Przejdź do treści głównej

Rzeszów wpisuje się w ogólnopolską kampanię „Wielkanoc bez granic”

autor(ka): Dominik Łazarz
2018-03-22, 11:17
archiwalne
„Wielkanoc bez granic” to nowa ogólnopolska akcja mająca na celu budowanie relacji między ludźmi z różnych krajów poprzez konkretne praktyczne spotkanie związane z obchodami Świąt Wielkiej Nocy. Rzeszowska edycja przedsięwzięcia odbędzie się już w najbliższy piątek, 23 marca, w siedzibie Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania.

Pomysł na „Wielkanoc bez granic” zrodził się po sukcesie realizowanego przez Instytut Myśli Schumana projektu „Wigilia bez granic”. W dwóch edycjach tego przedsięwzięcia wzięło udział ponad tysiąc polskich rodzin, które z życzliwością i otwartością przyjęły cudzoziemców przy swoich wigilijnych stołach. 14 lutego 2018 roku podczas konferencji pn. „Model inkulturacji cudzoziemców studiujących i pracujących w Polsce”, która odbyła się w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej, przedstawiono koncepcję nowej akcji pt. „Wielkanoc bez granic”.

Instytut Myśli Schumana w Warszawie wspólnie z Instytutem Badań nad Cywilizacjami Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zorganizuje w piątek 23 marca br. rzeszowską edycję „Wielkanocy bez granic”.

- Człowiekiem, który zainspirował nas do tego dzieła jest Robert Schuman. Powszechnie nazywany ojcem Zjednoczonej Europy, który całe życie poświęcił na wprowadzenie jedności, solidarności i pokoju między ludźmi. Jego główną ideą życiową było zbudowanie Europy na wartościach chrześcijańskich. Schuman był zdania, że wszystkie systemy społeczne, gospodarcze i kulturowe powinny opierać się na przyjaznych relacjach między ludźmi – przybliża prof. dr hab. Zbigniew Krysiak, Prezes Instytutu Myśli Schumana.

Głównym założeniem projektu „Wielkanoc bez granic” jest większa jakość asymilacji obcokrajowców w Polsce poprzez dokładniejsze poznanie polskiej kultury, tradycji i wiary chrześcijańskiej. Zapraszanie cudzoziemców na Wielkanoc ma służyć polskim rodzinom do poszerzania wiedzy o innych kulturach i przyczyniać się do tworzenia nowych relacji międzyludzkich.

- Przepiękne wielkanocne zwyczaje, pyszne tradycyjne potrawy, zabawy związane z obchodami Świąt Wielkiej Nocy – to wszystko czeka na uczestników „Wielkanocy bez granic”, – informuje Sylwia K. Mazur – koordynatorka spotkania z Instytut Badań nad Cywilizacjami WSIiZ w Rzeszowie – i dodaje – wcześniej Uczelnia organizowała takie przedsięwzięcia samodzielnie pod nazwą „Wielkanoc po polsku”, ale były one skierowane tylko do studentów WSIiZ.

Wielkanocne spotkanie dla obcokrajowców odbędzie się 23 marca, o godz. 16:00, w Klubie Akademickim IQ w budynku WSIiZ przy ul. Sucharskiego 2. Oprócz żaków, w uroczystości udział wezmą m.in. wykładowcy oraz uczestnicy wymiany programu Erasmus Plus.

Każda rodzina, która chciałaby gościć obcokrajowca podczas Wielkanocy może się zgłaszać poprzez stronę http://wielkanocbezgranic.com/zgloszenie-rodziny/

- Uczelnia od początku istnienia realizuje różnego rodzaju projekty, które są zgodne z wizją jednostki społecznie odpowiedzialnej. Jednym z dobrych przykładów jest akcja „Wielkanoc bez granic” i jej wcześniejsze edycje pn. „Wielkanoc po polsku”. Warto zaznaczyć, że w tym zakresie WSIiZ niedawno otrzymała prestiżowy certyfikat United Nations Academic Impact nadawany przez Organizację Narodów Zjednoczonych dla uczelni wyższych z całego świata wspierających ochronę praw człowieka – podsumowuje Dominik Łazarz, Rzecznik Prasowy WSIiZ.


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: Biuro Prasowe WSIiZ Rzeszów
Miejsce: Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania, Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów,
Data wydarzenia: 2018-03-23
Organizator:

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • kultura
  • młodzież
  • obcokrajowcy, migranci
  • tradycja
  • wielokulturowość