Przejdź do treści głównej

Nowa edycja programu "Przyjazna Polska"

archiwalne
Ruszyła V edycja programu „Przyjazna Polska”. Celem programu jest zaprezentowanie społeczności krajowej i międzynarodowej wyróżniających się polskich samorządów, wypromowanie ich osiągnięć i możliwości oraz pokazanie, że spełniają wysokie kryteria profesjonalnego zarządzania, mają umiejętności tworzenia korzyści rozwojowych, a także charakteryzują się przedsiębiorczością i inicjatywą.

Gminy stawiają na nowoczesność

Polska składa się niemal z 2500 gmin, a liczne z nich skrywają w sobie piękno, którego nie wszyscy mamy świadomość. Przykładowo gmina Haczów jest właścicielem największego i najstarszego drewnianego kościoła w Europie, a gmina Zarszyn jedno z najlepszych gospodarstw towarowych na Podkarpaciu, które wyróżnia również niezwykle czyste środowisko. Polska jest piękna, dlatego warto pielęgnować i doskonalić to, co nasze. Wyjątkowych miejsc jest więcej, trzeba tylko je odkryć!

V edycja programu „Przyjazna Polska” to doskonały sposób na wyeksponowanie atutów polskich gmin. Dzięki udziałowi w programie samorządy mają również możliwość weryfikacji, co warto zmodernizować w ich działalności. Celem programu jest zaprezentowanie społeczności krajowej i międzynarodowej wyróżniających się polskich samorządów, wypromowanie ich osiągnięć i możliwości oraz pokazanie, że spełniają wysokie kryteria profesjonalnego zarządzania, mają umiejętności tworzenia korzyści rozwojowych, a także charakteryzują się przedsiębiorczością i inicjatywą.

Żadnych ograniczeń

Kto może dołączyć do programu? Praktycznie każdy! Program skierowany jest do wszystkich polskich gmin niezależnie od ich wielkości, położenia czy liczby mieszkańców. Oczekujemy od uczestników dobrego podejścia do: administracji, biznesu, mieszkańców i gości. Gminy powinny również stwarzać korzystne warunki do rozwoju aktywności obywatelskiej i biznesu oraz działać na rzecz poprawy warunków życia mieszkańców. Zwracamy uwagę na to czy samorządy dbają o czystość i środowisko, ale także jakie stwarzają warunki dla seniorów i osób niepełnosprawnych.

9 certyfikacji tematycznych to 9 możliwości ukazania piękna i wartości gmin w danym obszarze: Certyfikowana Lokalizacja Biznesu, Dobre Miejsce Zamieszkania, Kraina Historii i Kultury, Kraina Turystyki i Przygody, Zielona Gmina, eGmina, Specjalistyczna Gmina Agro, Gmina z Tradycją, Kraina Zdrowia i Urody.

Kolejna edycja - kolejna szansa

W tym roku Fundacja „Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym” Krajowej Izby Gospodarczej realizuje V jubileuszową edycję programu „Przyjazna Polska”. Wierzymy, iż kolejna edycja programu pozwoli wyeksponować wyjątkowość miast i gmin Polski. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 marca, a regulamin konkursu jest dostępny na stronie www.przyjaznapolska.pl

Audyt - skuteczna metoda weryfikacji

Pierwszym krokiem dla gmin na drodze do uzyskania certyfikatu „Przyjazna Polska” jest wypełnienie deklaracji zgłoszeniowej oraz ankiety programu, a także, jeśli gmina zadeklarowała uczestnictwo w certyfikacji tematycznej, ankiety tematycznej. Ankieta podstawowa zawiera informacje m.in. na temat funkcjonujących w gminie działań, rozwiązań, przedsięwzięć, uchwał itp., która ma na celu tworzenie przyjaznego podejścia administracji gminy do: biznesu, inwestorów, mieszkańców i gości. W gminie, która spełnia wymogi określone w regulaminie, odbywa się audyt certyfikacyjny. Biuro Programu weryfikuje prawidłowość dokumentacji złożonej przez Uczestników. Komisja Programu i audytorzy, na podstawie dokumentacji oraz dodatkowo uzyskanych informacji, oceniają spełnienie przez gminę wymagań programu.

Grono laureatów poznamy jesienią podczas uroczystej gali w Warszawie z udziałem przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, przedsiębiorców i reprezentantów organizacji otoczenia biznesu.

Nagroda specjalna

Dzięki współpracy ze spółką INC Rating, gminy biorące udział w II etapie programu otrzymają zestawienia scoringowe. Dodatkowo, gmina z najwyższą oceną scoringową spośród wszystkich samorządów w danej edycji programu, otrzyma nagrodę dodatkową w postaci pełnego ratingu.

Więcej informacji na www.przyjaznapolska.pl


Źródło: Fundacja "Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym"
Data wydarzenia: od 2018-03-06 do 2018-03-31
Organizator:

Fundacja "Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym"

Adres:

Trębacka 4 lok. 321, 00-074 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

Tel.:

22 630 96 21

Faks:

22 826 25 96

E-mail:

iped@kig.pl

Www:

http://www.iped.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność lokalna
  • miasto
  • rozwój lokalny
  • ruchy miejskie
  • wieś
  • wspólnoty i społeczności lokalne
  • współpraca z administracją