Przejdź do treści głównej

WzmocniONE - rusza program wspierający inicjatywy na rzecz sprawczości i podmiotowości kobiet

archiwalne
Już 8 marca 2018 roku startuje program WzmocniONE, który skierowany jest do wszystkich, których działania mają na celu budowanie społeczeństwa, w którym godność obu płci jest równie ważna. W ramach programu w drodze konkursu wyłonionych zostanie 10 organizacji, które otrzymają wsparcie szkoleniowe i doradcze, cztery z nich zostaną także dofinansowane kwotą 40.000 zł każda.

Inicjatorami programu WzmocniONE są Fundacja Ashoka Innowatorzy dla dobra publicznego oraz spółka Magovox.

– Poszukujemy nowych, twórczych pomysłów na to, jak można wzmacniać kobiety i dziewczęta, abyśmy mogli żyć w społeczeństwie, gdzie każdy potencjał jest spożytkowany dla wspólnego dobra – mówi prezes Fundacji Ashoka Agata Stafiej-Bartosik. –W tym roku mija stulecie uzyskania praw wyborczych przez Polki, to dobry moment do refleksji nad przyszłością kobiet w naszym kraju.

Główne cele programu WzmocniONE:

 • wspieranie kobiet i mężczyzn, których działania przyczyniają się do budowy społeczeństwa, w którym godność obu płci jest równa;
 • wspieranie poczucia własnej wartości, podmiotowości i samostanowienia kobiet i dziewcząt w Polsce;
 • wspieranie inicjatyw budujących sprawczość dziewcząt i kobiet i pokazanie, że zmiana ich sytuacji życiowej jest możliwa;
 • przyczynienie się do budowania zaufania społecznego;
 • pokazanie, że inicjatywy wzmacniające dziewczęta i kobiety w Polsce mogą liczyć na wsparcie;
 • uwrażliwienie na sytuację kobiet na świecie i w Polsce;
 • inspirowanie debaty publicznej na temat relacji płci w społeczeństwie.

Kryteria naboru do konkursu WzmocniONE:

Poszukujemy inicjatyw, które wspierają podmiotowość i samostanowienie dziewcząt i kobiet w Polsce. Ważne są dla nas te pomysły, które są mało powszechne na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, ale mają potencjał upowszechnienia - nie muszą być dzisiaj wielkie, ale jeśli się rozwiną zmienią jakość życia wielu osób. Programy mogą być realizowane bardzo lokalnie, ale powinny mieć ambicję jak największego wpływu. Zależy nam na tym, aby pomysły miały plan finansowania i były oparte na sprawdzonej diagnozie. Istotne jest doświadczenie i motywacja zespołu. Bezpośrednimi beneficjentami nie muszą być dziewczęta lub kobiety - szukamy także programów, które pracują z chłopcami lub mężczyznami, aby ich postawy bardziej sprzyjały sprawczości i poczuciu własnej wartości kobiet i dziewcząt.

Szczegółowe kryteria znajdują się na stronie programu http://ashoka-cee.org/wzmocnione/

Wszystkich zainteresowanych udziałem w konkursie lub ideą WzmocniONYCH zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej lub polubienia na Facebooku.

Kontakt: Koordynatorka programu, Renata Kamińska, , 784 000 332

Informacje dodatowe:

MAGOVOX to spółka powołana do życia przez Małgosię Rutkowską, która tym samym przekazała swoje prywatne środki pieniężne na realizację różnych celów społecznych. Magovox to jej głos. Główną misją spółki jest budowanie społeczeństwa świadomych obywateli, którzy biorą odpowiedzialność za swoje życie i realizują drzemiący w nich potencjał. Magovox wychodzi z założenia, że relacje oparte na zaufaniu i zasadzie równej godności są możliwe między ludźmi o zdrowym poczuciu własnej wartości. Główny nacisk jest kładziony na projekty wzmacniające dzieci i kobiety -głównie takie, które niosą trwałą zmianę i są obliczone na długą metę. Magovox współpracuje z takimi organizacjami jak np. Fundacja Ashoka, Fundacja Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego, Familylab Polska czy Watchdog Polska.

ASHOKA jest międzynarodową organizacją pozarządową, która znajduje i wspiera innowatorów społecznych. Staramy się budować ekosystem, dzięki któremu działalność tych wybitnych osób zyskuje większy impakt i generuje prawdziwą zmianę społeczną. Osoby wybrane przez Ashokę systemowo, twórczo i mierzalnie zmieniają rzeczywistość. Działamy w 87 krajach. Do tej pory 3000 członków Ashoki na całym świecie przyczyniło się do zmniejszenia biedy, poprawy edukacji, sprawiedliwego dostępu do edukacji, do opieki zdrowotnej, większej przejrzystości władz publicznych, czy lepszej integracji społeczeństw. W Polsce nasza sieć innowatorów i przedsiębiorców społecznych liczy ponad 70 osób.

WIKIPEDIĘ wymyślił członek Ashoki Jimmy Wales. SLOW FOOD wymyślił członek Ashoki Carlo Petrini. COUCHSURFING wymyślił członek Ashoki Casey Fenton.

W Ashoce wiemy, żeby osiągnąć coś trwałego potrzeba zaangażowania wielu osób i organizacji. Nasi partnerzy na całym świecie, tacy jak Boehringer Ingelheim, 3M, Intel, LEGO, C&A rozumieją i podzielają wizję Ashoki; wizję świata, w którym każdy może dokonać zmiany na lepsze.

Więcej na stronach: http://poland.ashoka.org oraz www.ashoka.org


Źródło: Fundacja Ashoka Innowatorzy dla dobra publicznego
Data wydarzenia: od 2018-03-08 do 2018-04-04
Organizator:

Fundacja Ashoka - Innowatorzy Dla Dobra Publicznego

Adres:

Aleje Jerozolimskie 27, 00-508 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

Tel.:

22 828 13 20

E-mail:

info_pl@ashoka.org

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

 • antydyskryminacja
 • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
 • feminizm
 • kobiety
 • partycypacja
 • prawa obywatela
 • równość