Przejdź do treści głównej

Rzeki bez granic!

autor(ka): Dominik Dobrowolski
2018-05-04, 10:24
archiwalne
Dominik Dobrowolski nad Nysą Łużycką, spływ w 2017 r.
Rok 2018 jest samorządowym Rokiem Rzeki Odry. Jest to rok, w którym wiele się dzieje wokół Odry i jej dorzecza. Chcesz dołączyć do obchodów Roku Odry - Rzeki Bez Granic? Zapisz się na jeden ze organizowanych spływów lub zorganizuj własny na dowolnym fragmencie Odry lub jej dopływów!

Rok 2018 jest samorządowym Rokiem Rzeki Odry. Jest to rok, w którym będzie się wiele działo wokół Odry i jej dorzecza. Z okazji Roku Odry organizacje z Czech, Niemiec i Polski chcą pokazać, że rzeka jest bez granic.

"Naszym głównym celem jest ochrona środowiska. Pomimo że nasze państwa oddzielone są granicami, udowadniamy poprzez nasze działania, że rzeki, które nas dzielą, mogą i powinny być rzekami bez granic. Świętujmy rok Odry płynąc kajakami wzdłuż linii łączącej trzy kraje – od Hradka nad Nisou w Czechach, przez Zgorzelec i Goerlitz, po Eberswalde, Gryfino i Szczecin. Na trasie, a raczej na spływie, będziemy spotykać się z mieszkańcami i turystami, dla których Odra i jej dopływy są ważne", mówi Dominik Dobrowolski, uczestnik spływu.

Odra to rzeka graniczna, sama jest uwięziona w granicach wytyczonych wałami, szlakami żeglownymi, zabudową. Rzeka jednak przede wszystkim łączy – jak krwiobieg spaja ekosystemy w swoim dorzeczu, od źródeł w Sudetach po ujście poprzez Zalew Szczeciński do Bałtyku. Łączy bliskie i odległe miasta, regiony w Czechach, Niemczech i Polsce.

Odra nie jest w całym swoim biegu naturalną rzeką. Od wieków była regulowana, obwałowana i przystosowana do spławiania drewna. Na wielu odcinkach odzyskała jednak naturalny charakter i ponownie rozwinęły się ostoje dzikiej przyrody. Naturalna rzeka nie ma granic. Rytm corocznych niżówek i wezbrań zapewnia bogactwo nadrzecznych ekosystemów. To właśnie źródło bioróżnorodności obszarów zalewowych, mokradeł, łęgów i łąk w jej dolinie.

Świętuj razem z Odrą! Chcesz dołączyć do obchodów Roku Odry – Rzeki Bez Granic? Zapisz się na jeden ze organizowanych spływów lub zorganizuj własny na dowolnym fragmencie Odry lub jej dopływów!

Spływy kajakowe:

Odcinek I

18 maja – Hradek nad Nisou (Czechy) – Radomierzyce (Polska)
Organizator: (Fundacja RT-ON) Kasia Czupryniak, ekolożka, działaczka społeczna. Kontakt email: .

Oprócz spływu będzie też zorganizowana akcja sprzątania brzegów Nysy. Na zakończenie zorganizowany będzie ekologiczny piknik zarówno dla uczestników spływu jak i mieszkańców. Piknik będzie połączony z warsztatami dotyczącymi ratowania oceanów, mórz i rzek przed zaśmieceniem, które poprowadzi Dominik Dobrowolski – wrocławski ekolog i podróżnik, który wspólnie z Fundacją PlasticsEurope Polska od ośmiu lat realizuje Recykling Rejsy (www.recykling-rejs.pl).
Kontakt: , tel. 697092978 .

Odcinek II

19 – 21 maja – Kanał Finow / Stara Odra.
Organizator: ALNUS e.V.: http://www.alnus-eberswalde.de/

Odcinek III (wstępne terminy!)

31 maja – 3 czerwca – Dolna Odra.
Organizator: Koalicja Ratujmy Rzeki – KKR: http://www.ratujmyrzeki.pl/.


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: Dominik Dobrowolski
Miejsce: Nysa Łużycka, Kanał Finow i Odra, Hradek n Nisou, Radomierzyce, Eberswalde, Grifino, Szczecin,
Data wydarzenia: od 2018-05-18 do 2018-06-10
Organizator:

Fundacja RT-ON

Www:

https://rozwojtak-odkrywkinie.pl/ 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • ekologia, środowisko
  • recykling
  • rekreacja
  • turystyka, podróże
  • zasoby wodne