Przejdź do treści głównej

Konkurs fotografii naukowej w Wikipedii

autor(ka): Krzysztof Machocki
2017-11-24, 12:35
archiwalne
Zdjęcie przesłane w ramach poprzedniej edycji konkursu przedstawia polskich archeologów przy pracy w okolicach Chodlika, niewielkiej wsi w woj. lubelskim, gdzie w latach 50. odkryto pozostałości wczesnośredniowiecznego grodziska. Na pierwszym planie to, bez czego nie da się uprawiać nauki: kawa. Fot: Archeologia.chodlik / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)
Do końca listopada można wziąć udział w konkursie fotografii naukowej Wiki Science Competition. Zdjęcia i filmy przedstawiające obiekty i efekty badań naukowych, naukowców przy pracy czy sprzęt badawczy wzbogacą m.in. zasoby Wikipedii.

Wiki Science Competition (WSC) to międzynarodowy konkurs fotograficzny odbywający się w listopadzie, którego celem jest zgromadzenie zdjęć dokumentujących świat nauki: obrazy ukazujące obiekty i efekty badań, naukowców przy pracy czy aparaturę badawczą. Konkurs organizowany jest przez ruch Wikimedia – społeczność stojącą za Wikipedią, wolną encyklopedią, oraz jej projektami siostrzanymi. Trwa do końca listopada 2017, wyniki zostaną ogłoszone w styczniu 2018. Konkurs organizowany jest raz na dwa lata, następna edycja planowana jest na koniec roku 2019.

Ciężko wyobrazić sobie naszą kulturę bez nauki. W obecnym świecie nie wystarczy mówić o nauce, musimy ją także pokazywać. Dlatego właśnie potrzebujemy fotografów, którzy zechcą ją fotografować i dzielić się efektami. Konkurs fotografii naukowej powstał, aby zachęcać do dzielenia się twórczością związaną z nauką.

Edycja 2017

WSC odbywa się w dwóch etapach, lokalnym i międzynarodowym. Zdjęcia nadesłane z Polski (lub przez polskich naukowców prowadzących badania za granicą) zostaną ocenione przez jury, a autorzy najlepszych z nich otrzymają wikipedyjne upominki. Wybrane zdjęcia wezmą także udział w etapie międzynarodowym, w którym jury wybierze najlepsze zdjęcia naukowe zgłoszone z całego świata. Konkurs koordynują 23 lokalne sztaby, ale – podobnie jak w poprzednich latach – zdjęcia można nadsyłać niemal z całego świata.

W skład jury wchodzą: Dominique Stroobant (belgijski rzeźbiarz i fotograf), Elisa Araldi (Politechnika Federalna w Zurychu), Andreas Brink, MSc (Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej), Simon Duttwyler (Uniwersytet Zhejiang), Gianni Ciofani (Politechnika w Turynie), Marcos Valdés (Scuola Normale Superiore di Pisa), Pille Säälik (Uniwersytet w Tartu), Nuggehalli Srinivas Prashanth (Instytut Zdrowia Publicznego, Bengaluru, Indie), Roderic D. M. Page (Glasgow University) oraz Xueqian Kong (Uniwersytet Zhejiang).

Jak przesyłać zdjęcia?

W konkursie nie ma limitu nadesłanych prac. Dopuszczalne są zdjęcia i grafiki udostępnione na jednej z wolnych licencji, lub w domenie publicznej (jeśli jest to legalnie możliwe w kraju przesyłającego). Dopuszczalne licencje to m.in. CC-BY-SA 4.0, CC-BY 4.0, CC0 1.0, i podobne.

By przesłać pliki, wystarczy:

  1. Założyć konto (lub zalogować się do jednego z projektów Wikimedia, na przykład do Wikipedii)
  2. Wejść na stronę kreatora przesyłania i postępować zgodnie z instrukcją.

Obrazy biorące udział w konkursie muszą zostać wykonane i przesłane do Wikimedia Commons przez samego autora, za pomocą konta w projektach Wikimedia. Podczas zakładania konieczne jest podanie adresu e-mail, by możliwe było skontaktowanie się ze zwycięzcami. W przypadku współautorstwa – konieczne jest podanie wszystkich współautorów. W przypadku instytucji obrazy powinien wgrać jej reprezentant.

Wszystkie obrazy powinny zostać opatrzone wyczerpującym opisem w języku angielskim, opisy w innych językach także są mile widziane.

Przesyłane obrazy powinny mieć minimum 2 megapiksele, chyba że technologia ich wykonania na to nie pozwala. Obrazy nie powinny też zawierać niepotrzebnych znaków wodnych, logotypów, dodatkowych tekstów, grafik ani wstawek.

Historia konkursu

Początki konkursu sięgają lat 2011-2013, kiedy w Estonii rozpoczęto organizację Estońskiego Konkursu Fotografii Naukowej. Pomysł zainspirował wikimedian z innych krajów, dlatego organizowany w 2015 roku Europejski Konkurs Fotografii Naukowej (European Science Photo Competition) objął już osiem państw europejskich (a zdjęcia nadesłano z 32 krajów, w tym kilkadziesiąt z Polski). W sumie w 2015 roku udało się w ten sposób pozyskać 9793 plików na wolnych licencjach od przeszło 2200 uczestników konkursu. Ilustrują one tysiące artykułów Wikipedii w wielu językach, a jednocześnie stanowią bezcenną bazę ilustracji dostępnych dla całego świata. To twarda nauka udostępniona wszystkim tym, którzy potrzebują z niej skorzystać.

Jak tłumaczy Ivo Kruusamägi, biotechnolog z Uniwersytetu w Tartu i pomysłodawca konkursu, w WSC chodzi o ideę bardziej niż o nagrody. – Wikipedia to międzynarodowa platforma służąca dzieleniu się wiedzą. Byłoby grzechem, gdybyśmy nie wykorzystywali jej do promowania wartości, które mają dla nas tak wielkie znaczenie. Dlatego też informację o konkursie kierujemy przede wszystkim do uczelni, instytutów badawczych i samych naukowców. Wielu uczestników zachęcają też lokalne organizacje ruchu Wikimedia, w poprzedniej edycji formalnie wzięło udział zaledwie osiem krajów (m.in. Estonia, Ukraina, Rosja, Macedonia), choć zdjęcia nadesłano z ponad czterdziestu – tłumaczy.

Jego zdaniem Wikipedia i jej projekty siostrzane wypełniają ważną lukę pomiędzy samą nauką, a jej promocją. – Większości prac naukowych niemal nikt nie czyta. Z drugiej strony spektrum znajdują się prace czytane, cytowane przez portale poświęcone nauce, ale pisane językiem komunikatów prasowych, a więc zawierające bardzo niewiele informacji – mówi Kruusamägi. Jego zdaniem nie ma zbyt wielu źródeł, które stanowiłyby połączenie obu tych ekstremów. Takich, które dobrze i dogłębnie wyjaśniałyby jakiś temat, a jednocześnie służyłyby szerszej publiczności, były zrozumiałe i dostępne dla osób spoza wąskiego kręgu specjalistów z danej dziedziny. – Takim źródłem wiedzy jest Wikipedia, medium, które świetnie nadaje się do tego, by wzmacniać głos naukowców i udostępniać go światu. Najłatwiej zacząć od zdjęć, ale naszym celem jest, by jak najwięcej informacji ze świata nauki trafiało także do Wikipedii – wyjaśnia.

Nawet jedno zdjęcie może przydać się wikipedystom pracującym nad artykułami – lub komuś spośród milionów użytkowników zdjęć zgromadzonych w repozytorium Wikimedia Commons. Wśród nich są także autorzy podręczników akademickich, studenci czy naukowcy z całego świata.

Ważne odnośniki


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: Strona konkursu
Miejsce: internet
Data wydarzenia: od 2017-11-24 do 2017-11-30
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • nauka i technika