Przejdź do treści głównej

Mariusz Hermanowicz, Agnieszka Rayss: dwie nowe wystawy w Fundacji Archeologia Fotografii

autor(ka): Fundacja Archeologia Fotografii
2017-11-14, 13:41
archiwalne
23 listopada o godzinie 18.00 i 18.30 Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na otwarcie dwóch nowych wystaw: monograficznej ekspozycji Mariusza Hermanowicza „Do czego może służyć fotografia?” oraz premierowego projektu Agnieszki Rayss „Gdzie jest ciało”. Wystawom towarzyszą oprowadzania z tłumaczeniem na język migowy oraz warsztaty z czytania fotografii.

Przygotowana przez Tomasza Ferenca wystawa Mariusza Hermanowicza, którego archiwum od 2015 roku opracowuje Fundacja Archeologia Fotografii, koncentruje się na pokazaniu zmian, jakie zachodziły w twórczym życiu artysty. Począwszy od wczesnego okresu, który można określić jak reporterski, poprzez wykrystalizowanie się stylu opartego na dokumentalizmie i konceptualizmie, przez czas koncentracji na rekonstruowaniu historii własnej rodziny aż do tego, co sam określił Nowym Etapem, który niestety stał się także etapem ostatnim, można prześledzić proces jego transformacji jako artysty. Ukazane są momenty przełomowe i jednocześnie charakterystyczne, takie jak pojawienie się podpisów pod pracami i ich stopniowe znikanie, przejście od reporterskiego stylu pracy do działań o charakterze konceptualnym, wykształcanie się idei pracowania długimi cyklami zdjęć oraz osadzenie wielu prac w biografii autora. Wystawę kończy sekwencja obrazów z ostatniego okresu twórczości, charakteryzująca się porzuceniem podejmowanych do tej pory tematów i rozwiązań formalnych oraz wejściem do fotograficznego atelier. Sygnalizowana na wystawie wielowątkowość i różnorodność twórczości Hermanowicza ma służyć ukazaniu wszechstronności artysty, ale także przyjrzeniu się temu, jak korzystał z fotografii i do czego mu służyła.

Na ekspozycji będzie zobaczyć kilkadziesiąt autorskich odbitek, zarówno znanych serii jak i prace pokazywane po raz pierwszy. czytaj więcej o wystawie

Wystawie towarzyszy katalog „Ktoś, kogo nie znam”, wydany przez FAF specjalnie z tej okazji.

Równolegle, w galerii FAF otwieramy wystawę Agnieszki Rayss „Gdzie jest ciało”

Agnieszka Rayss obrazów ciała szukała m. in. Zakładach Anatomii, Medycyny Sądowej w Hamburgu czy Kolekcji Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu. Fotografowała tam zarówno fragmenty ciał, narządów wewnętrznych i kości, przechowywane w magazynach i zamkniętych szafach, jak i pokazywane na stałych ekspozycjach mulaże - modele z gipsu lub wosku, perfekcyjnie naśladujące powierzchnię ciała i skóry.

W nowym projekcie fotografka zwraca się ku ciału, którego szuka, mieszając konwencje, kolekcjonując jego fragmenty i różne rodzaje przedstawień, świadomie używając przy tym medium, z jego ograniczeniami i możliwościami. Gra z dotychczasowymi sposobami reprezentacji, przede wszystkim kobiecego ciała w fotografii, jednocześnie wpisując się w historię odzyskiwania jego podmiotowości.

Wystawa nawiązuje do sposobów przedstawiania ciała, jakie pojawiają się w ostatnim etapie twórczości Mariusza Hermanowicza. czytaj więcej o wystawie

Głównym organizatorem wystawy jest Sputnik Photos.

Obie wystawy realizowane są w ramach projektu „Żywe archiwa”. Fundacja Archeologia Fotografii podejmuje współpracę ze współczesnymi twórcami, w wyniku której powstają nowe projekty artystyczne, inspirowane fotografią lub tematami archiwalnymi. Tegoroczna edycja „Żywych archiwów” realizowana jest w partnerstwie FAF i Sputnik Photos.

„Mariusz Hermanowicz. Do czego może służyć fotografia?”

wystawa czynna w dniach: 24.11-17.12.2017
miejsce: siedziba Biura Rady Głównej Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego (tuż obok stałej siedziby Fundacji Archeologia Fotografii)
ul. Nowolipki 2a (wejście obok banku) godziny otwarcia: codziennie 11.00-19.00 oprowadzanie kuratorskie: 24 listopada, godz. 18.00; oprowadzanie będzie tłumaczone na polski język migowy.

Agnieszka Rayss „Gdzie jest ciało”

wystawa czynna w dniach: 24.11-17.12.2017
miejsce: Galeria Fundacji Archeologia Fotografii, Andersa 13, wejście obok klatki VII
ul. Nowolipki 2a (wejście obok banku) godziny otwarcia:codziennie 11.00-19.00 oprowadzanie z udziałem artystki: 24 listopada, godz. 18.45; oprowadzanie będzie tłumaczone na polski język migowy.

Wystawie Mariusz Hermanowicza towarzyszyć będą warsztaty „Widzi-mi-się”. Zapraszamy na dwa warsztaty - jeden dla dorosłych, drugi dla dzieci. Nieco uważniej przyjrzymy się zdjęciom Mariusza Hermanowicza i nauczymy się jak czytać zdjęcia i jak znaleźć to, co jest niewidoczne na pierwszy rzut oka. Więcej informacji:


Źródło: Fundacja Archeologia Fotografii
Data wydarzenia: od 2017-11-24 do 2017-12-17
Organizator:

Fundacja Archeologia Fotografii

Adres:

Andersa 13 klatka V, 00-159 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

Tel.:

22 628 14 64

E-mail:

fundacja@faf.org.pl

Www:

http://faf.org.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • kultura
  • osoby z niepełnosprawnościami
  • sztuka