Przejdź do treści głównej

Toruń. EkoWalentynki 2018

autor(ka): Barbara Jóźwik
2018-02-12, 09:50
archiwalne
Organizatorzy zapraszają do udziału w VIII edycji „EkoWalentynek” – czyli akcji „Kochamy recykling!”. Zużyte baterie i drobne elektroodpady będą zamieniane na pierniki w kształcie serca. Gdzie: Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK, ul. Gagarina 13A, 87-100 Toruń. Kiedy: 14 lutego 2018 r. godz. 14:00-18:00.

Nie masz pomysłu jak spędzić Dzień Zakochanych?

Weź udział w walentynkowej zbiórce zużytych baterii, akumulatorów i drobnego elektrosprzętu!

Każda osoba, która przyniesie baterie otrzyma piernika w kształcie serca. Dodatkowo, losowo wybrana osoba otrzyma rzeczową nagrodę niespodziankę.

Koordynator akcji w Toruniu: Centrum Przywództwa i Społecznej Odpowiedzialności Biznesu UMK

Partnerzy akcji: Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu, Fundacja Institute of Effective Asset Management

Pomysłodawca i koordynator akcji w Polsce: ekolog Dominik Dobrowolski www.cycling-recycling.eu

Tak jak w poprzednich edycjach partnerami „EkoWalentynek” są: REMONDIS Electrorecycling Sp. z o.o., Electro-System Organizacja Odzysku SEiE S.A. i ERP Polska Organizacja Odzysku SEiE i Organizacja Odzysku Opakowań S.A. - firmy, dzięki którym każdego roku wzrasta w Polsce poziom odzysku i recyklingu baterii oraz elektroodpadów.

Dodatkowe informacje: www.facebook.com/CSR.UMK, tel. 56 6114892, email

W ramach „EkoWalentynek” chcemy podzielić się swoją miłością do Ziemi. Powinniśmy dbać o nią każdego dnia, np. poprzez takie drobne codzienne działania, jak zbiórka selektywna zużytych baterii i elektroodpadów.

A dlaczego powinniśmy zbierać baterie i elektroodpady?

Zużyte baterie oraz elektroodpady z uwagi na swój skład chemiczny, m.in. zawartość metali ciężkich typu: ołów, rtęć, kadm mogą być odpadami niebezpiecznymi. Baterie oraz elektroodpady są też źródłem bardzo wartościowych surowców (cenne metale oraz tworzywa sztuczne), które powinny być w pełni odzyskiwane i wykorzystywane w recyklingu.

W 2016 roku wprowadzono na rynek 12 585 ton zużytych baterii (baterii przenośnych). Zebrano 4.756 ton - czyli 39% . Polska nie osiągnęła wymaganego 45% prawem poziomu zbiórki. Może to spowodować nałożenie przez Komisję Europejską na nasz kraj finansowych kar. Jest wciąż sporo w Polsce przedsiębiorców, którzy sprzedają - czyli wprowadzają na rynek baterie, ale nie wywiązują się z obowiązku prowadzenia i finansowania zbiórki baterii. Dlatego tak ważna jest powszechna i skuteczna edukacja ekologiczna, począwszy od obywateli, kończąc właśnie na przedsiębiorcach.

W roku 2017 sprzedaż baterii wzrosła w Polsce - zatem wrasta także problem z ich zbieraniem. Szacuje się, że w tym roku będziemy zobowiązani, zgodnie z prawem Unii Europejskiej, zebrać ok. 6.000 ton zużytych baterii.

W ramach "EkoWalentynek" prowadzimy też od trzech lat zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (zsee) - czyli elektroodpadów. W Polsce w roku 2015 mieliśmy obowiązek zbiórki i recyklingu 35% zsee. Tu możemy pochwalić się lepszym wynikiem, bo cel został przekroczony (38%). Obowiązkowy poziom zbierania w 2016 i 2017 wynosił już 40%, to stanowiło ok. 210 tys. ton elektroodpadów. W roku 2018 zgodnie z prawem Polska ma obowiązek zebrać 50% zsee, a następnie każdego roku wrasta obowiązkowy poziom zbiórki o 5% - tak aby osiągnąć 65% zbiórki zsee. To jest wyzwanie zarówno dla samorządów, firm prowadzących zbiórkę oraz obywateli.

Wciąż duży problem to wyrzucanie zsee oraz zużytych baterii z innymi odpadami komunalnymi. Dlatego tak ważna jest dalsza edukacja ekologiczna, przestrzeganie prawa oraz walka ze złymi praktykami.

Największy problem z recyklingiem nadal stanowi nielegalna rozbiórka elektroodpadów przez "złomiarzy". Sprzęt nie trafia do legalnego systemu, czyli do profesjonalnych firm, które rozkładają zsee na drobne elementy, nie zanieczyszczając przy tym środowiska. Złomiarze niestety wyciągają, co wartościowsze fragmenty, przede wszystkim metale: aluminium czy miedź, a reszta ląduje na dzikich wysypiskach, w lasach, rowach. Liderami zbiórki i recyklingu zsee w Europie są kraje skandynawskie, w których już kilka lat temu zbierano rocznie kilkanaście kg elektroodpadów na mieszkańca - czyli osiągano poziom powyżej 50% recyklingu. W ogonie stawki są nowe kraje Unii oraz Portugalia i Grecja, gdzie recykling jest na niskim poziomie.


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: Centrum Przywództwa i Społecznej Odpowiedzialności Biznesu UMK
Miejsce: Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Gagarina 13a, 87-100 Toruń, woj. kujawsko-pomorskie
Data wydarzenia: 2018-02-14
Organizator:

Centrum Przywództwa i Społecznej Odpowiedzialności Biznesu UMK

Adres:

Gagarina 13a, 87-100 Toruń, woj. kujawsko-pomorskie

Tel.:

56 6114892

Faks:

56 6114892

E-mail:

csr@umk.pl

Www:

https://www.facebook.com/CSR.UMK 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • ekologia, środowisko
  • ochrona przyrody
  • recykling