Przejdź do treści głównej

Wernisaż wystawy „Sensation” Izabeli Chamczyk

autor(ka): Fundacja Artystyczna Podróż Hestii
2018-04-16, 12:47
archiwalne
Najnowsza propozycja Pawilonu Sztuki ERGO Hestia to wystawa malarstwa Izabeli Chamczyk pt. „Sensation”. Artystka, która jest finalistką 8. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii, zaprezentuje prace, będące niezwykłym zapisem malarskiej ekspresji.

Izabela Chamczyk

SENSATION

wernisaż: 19 kwietnia 2018, czwartek, godz. 18.00

Pawilon Sztuki ERGO Hestia / Kostrzewskiego 1 / Warszawa

wystawa trwa do 1 czerwca 2018

godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, piątek 14.00-17.00

środa nieczynne, czwartek 14.00-18.00 lub po umówieniu telefonicznym +48 513 525 045

Najnowsza propozycja Pawilonu Sztuki ERGO Hestia to wystawa malarstwa Izabeli Chamczyk pt. „Sensation”. Artystka, która jest finalistką 8. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii, zaprezentuje prace, będące niezwykłym zapisem malarskiej ekspresji. Bezkompromisowość, z jaką artystka tworzy i z której słynie w środowisku, przenosi odbiorcę w ekstatyczny stan współodczuwania sztuki. Przekonuje też, że w świecie szukającym nieustannie najodpowiedniejszego środka artystycznego wyrazu, wciąż siła tkwi w malarstwie „totalnym”.

Na wystawę Sensation składają się obrazy o intrygującej strukturze, kompozycji i barwach. Pozwalają one wejść odbiorcy w samą istotę malarstwa, w malarstwo „od kuchni". Twórczość artystki bazuje bowiem na emocjach i dlatego też pozwala dotknąć tego, co „pozafizyczne”. Działania Izabeli Chamczyk wychodzą często poza przestrzeń ciała, dotyku, smaku i innych zmysłów. Inspirują ją obszary niepoznane, przekraczanie granic, osiąganie satysfakcji z drobnych doświadczeń, stwarzanie sytuacji skrajnych i emocjonalnych na granicy wytrzymałości; subtelnych i jednocześnie rozbrajających.

Wystawa Sensation odsyła odbiorcę w meandry sztuki procesualnej, w której liczy się nie tylko formalny rezultat, ale też i proces powstawania dzieła oraz jego wpływ na zmysły odbiorcy. Niezwykle istotnym elementem twórczości Izabeli Chamczyk jest bowiem współodczuwanie, pokazanie wrażeniowej istoty malarstwa, które pozwala na przekraczanie granic własnej osobowości i zachęca do porzucenia obowiązujących schematów.

To malarstwo haptyczne i kinestetyczne, by nie powiedzieć rzeźbiarskie – aktywizuje wszystkie nasze zmysły, włączywszy w to zmysł dotyku i zmysł równowagi, pleniąc się wzdłuż, wszerz i w głąb płócien, rozwlekle odsłaniając swe powłoki i warstwy. Najwięcej frajdy ma z tym (rzecz jasna) oko, które rozpatruje z bliska zawiłe konstrukcje. Chamczyk przemienia farbę w pełnoprawną fabułę, pełną dramaturgii i nagłych zwrotów akcji. Wierzch miesza się ze spodem, śliskość z szorstkością, wypukłości z wklęsłością – wszystko to naciera całymi tabunami, kotłując się i wirując, wciągając wzrok w podróż pełną enigmatycznych plam, kapryśnych linii, faktur, rytmów, płaszczyzn i kolorów. Te przedziwne obrazy nie pozwalają się znudzić, o ile nie zabraknie nam należytej uwagi…

Iwo Zmyślony, Wystarczy uważnie patrzeć (fragment wstępu do katalogu wystawy).

Izabela Chamczyk

Malarka, performerka, artystka aktywna również na polu sztuk wideo. Jest finalistką 8. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii z roku 2009. Tworzy sztukę procesualną. Pracuje w wielu mediach, redefiniując ich granice. Konfrontuje się i angażuje w żywy kontakt z odbiorcą. Poprzez swoją sztukę stara się dotrzeć do sfery świata zewnętrznego, pozagaleryjnego. Jej działania bywają kontrowersyjne i głośno komentowane. Ukończyła z wyróżnieniem malarstwo na wrocławskiej ASP w 2009 roku, w pracowni Pawła Jarodzkiego. Studiowała również na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, w pracowni Dominika Lejmana.

Prace Izabeli Chamczyk prezentowane były w wielu galeriach i instytucjach - w Polsce i za granicą. I tak, artystka od roku 2006 brała udział w 36 wystawach indywidualnych (łączonych często z performansem), w tym w specjalnym rocznym cyklu 12 wystaw w 12 galeriach w 12 różnych miastach pt. Wojna dwunastomiesięczna. To projekt, w którym konfrontowała realne działania twórcze z powszechnym wyobrażeniem o artystach i odbiorem sztuki malarskiej w ogóle. Swoją twórczą aktywność zaznaczyła również podczas 39 zbiorowych wystaw, w jakich brała udział od 2009 roku.

www.izabelachamczyk.com

Informacja o Fundacji Artystyczna Podróż Hestii

Fundacja Artystyczna Podróż Hestii działa na rzecz promocji młodych artystów polskich, między innymi poprzez organizowanie co roku ogólnopolskiego konkursu „Artystyczna Podróż Hestii” dla studentów ostatnich trzech lat wszystkich wydziałów i uczelni artystycznych w kraju. Fundacja wspiera także rozwój finalistów i laureatów konkursu APH poprzez prezentowanie ich twórczości szerokiej publiczności w największych ośrodkach kultury w Polsce oraz poprzez działania sprzyjające nabywaniu prac finalistów do prywatnych kolekcji.

Fundacja Artystyczna Podróż Hestii organizuje wystawy w ważnych centrach artystycznych w Polsce, promując artystów wyłonionych w ramach konkursu. Wystawom towarzyszą kuratorskie oprowadzania, spotkania z gośćmi specjalnymi, a także warsztaty artystyczne dla rodzin. W zakresie sztuk pięknych Fundacja organizuje również konferencje, seminaria i tematyczne imprezy w kraju i za granicą, akcje artystyczne i kulturalne; prowadzi też działalność informacyjną i wydawniczą dotyczącą promowania młodych polskich artystów.

Prace artystów nagradzanych w konkursie Artystyczna Podróż Hestii oraz finalistów poszczególnych edycji można oglądać w warszawskim Pawilonie Sztuki ERGO Hestii przy ul. Kostrzewskiego 1/131. Pawilon Sztuki to artystyczny showroom w Polsce, prowadzony przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe ERGO Hestia SA.

***

Informacja o konkursie Artystyczna Podróż Hestii

„Artystyczna Podróż Hestii” to konkurs powołany w 2002 roku z inicjatywy Piotra M. Śliwickiego, prezesa Grupy ERGO Hestia. Poprzez swoje działania sopocki ubezpieczyciel upowszechnia ideę mecenatu artystycznego w środowisku biznesowym. Fundacja i prowadzony przez nią konkurs daje młodym artystom możliwość pokazania się w polskim oraz międzynarodowym środowisku artystycznym, a także jest silną inspiracją do dalszego rozwoju. W pierwszych latach projekt realizowano w porozumieniu z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, a od 2009 ERGO Hestia – obecnie poprzez Fundację – współpracuje ze wszystkimi uczelniami artystycznymi działającymi na terenie Polski.


Źródło: Fundacja Artystyczna Podróż Hestii
Data wydarzenia: od 2018-04-19 do 2018-06-01
Organizator:

Fundacja Artystyczna Podróż Hestii

Adres:

Hestii 1, 81-731 Sopot, woj. PM

Tel.:

22 841 09 94

E-mail:

artystycznapodroz@ergohestia.pl

Www:

http://www.artystycznapodrozhestii.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • kultura
  • sztuka