Przejdź do treści głównej

Suplement MIASTOmovie 5. startuje już jutro

autor(ka): Wrocławska Fundacja Filmowa
2017-12-04, 14:49
archiwalne
fot. www.sxc.hu
Już jutro rozpocznie się suplement 5. edycji MIASTOmovie. W październiku festiwal zaprosił wrocławian do rozmowy na temat różnych odsłon sąsiedztwa - "dogrywka" temat ten będzie kontynuować. Suplement 5. odsłony MIASTOmovie trwać będzie między 5 a 8 grudnia.

MIASTOmovie w 2017 roku dedykowane jest szeroko rozumianemu tematowi sąsiedztwa. Podczas grudniowej serii wydarzeń festiwal skupi się na tym, czego nie udało się rozwinąć podczas październikowej edycji imprezy - porozmawiamy o życiu w budownictwie wielorodzinnym we Wrocławiu, od miast-ogrodów, przez osiedla społeczne, bloki z wielkiej płyty, po kooperatywy na Nowych Żernikach i świeży trend „colivingu”.

Suplement 5. MIASTOmovie otworzy wrocławska premiera dokumentu "Bloki" w reżyserii Konrada Królikowskiego w Kinie Nowe Horyzonty. Film jest pierwszym w Polsce, długometrażowym, szerokim i wieloaspektowym obrazem poświęconym budownictwu mieszkaniowemu w Polsce od roku '56 do współczesności. Składają się na niego między innymi wywiady z architektami – najważniejszymi twórcami znanych polskich osiedli, lokatorami, krytykami architektury i historykami. Po projekcji filmu odbędzie się prezentacja modelowego osiedla Wrocławia "Nowe Żerniki" oraz moderowana przez Michała Syskę dyskusja, w której udział wezmą: reżyser filmu "Bloki" Konrad Królikowski, architekt i jeden z inicjatorów powstania modelowego osiedla Nowe Żerniki Zbigniew Maćków oraz Krzysztof Ziental – historyk sztuki i zabytkoznawca. Bilety w cenie 16 zł (normalny) oraz 14 zł (ulgowy) do kupienia w kasach Kina i na: http://www.kinonh.pl/film.do?id=14005.

Zwiastun filmu "Bloki": https://www.youtube.com/watch?v=t08BT6FSloM

Z Krzysztofem Zientalem spotkamy się i kolejnego dnia suplementu 5. MIASTOmovie, podczas którego, wspólnie z radną i aktywistką osiedlową Joanną Klimą, zabierze on uczestników na architektoniczno-sentymentlny spacer po Szczepinie. Przechadzka pomoże zrozumieć specyfikę tego położonego na obrzeżach Starego Miasta osiedla - w dżungli wrocławskich blokowisk często nie dostrzegamy, iż jedno powojenne blokowisko nierówne jest drugiemu.

7 i 8 grudnia spotkamy się w Muzeum Architektury, by podyskutować po dwóch sąsiedzkich wykładach. Podczas czwartkowego spotkania, zatytułowanego "Miasta-ogrody – świat i Wrocław, utopia i rzeczywistość", Agata Gabiś opowie o genezie i rezultatach koncepcji miasta-ogrodu - rewolucyjnej idei nowej organizacji miejskiej wspólnoty, podejścia do planowania, własności czy samorządności. Pretekstem dla spotkania jest nowe polskie wydanie jednej z klasycznych pozycji architektoniczno-urbanistycznego kanonu: "Miast-ogrodów jutra" Ebenezera Howarda. Dzień później, na zamknięcie suplementu, Przemysław Chimczak spróbuje odpowiedzieć na pytanie: "Coliving. Nowa forma mieszkaniowa czy chwyt marketingowy?". Zastanowimy się nad tym, co ekonomia współdzielenia ma do kształtowania przestrzeni, czy możemy spodziewać się zalania rynku przez mikromieszkania oraz jaki wpływ na architekturę będą miały modele biznesowe.

Pełen program wydarzenia dostępny jest na stronie internetowej MIASTOmovie pod adresem: http://miastomovie.pl/suplement/. Po więcej informacji zapraszamy również na nasze kanały na Facebooku, Twitterze i Instagramie.

 


Źródło: Wrocławska Fundacja Filmowa
Data wydarzenia: od 2017-12-05 do 2017-12-08
Organizator:

Wrocławska Fundacja Filmowa

Adres:

Kościuszki 35A, 50-011 Wrocław, woj. DS

Tel.:

664 084 949

Faks:

22 207 25 11

E-mail:

wrocff@wrocff.com.pl

Www:

http://www.wrocff.com.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność lokalna
  • architektura
  • miasto
  • rozwój lokalny
  • ruchy miejskie
  • wspólnoty i społeczności lokalne