Przejdź do treści głównej

Sąsiedzi Sąsiadom, czyli Dobry Bazar na Chyloni

autor(ka): Agata Lewek
2017-11-23, 17:28
archiwalne
W wyniku burzliwych konsultacji sąsiedzkich udało nam się wypracować wizję niemal idealną. Powstał "Dobry Bazar" - rodzaj sklepu społecznego - zakładający, że aby pomóc potrzebującym nie należy dawać im ryby, a wędkę. Ta akcja to prawdziwy społeczny sukces, który pokazuje, że czynienie dobra jest fantastyczne i każdy ma w sobie anioła.

Fundacja Zmian Społecznych Kreatywni od dobrych kilku lat bierze czynny udział w organizowanych przez Bank Żywności w Trójmieście zbiórkach artykułów spożywczych, które później, z założenia, trafić mają do najbardziej potrzebujących osób.

Początkowo formuła była bardzo prosta, zaraz po zakończonej zbiórce i zliczeniu całego pozyskanego asortymentu, był on równo dzielony na paczki, które wolontariusze roznosili po domach mieszkańców, zgłoszonych wcześniej przez swoich sąsiadów. Jedynym kryterium doboru była widoczna potrzeba takiego wsparcia.

Po pewnym czasie jednak okazało się, iż paczki, kilka razy w roku, trafiają do tych samych osób, a na dzielnicy mamy na pewno więcej potrzebujących. Co więcej, spora liczba odbiorców to mieszkańcy schorowani, w ciężkiej sytuacji finansowej, nie posiadający dostępu do ciepłej wody czy nawet gazu. Dlatego takie produkty jak mąka czy olej, dla osób które nie gotują okazały się mniej przydatne, w porównaniu do gotowych słoików, zup czy płatków do mleka. Ostatnią sprawą, która budziła nasze wątpliwości była forma pomocy, w ogóle nieangażująca strony obdarowywanej, a co za tym idzie - całkiem pomijająca, aktualnie najpopularniejszy nurt pomocy rozwojowej, zakładający, że aby pomóc potrzebującym nie należy dawać im ryby, a wędkę.

Po burzliwych konsultacjach sąsiedzkich udało nam się wypracować wizję niemal idealną. W kwietniu 2017 roku Sąsiedzi zorganizowali pierwszą edycję Dobrego Bazaru, czyli sklepu społecznego, w którym dokonać można darmowych zakupów. Liderzy wśród naszych sąsiadów przygotowali wszystko: rozwiesili ponad 50 informacyjnych plakatów, półki sklepowe tematycznie zapełnili artykułami spożywczymi, powstała prowizoryczna kasa, przy której „kupujący” wymieniał „ekspedientce” co chciałby zabrać ze sobą do domu. Każdy wybierał od 5 do 10 artykułów, w zależności od ilości osób wchodzących w skład danego gospodarstwa domowego. Po skończonych zakupach klienci Dobrego Bazaru, z pełnymi siatkami, wracali do domu uśmiechnięci od ucha do ucha.

Ta akcja to prawdziwy społeczny sukces, który pokazuje, że czynienie dobra jest fantastyczne i każdy ma w sobie anioła. W pierwszej edycji Dobrego Bazaru Sąsiedzi pomogli aż 120 Mieszkańcom Chyloni i okolic, w drugiej natomiast w sklepie dokonało zakupów 100 osób. 3. edycja odbędzie się zaraz po zbiórce żywności, czyli w drugim tygodniu grudnia. Dobry Bazar to świetna, innowacyjna inicjatywa, chcielibyśmy, aby w innych dzielnicach Gdyni również pojawiła się taka sąsiedzka pomoc.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: kreatywni.ngo
Miejsce: Gdynia, Hackiego (Opata Hackiego) 17A, 81-211 Gdynia, woj. pomorskie
Data wydarzenia: od 2017-12-01 do 2017-12-10
Organizator:

Fundacja Zmian Społecznych "Kreatywni"

Adres:

Hackiego (Opata Hackiego) 17A, 81-211 Gdynia, woj. PM

Tel.:

513 385 495

E-mail:

kontakt@kreatywni.ngo

Www:

http://www.kreatywni.ngo 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • dobroczynność
  • działalność charytatywna
  • polityka społeczna
  • przeciwdziałanie ubóstwu
  • wspólnoty i społeczności lokalne