Przejdź do treści głównej

Rzeszów wpisuje się w ogólnopolską kampanię „Wigilia bez granic”

autor(ka): Dominik Łazarz
2017-12-19, 10:40
archiwalne
W 2016 roku odbyła się pierwsza edycja ogólnopolskiej akcji „Wigilia bez granic”, mającej na celu budowanie relacji między ludźmi z różnych krajów poprzez konkretne praktyczne spotkanie na Wigilii. W tym roku rzeszowska edycja tego przedsięwzięcia odbędzie się 20 grudnia w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

W grudniu 2016 roku odbyła się pierwsza edycja projektu „Wigilia bez granic” zorganizowana przez Instytut Myśli Schumana w Warszawie. Pomysł tego projektu zrodził się 2 miesiące przed Świętami Bożego Narodzenia i jak się w krótkim czasie okazało – odniósł ogromny sukces. W projekcie „Wigilia bez granic 2016” wzięło udział kilkaset polskich rodzin, które z życzliwością i otwartością przyjęły cudzoziemców przy swoich wigilijnych stołach. Zagraniczni goście pochodzili między innymi z takich krajów jak Turcja, Indie, Chiny, Egipt czy Armenia.

W tym roku Instytut Myśli Schumana w Warszawie wspólnie z Instytutem Badań nad Cywilizacjami Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zorganizuje w przedświąteczną środę 20 grudnia rzeszowską edycję „Wigilii bez granic”.

- Człowiekiem, który zainspirował nas do tego dzieła jest Robert Schuman. Powszechnie nazywany ojcem Zjednoczonej Europy, który całe życie poświęcił na wprowadzenie jedności, solidarności i pokoju między ludźmi. Jego główną ideą życiową było zbudowanie Europy na wartościach chrześcijańskich. Schuman był zdania, że wszystkie systemy społeczne, gospodarcze i kulturowe powinny opierać się na przyjaznych relacjach między ludźmi – przybliża prof. dr hab. Zbigniew Krysiak, Prezes Instytutu Myśli Schumana

Głównym założeniem projektu „Wigilia bez granic” jest większa jakość asymilacji obcokrajowców w Polsce poprzez dokładniejsze poznanie polskiej kultury, tradycji i wiary chrześcijańskiej. Zapraszanie cudzoziemców na Wigilię ma służyć polskim rodzinom do poszerzania wiedzy o innych kulturach i przyczyniać się do tworzenia nowych relacji międzyludzkich. W wielu przypadkach, przyjaźnie zawarte przy wigilijnym stole przetrwały do dziś, są kontynuowane i rozwijane.

- Pół tysiąca pierogów, kutia, gołąbki z kaszą, ryba oraz barszcz. Do tego tradycyjne polskie kolędy, najpiękniejsze bożonarodzeniowe zwyczaje oraz moc serdecznych życzeń – tak będzie wyglądać „Wigilia bez granic”, którą zostanie zorganizowana dla obcokrajowców studiujących w Rzeszowie – przybliża Sylwia K. Mazur – koordynatorka spotkania z Instytut Badań nad Cywilizacjami WSIiZ w Rzeszowie – i dodaje wcześniej Uczelnia organizowała takie przedsięwzięcia samodzielnie, ale były one skierowane tylko do studentów WSIiZ.

Wigilia odbędzie się 20 grudnia, o godz. 16:00, w sali RA53 w budynku WSIiZ przy ul. Sucharskiego 2. Oprócz żaków, w uroczystości udział wezmą m.in. wykładowcy oraz uczestnicy wymiany programu Erasmus Plus.

Każda rodzina, która chciałaby gościć obcokrajowca na swojej Wigilii może się zgłaszać poprzez stronę http://wigiliabezgranic.com/


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: Dominik Łazarz
Miejsce: Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania, Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów,
Data wydarzenia: 2017-12-20
Organizator:

Fundacja "Instytut Myśli Schumana"

Adres:

Chmielna 2 lok. 31, 00-020 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

E-mail:

sekretariat@imschuman.com

Www:

http://imschuman.com 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • kultura
  • obcokrajowcy, migranci
  • rodziny
  • tradycja
  • wielokulturowość