Przejdź do treści głównej

Rzeszów. Debata "Niepełnosprawność - jak żyć"

autor(ka): Patricia Mitro
2018-01-22, 13:14
archiwalne
Prawnikon i Podkarpacka Rada Programowa Kobiet wspierają "Matki EWK". Uruchomiliśmy dla nich specjalne subkonto celem umożliwienia wsparcia kobiet wychowujących dzieci niepełnosprawne. Rekomendujemy zrównanie wysokości emerytury przysługującej matkom EWK z wysokością świadczenia pielęgnacyjnego. Więcej o temacie niepełnosprawności, przepisach prawa i rekomendacjach już 25 stycznia 2018r. o godzinie 18:00 w sali sesyjnej Urzędu Miasta Rzeszowa.

Matki niepełnosprawnych dorosłych dzieci proszą o pomoc. W Polsce żyje 46 tysięcy osób, które musiały łączyć pracę zawodową z opieką nad chorym dzieckiem, a po 20 latach pracy przeszły na tzw. emeryturę EWK. Jej wysokość to obecnie 1000 zł brutto.

Z takiej kwoty trudno się utrzymać - mówi pani Grażyna, mieszkanka Rzeszowa która samotnie zajmuje się 42-letnim synem. Zgłosiła się o pomoc do Radia Rzeszów i podkreśla, że dziś osoby, które nie pracują i zajmują się niepełnosprawnym dzieckiem otrzymują świadczenie pielęgnacyjne w wysokości ponad 1400 złotych.

Postulat kobiet z emeryturami EWK dotyczy wyrównania obydwu rodzajów świadczeń. W tej sprawie interweniowały między innymi u poseł Haliny Szydełko z Prawa i Sprawiedliwości. Pani poseł wyjaśnia, że sprawa na pewno będzie załatwiona, to konieczne zarówno ze względu na rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego, jak i zwykłą ludzką sprawiedliwość. Nie potrafi jednak podać konkretnego terminu. Powstaje zatem pytanie ile trwać będzie jeszcze batalia o wyrównanie szans i zrównanie świadczeń oraz kto poprze postulaty matek EWK.

Fundacja Prawnikon wraz z Podkarpacką Radą Programową Kobiet postanowiły pomóc takim osobom, jak pani Grażyna i jej syn. Rodziny z trudną sytuacją finansową mogą się do niej zgłaszać. Fundacja uruchomiła subkonto, na które można wpłacać pieniądze na wsparcie dla nich.

Fundacja Prawnikon Nr subkonta: 77 1050 1562 1000 0090 8007 9149 tytuł wpłaty: Darowizna - emerytury EWK

Historia matek wychowujących dzieci niepełnosprawne zainspirowały Nas do zorganizowania debaty na temat niepełnosprawności. Będą w niej uczestniczyć Radni Miasta Rzeszowa reprezentujący różne frakcje polityczne. Porusz ten temat razem z Nami!

Program wydarzenia przewiduje następujące tematy:

- Niepełnosprawność skala zjawiska w Polsce

- Prawa osób niepełnosprawnych

- Wystąpienie "Matki EWK" samotnie wychowującej niepełnosprawnego syna

- Świadczenia pielęgnacyjne w Polsce

- Emerytury EWK- (nie)sprawiedliwość

- Debata z udziałem Radnych Miasta Rzeszowa

- Porady eksperckie


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: Matki EWK
Miejsce: Urząd Miasta Rzeszowa, ul. Rynek 1, 35-064 Rzeszów, woj. Podkarpackie
Data wydarzenia: 2018-01-25
Organizator:

Podkarpacka Rada Programowa Kobiet

Adres:

Warszawska 5/7, 35-205 Rzeszów, woj. Podkarpackie

Tel.:

733660566

Faks:

178612655

E-mail:

prawnikon@op.pl

Www:

https://83124-52.evenea.pl/ 

Organizator:

Fundacja Centrum Poradnictwa Prawnego PRAWNIKON

Adres:

Warszawska 5/7, 35-205 Rzeszów, woj. Podkarpackie

Tel.:

534 478 017

Faks:

733660566

E-mail:

prawnikon@op.pl

Www:

http://www.prawnikon.com.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • integracja społeczna
  • kobiety
  • osoby z niepełnosprawnościami
  • polityka społeczna
  • prawo
  • wyrównywanie szans