Przejdź do treści głównej

Rzeszów. Seminarium nt. migracji akademickich w Polsce

autor(ka): Dominik Łazarz
2017-11-30, 12:45
archiwalne
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie organizują 6 grudnia br. roku ogólnopolskie seminarium naukowe pt. „Migracje akademickie w Polsce. Po co nam cudzoziemcy, po co my cudzoziemcom?”. Gościem specjalnym spotkania będzie dr Zofia Sawicka, wicedyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Problematyka podejmowana w czasie seminarium dotyczyć będzie jednego z najczęściej pojawiających się tematów związanych z debatami wokół reformy nauki w Polsce – umiędzynarodowienia.

Wystąpienia uczestników obejmą trzy wielkie problemy związane z umiędzynarodowieniem polskiej nauki: napływ zagranicznych uczonych do Polski, migracje studenckie oraz kontakt przybyłych z zagranicy wysoko wykwalifikowanych pracowników sektora prywatnego z polskim środowiskiem akademickim.

- Seminarium naukowe jest zwieńczeniem projektu badawczego na temat zagranicznych pracowników naukowych decydujących się na przyjazd do Polski, która nie jest oczywistym kierunkiem globalnych migracji naukowców – mówi Kamil Łuczaj, kierownik Zespołu ds. badań edukacyjnych WSIiZ w Rzeszów i dodaje - Od kilku lat prowadziłem ten projekt wspólnie z prof. Januszem Muchą. Problematyka umiędzynarodowienia jest obecnie szeroko dyskutowana zarówno w świecie nauki, jak i polityki. Polska nie miała dotąd dobrego pomysłu na to, jak przyciągać akademików czy studentów z zagranicy. W trakcie seminarium będziemy rozmawiali o stanie obecnym i perspektywach, jakie stoją przed polską nauką w tym zakresie

Ramowy program seminarium

11:00-11:10 Przywitanie gości oraz otwarcie seminarium

11:10–11:30 Wystąpienie inauguracyjne dr Zofii Sawickiej, wicedyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej

11:30–11:50 prof. Janusz Mucha (AGH) i dr Kamil Łuczaj (WSIiZ), Wzory migracji pracowników naukowych do Polski

11:50–12:10 prof. Cezary Żołędowski (UW), Migracje studentów

12:10–12:30 mgr Anna Dolińska (UW), Potencjał akademicki migracji wysoko wykwalifikowanych kobiet z krajów byłego ZSRR

12:30–13:00 Dyskusja i zamknięcie seminarium

Patronat nad konferencją objęli: TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Gazeta Codzienna "Nowiny", Rzeszowski Portal Informacyjny Rzeszow-News.

Seminarium organizuje Zakład Badań nad Szkolnictwem Wyższym oraz Zespół ds. Badań Edukacyjnych WSIiZ w Rzeszowie i odbędzie się 6 grudnia w Auli im. Prof. Jerzego Chłopeckiego WSIiZ. Udział w seminarium jest bezpłatny pod warunkiem wcześniejszej rejestracji na stronie: http://formularz.wsiz.pl/migracjeakademickie2017/


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: www.wsiz.rzeszow.pl
Miejsce: Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania, Sucharskiego (Majora Sucharskiego) 2, 35-225 Rzeszów, woj. Podkarpackie
Data wydarzenia: 2017-12-06
Organizator:

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania

Adres:

Sucharskiego (Majora Sucharskiego) 2, 35-225 Rzeszów,

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • nauka i technika
  • współpraca z uczelniami