Przejdź do treści głównej

Listy do Henia. Dzień Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom przeciwko Ludzkości

autor(ka): Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN”
2018-04-17, 16:39
archiwalne
Podczas wydarzenia uczniowie z lubelskich szkół wyślą listy do Henia Żytomirskiego, żydowskiego chłopca, który zginął podczas II wojny światowej. Listy będą wysłane w miejscu, gdzie w 1939 r. została wykonana ostatnia fotografia Henia, przy wejściu do gmachu banku na Krakowskim Przedmieściu 64. Celem projektu jest ukazanie mieszkańcom miasta, a w szczególności uczniom lubelskich szkół, zagłady lubelskich Żydów na przykładzie losów jednego dziecka.

Miejsce: ul. Krakowskie Przedmieście 64 (przed wejściem do Banku Pekao SA)

Termin: 19 kwietnia 2018, godz. 12.00 - 13:00

19 kwietnia, przed wysłaniem listów, odbędą się w Bramie Grodzkiej warsztaty dla uczniów ze szkół uczestniczących w tegorocznej akcji. Pracownicy Bramy Grodzkiej opowiedzą o losach Henia i o tym, jak jego historia ujrzała światło dzienne. Przedstawią także kontekst historyczny.

Na podstawie materiałów dokumentalnych i ikonograficznych (zdjęcia, dokumenty) dotyczących historii lubelskiej rodziny Żytomirskich, uczestnicy warsztatu zapoznają się z losami ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej. Historia Henia Żytomirskiego, żydowskiego chłopca urodzonego przed wojną w Lublinie, umożliwia uczestnikom warsztatów zapoznanie się z życiem jego i jego rodziny w okresie przed wojną oraz ukazuje kolejne etapy Zagłady. Warsztat kończy się pisaniem listów do Henia Żytomirskiego, który zginął prawdopodobnie na Majdanku. Zajęcia uczą tolerancji i szacunku do drugiego człowieka bez względu na jego pochodzenie.

Następnie uczniowie udadzą się na spacer śladami lubelskich adresów związanych z Heniem Żytomirskim. Spacer zakończy się około godziny 12:00 wysłaniem listów w miejscu, gdzie została zrobiona ostatnia fotografia Henia.

W tym roku zaproszenie do udziału w akcji przyjęli uczniowe z niniejszych szkół:

 • Szkoła Podstawowa nr 1 im Jana Pawła II w Bełżycach
 • Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie
 • VIII Liceum Ogólnokształcące im. Zofii Nałkowskiej w Lublinie
 • Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie
 • Zespół Szkół w Kalinówce

Lublinian, którzy chcieliby wziąć w akcji wysyłania listów, Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” zaprasza pomiędzy godziną 12:00 a 13:00 na ul. Krakowskie Przedmieście 64.

Strona poświęcona projektowi: https://teatrnn.pl/henio/


Źródło: Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN”
Data wydarzenia: 2018-04-19
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

 • dzieci
 • edukacja
 • historia
 • młodzież
 • mniejszości narodowe i etniczne
 • wychowanie