Przejdź do treści głównej

Zamość. Konferencja "GOZ w miastach"

autor(ka): Ewa Chodkiewicz
2018-02-12, 10:30
Fundacja WWF Polska i Miasto Zamość zapraszają na konferencję związaną z gospodarką obiegu zamkniętego w miastach. Konferencja odbędzie się 7 marca 2018 w Zamościu.

My, obywatele zasobnych państw Europy produkujemy znaczną ilość odpadów, zużywamy dużo energii, żyjemy na ekologiczny kredyt – zasoby kurczą się w zastraszającym tempie, niemniej szybko postępuje zanieczyszczenie środowiska.

Odpowiedzią na te problemy ma być gospodarka obiegu zamkniętego - koncepcja w której produkty, materiały i surowce pozostają w obiegu tak długo, jak to tylko możliwe.

Ta koncepcja pojawia się w Dyrektywach Komisji Europejskiej oraz w polskim prawodawstwie.

W centrum planu przejścia na gospodarkę obiegu zamkniętego znajdują się miasta – 54% światowej populacji żyje na obszarach miejskich, a miasta stanowią 85% światowego PKB. To miasta odpowiadają za zużycie 75% zasobów naturalnych, 50% światowej produkcji odpadów i 60- 80% emisji gazów cieplarnianych. W nadchodzących dziesięcioleciach rola miast w tych procesach będzie rosła – globalne trendy wskazują na to, że w miastach mieszkało będzie coraz więcej osób, a rozwój miast postępował będzie coraz szybciej.

Świat działa w ramach globalnego systemu gospodarczego opartego na liniowym modelu "weź – wyprodukuj - zużyj - wyrzuć", a gospodarka miejska odzwierciedla i wzmacnia wyzwania ten model. Brak kompleksowego podejścia do zarządzania miejskiego, prowadzi to do strat ekonomicznych i negatywnego wpływu na środowisko. Negatywne efekty liniowego modelu w miastach to między innymi zanieczyszczenie powietrza, wody i hałasu i emisje gazów cieplarnianych.

Miasta odgrywają kluczową rolę w procesie zmiany gospodarki na model cyrkularny. Jest to proces wymagający – rządy i samorządy muszą wytyczyć kierunki zmian, zmianie musi ulec sposób projektowania i finansowania przedsięwzięć oraz zachowania konsumenckie, a nasze myślenie na temat tego co jest odpadem a co zasobem musi ulec diametralnej zmianie.

Jak miasta mogą to osiągnąć? Jak dokonać zmiany w praktyce? Postaramy się wspólnie poszukać odpowiedzi na to pytanie.

Zapraszamy na warsztaty dotyczące gospodarki obiegu zamkniętego w miastach, które odbędą się 7 marca 2018 roku w Zamościu.

Zgłoszenia proszę kierować na adres
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, decyduje kolejność zgłoszeń.


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: Fundacja WWF Polska
Miejsce: Sala Consulatus w Ratuszu Miejskim w Zamościu , Rynek Wielki 13, 22-400 Zamość, woj. lubelskie
Data wydarzenia: 2018-03-07
Organizator:

Fundacja WWF Polska

Adres:

Mahatmy Gandhiego 3, 02-645 Warszawa-Mokotów, woj. mazowieckie

Tel.:

22 849 84 69

Faks:

22 849 84 69

E-mail:

goz.zamosc@gmail.com

Www:

http://www.wwf.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • ekologia, środowisko
  • energia, energetyka
  • miasto
  • ochrona przyrody
  • recykling
  • zrównoważony rozwój