Przejdź do treści głównej

Zgłoś się do kolejnej edycji konkursu "Seniorzy w akcji". Rekrutacja trwa! [patronat ngo.pl]

autor(ka): Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę"
2018-02-19, 14:10
archiwalne
Teatr improwizowany, międzypokoleniowe majsterkowanie, nagrywanie ilustrowanych audiobooków, tworzenie ogrodów zielarskich czy wycieczki rowerowe bez względu na wiek - to tylko niektóre inicjatywy najaktywniejszych polskich seniorów. Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" już po raz 11. daje szansę osobom 60+ oraz młodemu pokoleniu na realizację wspólnych pomysłów na projekty społeczne. Składanie listów intencyjnych trwa do 19 marca 2018 r.

Konkurs dotacyjny w formie inkubatora - „Seniorzy w akcji” - organizowany przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności skierowany jest do osób 60+ i do par międzypokoleniowych, które mają pomysł na projekt społeczny, chcą pracować nad jego rozwojem i zrealizować go przy wsparciu ekspertów oraz doświadczonych animatorów. Organizatorzy szukają osób, które chcą dzielić się swoim doświadczeniem i zdobywać nowe umiejętności, przydatne w dalszej aktywności społecznej.

“Wypracowaliśmy unikalną formułę programu, która wspiera rozwój pomysłów na przedsięwzięcia społeczne zgłaszane przez osoby 60+ i pary międzypokoleniowe.” - opowiada Maria Adamiec, koordynatorka “Seniorów w akcji”. “Formuła ta zakłada aktywny udział w procesie tworzenia projektu od pomysłu do jego realizacji. Szukamy aktywnych osób 60+, które chcą połączyć rozwijanie własnych pasji i zainteresowań z działaniem na rzecz innych. Przełamujemy stereotypy związane z wiekiem. Pokazujemy, że i młodzi, i starsi mogą się od siebie wiele nauczyć, że perspektywy i zasoby różnych grup wiekowych są wartościowe.” - dodaje.

Konkurs ma przyjazną formułę. Do wzięcia udziału w akcji nie jest potrzebne doświadczenie w pisaniu projektów. Liczy się pomysł, chęć do działania i umiejętność współpracy z ludźmi. Konkurs realizowany jest w formule inkubatora - poprzez cykl warsztatów, wizyt studyjnych i dzięki wsparciu trenerów z Sieci Latających Animatorów Kultury i Socjologów z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych “ę”, uczestnicy będą mieli okazję dopracować pomysły zgłoszone do konkursu i zdobyć wsparcie finansowe w wysokości od 6000 do 12000 zł. Ze środków konkursu zostanie przyznanych 33-35 dotacji na realizację przedsięwzięć, które angażują osoby starsze do działania na rzecz otoczenia, włączają osoby starsze w dialog i współpracę z samorządem lokalnym, promują współpracę międzypokoleniową i wolontariat osób starszych.

O dotacje mogą ubiegać się osoby 60+ lub pary międzypokoleniowe (osoba 60+ i osoba w wieku 18-35 lat) we współpracy z organizacją pozarządową czy instytucją, która pełni rolę podmiotu aplikującego o dotację (np. Uniwersytet Trzeciego Wieku, fundacja lub stowarzyszenie czy dom kultury). Do tej pory organizatorzy konkursu wsparli ponad 300 projektów w całej Polsce. Wykorzystując potencjał absolwentów programu budowana jest również sieć Animatorów 60+, którzy aktywnie działają społecznie i są gotowi dzielić się swoją historią i doświadczeniem z innymi osobami starszymi, które rozpoczynają tego typu aktywność.

“Doświadczenie zdobyte podczas projektu nauczyło nas pracy metodą projektową z grupą międzypokoleniową: mogłyśmy wypróbować różne sposoby działań wspomnieniowych dotyczących historii lokalnej społeczności oraz miejsca. Cenną lekcją z pracy nad projektem była nauka delegowania zadań i szukania pomocników w realizacji projektu.” - Krystyna (60+) i Martyna (35-), Długołęka, województwo dolnośląskie.

„Realizacja projektu przekonała mnie, że każdy wiek jest dobry, aby być aktywnym. Warto robić coś, co daje nam radość, zwiększa aktywność fizyczną i intelektualną, a wspólnie spędzony czas pozostawi na długo miłe wspomnienia.” - Barbara (60+), Iława

„Cieszy mnie moja przydatność. Staram się przekonywać ludzi, że potrafią więcej niż im się wydaje. Jestem pewna, że wartością jest bycie razem, wspólne działanie. Można czerpać z tego radość, satysfakcję i uczyć się zaufania do innych.” - Marta (60+), Bytów

Mapa projektów realizowanych w całej Polsce.

Żeby zgłosić się do konkursu należy wypełnić formularz listu intencyjnego, który dostępny jest na stronie: www.seniorzywakcji.pl. Składanie listów intencyjnych trwa do 19 marca 2018 roku.


Wydarzenie objęte patronatem medialnym portalu organizacji pozarządowych www.ngo.pl.

Źródło: Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę"
Miejsce: Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę", Mokotowska 55, Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie
Data wydarzenia: od 2018-02-19 do 2018-03-19
Organizator:

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę"

Adres:

Mokotowska 55, 00-542 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

Tel.:

22 627 46 41

E-mail:

biuro@e.org.pl

Www:

http://www.e.org.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywizacja
  • aktywność lokalna
  • integracja społeczna
  • młodzież
  • polityka społeczna
  • seniorzy