funkcjonuje też jedyny na Mazowszu profesjonalny tor łuczniczy. To też miejsce treningów reaktywowanej niedawno drużyny piłkarskiej Marymont 1911. Stadion odradza się, potrzebuje jednak wsparcia.

Dlatego skierowaliśmy do Radnych m. st. Warszawy petycję, którą w kilka dni od uruchomienia podpisało już prawie 500 mieszkańców Warszawy. Nasze postulaty to:

-­ sporządzenie dokładnego kosztorysu rewitalizacji;

-­ przywrócenie trybunom, ich zadaszeniu oraz budynkowi „szatni” dawnej świetności;

-­ przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami na temat dalszego funkcjonowania stadionu po remoncie.

Link do wydarzenia na Facebooku

Link do petycji online


Źródło: inf. nadesłana
Data wydarzenia: od 2017-11-13 do 2017-12-31
Organizator:

Stowarzyszenie Miasto jest Nasze

Adres:

Litewska 10/15, 00-581 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

Tel.:

731 807 653

E-mail:

kontakt@miastojestnasze.org

Www:

http://miastojestnasze.org 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność lokalna
  • miasto
  • rewitalizacja
  • rozwój lokalny
  • ruchy miejskie
  • sport
  • wspólnoty i społeczności lokalne