Przejdź do treści głównej

Lubelskie. Konsultacje na temat uchwały antysmogowej

autor(ka): Krzysztof Gorczyca
2018-01-12, 16:19
archiwalne
Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego do końca stycznia zbiera opinie na temat zasadności i kształtu ewentualnej uchwały antysmogowej dla województwa lubelskiego. Towarzystwo dla Natury i Człowieka apeluje o wsparcie dla ambitnych regulacji mogących poprawić jakość powietrza.

Swoje zdanie wyrazić można w anonimowej ankiecie udostępnionej przez Urząd pod adresem

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScfLPgVoFU4Lb6YwUnwVluT8IoJJ-3kbS0J4yskzyZdiE9N2Q/viewform

Towarzystwo dla Natury i Człowieka zachęca do wyrażenia poparcia dla ambitnej uchwały antysmogowej dla Lubelszczyzny. Wypełnienie ankiety zajmuje kilka minut. Postulowana uchwała zawierać powinna naszym zdaniem normy jakości zarówno dla paliw stałych (węgla, drewna i produktów pochodnych) jak i normy emisyjne dla kotłów/pieców na drewno i węgiel a także rozpisany na 10-12 lat scenariusz stopniowego całkowitego wycofywania najbardziej emisyjnych instalacji.

Ankieta sformułowana jest naszym zdaniem w sposób tendencyjny i sugerujący odpowiedzi negatywne. Użyte sformułowania ("czy jesteś za wprowadzeniem ograniczeń i zakazów") wprowadzają w błąd. W postulowanych zapisów chodzi o wprowadzenie NORM, które wyeliminują z użytku paliwa zasiarczone, zawilgocone, o wysokiej zawartości popiołu oraz odpady węglowe, które nadają się wyłącznie do utylizacji. Analogicznie mozna by było zadać pytanie "czy jesteś za wprowadzeniem ograniczeń i zakazów" w dodawaniu piasku, siarki czy popiołów do chleba, mleka czy masła. I czy jesteś skłonny więcej płacić za chleb bez popiołu i piasku?
Mimo tak niefortunnego sformułowania ankiety zachęcamy do poświęcenia kilku minut i wyrażenia poparcia dla uchwały antysmogowej. Zdajemy sobie sprawę, że same normy i dokumenty stanu powietrza nie poprawią, są jednak podstawowym warunkiem powodzenia wszelkich innych przedsięwzięć. Dodatkowo swoje wsparcie wyrazić można poprzez podpisanie petycji www.naszademokracja.pl/p/smoglublin

Więcej o powietrzu w Lublinie i jego ochronie: www.smog.ekolublin.pl

Uchwały antysmogowe przyjęły już samorządy 7 województw. Istnieje zagrożenie, że niedopuszczane w tamtych regionach odpadowe paliwa oraz pozaklasowe kotły trafią na lubelski rynek.

Kilka naszych sugestii:
pyt. 5 Uchwała powinna objąć teren całego województwa, inaczej będzie trudna do realizacji, Z powodu znikomego pokrycia regionu stacjami monitoringu powietrza nie mamy wiedzy o stężeniach pyłów zawieszonych w wielu miejscowościach, ale nie jest to powód, aby je pomijać
pyt. 6 uchwała powinna obejmować zarówno normy dla paliw jak i instalacji. Normy dla pieców powinny wypełniać lukę w rozporządzeniu ministra, które wycofuje z rynku "kopciuchy" od lipca 2018 - powinny wejść w życie szybciej, aby zapobiec instalowaniu kopciuchów z wyprzedzeniem, Powinny zakazywać instalowania a nie tylko spzredaży, co zapobiegnie sprowadzaniu "kopciuchó" z zagranicy oraz instalowaniu urządzeń z rynku wtórnego.W dalszej perspektywie powinny dotyczyć także emisyjności kominków.


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: Towarzystwo dla Natury i Człowieka
Data wydarzenia: od 2018-01-12 do 2018-01-31
Organizator:

Towarzystwo dla Natury i Człowieka

Adres:

Głęboka 8a, 20-612 Lublin, woj. LU

Tel.:

81 743 71 04

E-mail:

towarzystwo@ekolublin.pl

Www:

http://www.ekolublin.pl/tdnicz 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • ekologia, środowisko
  • energia, energetyka
  • ochrona przyrody
  • powietrze