Przejdź do treści głównej

Żywa Biblioteka w Gdańsku

autor(ka): Fundacja IRSE
2017-12-04, 10:10
archiwalne
Już 10 grudnia 2017 r. w Europejskim Centrum Solidarności, po raz kolejny będzie można poznać treść wybranych książek, czyli porozmawiać z osobami należącymi do grup postrzeganych stereotypowo. A wszystko to w ramach Żywej Biblioteki.

Osoby, które mijamy na ulicach, o których czytamy w gazetach, osoby, które oceniane są za to, do jakiej grupy należą, a nie za to kim są i co osiągnęły wcielą się w rolę Żywych Książek. Tak jak w każdej bibliotece Żywe Książki będzie można przeczytać - zaprosić je do szczerej rozmowy na temat ich życia, doświadczeń. Będzie to okazja do konfrontacji naszej wiedzy i poznanie przedstawicieli wybranych grup mniejszościowych

Na półce naszej Żywej Biblioteki znajdują się min.: Trzeźwiejący Alkoholik, Gej, Lesbijka, Ksiądz Ewangelicko-Metodystyczny, Feministka, Żyd, Mama osoby z niepełnosprawnością i inne Tytuły.

Żywa Biblioteka jest miejscem, w którym osoby spotykające się ze stereotypami, uprzedzeniami, dyskryminacją i wykluczeniem pełnią rolę Żywych Książek. Żywa Biblioteka nie koncentruje się na jednym temacie czy jednej mniejszości, ale dotyka problemu dyskryminacji w możliwie najszerszym kontekście. Dlatego Żywe Książki pochodzą z bardzo różnorodnych środowisk, mają zróżnicowany status społeczny, wyznanie, zawód, odcień koloru skóry, orientację seksualną, status materialny, wykształcenie, sprawność, wiek, poglądy, wygląd. Łączy ich wspólny cel: promowanie praw człowieka i akceptacji wobec inności poprzez przekazanie swojego doświadczenia.

Do Żywej Biblioteki może przyjść każdy, kto chce poznać drugiego człowieka, dowiedzieć się więcej o jego sytuacji, poglądach, życiu. Jest to także przestrzeń do weryfikacji własnych stereotypów. Nie ma tutaj tematów tabu, listy przygotowanych pytań, publiczności ani moderatorów. Każdy Czytelnik/Czytelniczka ma 30 minut na prywatną rozmowę z wybraną Żywą Książką.

Żywa Biblioteka jest bezpłatna i otwarta w godz. 10.00-16.30.

Nie obowiązują żadne zapisy, nie trzeba mieć karty bibliotecznej!

Więcej informacji na faceboku: https://www.facebook.com/events/365148367269842/

Wiele historii, jeden cel-nie oceniaj książki po okładce!

Przyjdź-Poznaj-Porozmawiaj

Żywa Biblioteka jest realizowana w ramach projektu "Równi w różnorodności" współfinansowanego ze środków Miasta Gdańska


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: Fundacja IRSE
Miejsce: Europejskie Centrum Solidaroności, pI. Solidarności 1, Gdańsk, woj. pomorskie
Data wydarzenia: 2017-12-10
Organizator:

Fundacja Instytut Równowagi Społeczno-Ekonomicznej

Adres:

Gryfa Pomorskiego 48c lok. 9, 81-572 Gdynia, woj. PM

Tel.:

570 660 216

E-mail:

biuro@irse.pl

Www:

http://www.irse.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
  • kobiety
  • LGBT
  • osoby uzależnione
  • osoby z niepełnosprawnościami
  • prawa człowieka
  • równość