Przejdź do treści głównej

Modlnica. Dobra wiadomość dla kum i kumotrów! „Krakowska Godka 2018” – konkursy artystyczne już ruszyły

autor(ka): Stowarzyszenie Bene Tibi
2018-05-08, 09:53
archiwalne
17 czerwca w Modlnicy w amfiteatrze przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym przy ul. Sportowej 2 spotkamy się na „Krakowskiej Godce 2018” - festiwalu gwary i tradycji krakowskiej. Po raz kolejny będziemy mieli okazję zanurzyć się w kulturze krakowiaków.

Nasz festiwal to święto wszystkich Krakowiaków, podkreślające ważność małych ojczyzn: tradycji i lokalnej gwary. Jego główną ideą i celem jest przypomnienie oraz propagowanie pięknej, krakowskiej godki. Patronem tegorocznego festiwalu będzie Włodzimierz Tetmajer autor „Słownika bronowskiego”, „Ubiorów ludu polskiego”, powieści pisanej gwarą pt. „Racławice”, malarz obrazów prezentujących sceny z życia wsi krakowskiej, Gospodarz z „Wesela” St. Wyspiańskiego oraz twórca polichromii w drewnianym kościele w Modlnicy.

Wzorem poprzednich lat festiwal współtworzą wszyscy, którzy podejmą rękawicę i wezmą udział w licznych konkursach artystycznych, których finał będzie miał miejsce w Modlnicy.

Do 30 maja przyjmujemy zgłoszenia prac do konkursów poetyckiego (na wiersz, fraszkę lub limeryk o tematyce związanej z 100-leciem odzyskania niepodległości, pisany gwarą) i fotograficznego (pod hasłem „Krakowiacy świętują 100-lecie niepodległości”) oraz zgłoszenia udziału w pozostałych.

W tym roku przygotowaliśmy konkurs teatralny „Godka krakoska w dziełach scenicznych”, w którym uczestnikom zakwalifikowanym (młodzież szkół ponadpodstawowych), partnerować będą zawodowi aktorzy. Można wybrać scenę z „Wesela” St. Wyspiańskiego lub „Od Bronowic do Racławic” M. Rokoszowej (wg. powieści „Racławice” Wł. Tetmajera).
Konkurs „Najbardziej wygodanej pary” w tym roku oprzemy o „Słownik bronowski” Włodzimierza Tetmajera. W konkursie „Gwary Krakowskiej” czyli Godki nie ma ograniczeń wiekowych, starsi mogą się zmierzyć z młodszymi i godoć, godoć, godoć.
Gospodynie powalczą o laur za najlepszy tradycyjny sernik krakowski, projektanci i styliści mogą przedstawić swój ubiór inspirowany krakowskim strojem ludowym. Tradycyjny strój ludowy w tym roku będzie oceniany przez pryzmat prac Wł. Tetmajera, zwycięży ten najbardziej podobny do tych uwiecznionych ręką artysty. Nad przebiegiem każdej konkurencji czuwać będą jurorzy, prawdziwe sławy, wybitni twórcy i naukowcy ściśle związani z Krakowem. Na zwycięzców i laureatów czekają atrakcyjne nagrody.

Festiwal poprowadzi jego pomysłodawca Zbigniew Grzyb, który już od kilku lat dba o to, by mieszkańcy podkrakowskich gmin nie zapomnieli o swoich korzeniach oraz Alicja Popiel prezenterka TVP Kraków. Dla uczestników wydarzenia przygotowaliśmy wiele atrakcji, a relacja telewizyjna pozwoli na pokazanie go wszystkim tym, którym nie udało się do nas dotrzeć.

Wszystkie informacje dotyczące zgłoszeń, przebiegu, nagród i finału konkursów a także regulaminy zamieszczone są na stronie internetowej festiwalu www./krakowskagodka.pl. Organizatorem tegorocznego festiwalu Krakowska Godka 2018 jest Stowarzyszenie Bene Tibi, we współpracy z Gminą Wielka Wieś. Partnerami są Telewizja Kraków, Dziennik Polski, Katedra Historii Języka i Dialektologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Białym Kościele.

Festiwal powstaje przy wsparciu finansowym Fundacji PZU i Powiatu Krakowskiego.


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: Stowarzyszenie Bene Tibi
Miejsce: Amfiteatr przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Modlnicy, Sportowa 2, 32-085 Modlnica, woj. Małopolskie
Data wydarzenia: 2018-06-17
Organizator:

Stowarzyszenie Bene Tibi

Adres:

ul. Szkolna 30, 32-045 Wielmoża, woj. Małopolskie

Tel.:

+48 572 120 427

E-mail:

info@benetibi.pl

Www:

https://www.benetibi.pl/ 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja kulturalna
  • kultura
  • tradycja