Przejdź do treści głównej

Świdnica. 11. Festiwal Okiem Młodych: spotkanie z Mariuszem Szczygłem i wystawa Krzyśka Orłowskiego

autor(ka): Wrocławska Fundacja Filmowa
2018-04-10, 14:10
archiwalne
11. Festiwal „Okiem Młodych” rozpoczyna się w Świdnicy już za tydzień! Wydarzenie sprzyja nie tylko poznawaniu najlepszego kina dokumentalnego ostatnich lat, ale przede wszystkim jest okazją do pasjonujących spotkań – jednym z nich będzie rozmowa z Mariuszem Szczygłem.

Znakomitego reportażysty nie trzeba nikomu przedstawiać – w Polsce na chwilę obecną nie ma ważniejszej i bardziej wpływowej postaci w tej dziedzinie. Mariusz Szczygieł kojarzony jest ze swojego zamiłowania do Czech i mieszkańców tego kraju, od 1990 r. związany z ‘Gazetą Wyborczą’. Jest autorem niezapomnianego bestselleru „Gottland” , który zdobył Europejską Nagrodę Książkową w 2009 roku oraz Nike Czytelników w roku 2007. Jego książki przetłumaczono na dziewiętnaście języków. Szczygieł jest także autorem znanej antologii polskiego reportażu po 1989 r. pt. „20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła”. Nie sposób pominąć jego twórczości w rozmowach o niełatwych zadaniach prawdziwego reportera. Podczas spotkania w Świdnicy zapytamy go o jego fach, o to, co inspiruje go do dalszego działania i jak czuje się we współczesnej Polsce. W rozmowie będziemy chcieli również dowiedzieć się, czym dla reportażysty jest inność i czy autor sam często czuje się odmieńcem. Spotkanie poprowadzi znany z Radia RAM dziennikarz Jan Pelczar. Warto dodać, że Mariusz Szczygieł podczas tegorocznej edycji Okiem Młodych pełni funkcję jurora Konkursu Głównego (wraz z: Anną Gawlitą, Anną Zamecką, Hansem Rombachem i Petrem Vlčkiem) – będzie go można zatem spotkać w Świdnicy przez kilka festiwalowych dni.

Spotkanie odbędzie się ostatniego dnia Festiwalu, w niedzielę, 22. kwietnia, w godzinach 11:00-12:00, w Świdnickim Ośrodku Kultury. Wstęp wolny.

O pełnej emocji pasji, jak w przypadku Mariusza Szczygła, można słuchać godzinami, organizatorzy w ramach „Okiem Młodych” przygotowali również ucztę dla oka. Festiwal od lat konsekwentnie proponuje widzom spektrum dokumentalnego opowiadania i różne jego aspekty, nie tylko filmowe, rozszerzając program o prezentację nowych trendów. Dlatego też podczas Okiem Młodych kolejny raz zapraszamy na wystawę fotografii dokumentalnej – tym razem w Galerii Fotografii pojawią się prace Krzyśka Orłowskiego – fotograf działający zgodnie z mottem ‘Nie trzymaj zdjęć w szufladzie’, zainteresowany człowiekiem i jego otoczeniem, zwracający uwagę na tożsamość, korzenie i miejsce pochodzenia.

Jego projekt „End of the Road” nawiązuje do hasła tegorocznej edycji Festiwalu, jakim są: „Inni”. Tytuł ten można odczytać jako odcięcie, dotarcie do końca drogi, świata, gdzie toczy się życie zamkniętej społeczności. Bohaterowie zdjęć pozostają anonimowi, ich historia nie zostaje nam opowiedziana. Uwagę zwraca specyfika projektu, dokumentalna w metodzie pracy i samych obrazach z narracją wykreowaną w wyobraźni fotografa, która przez niedopowiedzenie staje się bramą do konfrontacji z naszymi własnymi lękami. Inność w zdjęciach Orłowskiego widzimy jako strach przed obcymi, kimś, kto nie należy do społeczności, oraz nienazwaną tajemnicą stanowiącą aurę wystawy. Autor przez uwiecznienie dzikiej przyrody, artefaktów, starych pamiątek przedstawia tworzy intrygującą opowieść, jej przebieg w przeszłości możemy sobie tylko wyobrażać. Słowo ‘inni’ kryje się za mrokiem bijącym z dokumentalnych obrazów, pozostawiając odbiorcę sam na sam z niepokojem. Kuratorem wystawy jest Janusz Dąbkiewicz – fotograf, animator kulturalny i społeczny, selekcjoner i organizator festiwalu Okiem Młodych.

Na wernisaż wystawy „End of the Road” zapraszamy w piątek, 20. kwietnia, o godzinie 17:00, do Galerii Fotografii. W sobotę, 21. Kwietnia, w godzinach 15:30-16:30 odbędzie się spotkanie z autorem zdjęć, które poprowadzi dziennikarz Radia RAM i Radia Wrocław Kultura, Maciek Przestalski. Wystawę będzie można zobaczyć w świdnickiej Galerii Fotografii do 4. maja 2018 r.

11. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Okiem Młodych odbędzie się w Świdnicy między 18 a 22 kwietnia pod hasłem ‘Inni’. Więcej informacji o Festiwalu znajdą Państwo na naszym fanpage’u na Facebooku oraz stronie internetowej. Na 11. Okiem Młodych zapraszają niezmiennie Świdnicki Ośrodek Kultury i Wrocławska Fundacja Filmowa, a także Miasto Świdnica.


Źródło: Wrocławska Fundacja Filmowa
Data wydarzenia: 2018-04-22
Organizator:

Wrocławska Fundacja Filmowa

Adres:

Kościuszki 35A, 50-011 Wrocław, woj. DS

Tel.:

664 084 949

Faks:

22 207 25 11

E-mail:

wrocff@wrocff.com.pl

Www:

http://www.wrocff.com.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja kulturalna
  • kultura
  • młodzież
  • sztuka