Przejdź do treści głównej

Simchat Chajim Festival #2018

autor(ka): Stowarzyszenie Krotochwile
2018-05-14, 12:19
archiwalne
Siódma edycja Simchat Chajim Festival #2018 rozpocznie się 17 maja, który po raz pierwszy zagości w Poznaniu. Ten festiwal kultury żydowskiej porwie uczestników w wyjątkową podróż w świat sztuki, muzyki, kuchni i niesamowitych osobowości. Przez 11 dni odbędzie się blisko 40 wydarzeń, nie tylko w Poznaniu, ale również w Jarocinie i Krotoszynie.

Dzięki tegorocznym wydarzeniom festiwalowa publiczność pozna nie tylko artystów i gości z Polski, ale również z Izraela i Stanów Zjednoczonych!

Nasze kroki nieprzypadkowo zmierzają w kierunku Poznania, przez poprzednie dwie edycje pojawiało się wiele pytań od publiczności – a dlaczego nie Poznań? – dziś im odpowiadamy, teraz czas właśnie na Poznań! – to nie jedyny krok w nową przestrzeń, to także wyjątkowi goście. W Poznaniu, wystąpi Ori Alboher -izraelski muzyk, a o głośnym procesie z końca lat 90. opowie prof. Deborah Lipstadt amerykańska pisarka i historyczka, autorka książki Denying the Holocaust. Podczas festiwalu w Jarocinie Krystyna Janda wystąpi z niezwykle przejmującym spektaklem opowiadającym o Marcu 1968 roku. Również w Jarocinie – będzie to pierwszy i jedyny koncert w Polsce – wystąpi izraelski rockowy zespół Bucharest. To tylko początek tego, co czeka na Wielkopolską publiczność podczas Simchat Chajim Festival.

Dużą rolę obok sztuki odgrywa edukacja, nie tylko młodzieży, ale także najmłodszych -Wiemy i wciąż wierzymy, że bogata kultura, wspólne polsko-żydowskie dziedzictwo i historia to elementy, które łączą, a nie dzielą – mówi dyrektor artystyczny Festiwalu. Po raz drugi odbędą się warsztaty „O kulturze żydowskiej i o tym, jak się porozumieć” przygotowane przez edukatorów Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

W programie Festiwalu nie brak odwołań do współczesności, czyli niezwykłych filmów, aromatycznej kuchni i różnorodnej muzyki. Wielowymiarowa idea to właśnie: koncerty, wystawy, spektakle, warsztaty, pokazy filmowe, spotkania z ludźmi sztuki i kultury oraz wykłady. Simchat Chajim to „radość życia”, poszukiwanie oraz odnajdywanie jej w różnych przejawach sztuki i kultury, to także dialog przeszłości z teraźniejszością. -Z każdym rokiem Festiwal się rozwija, przybiera nieco inną formę, ale od początku zależy nam na tym, aby poruszać najważniejsze i ciągle aktualne tematy. Dlatego w tym roku nie mogliśmy pominąć rocznicy Marca ’68 czy 70. rocznicy powstania państwa Izrael. – podsumowuje Patryk Piotr Antoniak. Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na stronie www.simchatchajim.pl/program. Jak podkreślają organizatorzy, udział w większości wydarzeń jest bezpłatny. Bilety na spektakle i koncerty można kupić na stronie Bilety24.pl, w JOK Jarocin oraz Krotoszyńskim Ośrodku Kultury. Festiwal jest współfinansowany ze środków publicznych Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Miasta Poznania, Miasta i Gminy Jarocin oraz Miasta i Gminy Krotoszyn pozyskanych przez Stowarzyszenie Krotochwile.

informacje o wydarzeniach i programie

Simchat Chajim Festiwal rusza w czwartek 17 maja. W ten dzień o godz. 19.00 w Galerii na Dziedzińcu Sztuki w Starym Browarze w Poznaniu odbędzie się wernisaż wystawy „Roma Ligocka. Poszukiwanie bliskości” prezentujący dorobek artystyczny tej oryginalnej malarki i pisarki. Wystawę będzie można oglądać codziennie do 7 czerwca. Następnego dnia, 18 maja, w Jarocinie wystąpi uwielbiany przez publiczność na całym świecie, wywodzący się z Krakowa zespół Kroke, tym razem w towarzystwie muzyka Sławomira Bernego. Tomasz Kukurba, Jerzy Bawoł i Tomasz Lato mają na koncie ponad 15 albumów. Panowie inspirują się nie tylko muzyką klezmerską, ale coraz częściej sięga po motywy etniczne i rewelacyjne improwizacje. W sobotę 19 maja wyjątkowe wydarzenie w Poznaniu w Studio Słodownia +3 – koncert izraelskiego artysty ORI. Muzyk w swej twórczości podróżuje poprzez subtelną elektronikę, pop, aż po ambient. Również w sobotę w Starym Browarze odbędzie się spotkanie z malarką i pisarką Romą Ligocką. Z kolei w niedzielę gratka dla miłośników pasty z ciecierzycy – w poznańskim Kinie Muza pokaz filmu „Hummus!”, a po projekcji spotkanie z reżyserem filmu Orenem Rosenfeldem.

21 maja to dwa spektakle. Pierwszy z nich, „Prot i Filip” Teatru OdSkocznia skierowany do najmłodszych widzów i pokazany zostanie w Krotoszynie, a następnego dnia w Jarocinie. Przestawienie jest zabawną opowieścią o dwóch przyjaciołach, którzy w sytuacjach kryzysowych wskoczyliby za sobą w ogień, ale na co dzień nie przepuszczążadnej okazji, żeby spłatać sobie figle. W poniedziałkowy wieczór w Jarocinie zagości doceniony przez krytyków i publiczność monodram „Zapiski z wygnania” w reżyserii Magdy Umer. Na scenie pojawi się Krystyna Janda wraz z zespołem Janusza Bogackiego. „Zapiski z wygnania” to bardzo osobiste wspomnienia Sabiny Baral, dwudziestoletniej emigrantki roku 1968.

We wtorek 22 maja warto pojawić się w poznańskim Domu Tramwajarza, gdzie wykład o emigrantach Marca 1968 roku wygłosi dr Kamila Dąbrowska z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Podczas spotkania dowiemy się, kim byli ludzie, których zmuszono do wyjazdu z Polski w wyniku antysemickiej kampanii marca ‘68 roku. Usłyszymy również, dokąd wyjechali i jak potoczyły się losy grupy, która wybrała Izrael jako swoją ojczyznę.

Środa 23 maja zacznie się w Jarocinie warsztatami dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat „W Akademii Pana Kleksa”. Akademia to baśniowa przestrzeń, w której dzieci wezmą udział w inspirujących zajęciach: odwiedzą szaloną kuchnię Pana Kleksa, odbędą lekcję kleksografii, zawitają do szpitala chorych sprzętów i magicznego świata Bajdocji. Akademia zaprasza w swoje progi w Jarocinie aż do piątku. Równolegle odbywać się będą warsztaty edukacyjne prowadzone przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Zajęcia przybliżą młodym ludziom kulturężydowską, poruszony zostanie też temat odkrywania lokalnej historii i porozumienia między osobami z różnych kultur. Warsztaty odbędą się 23 i 24 maja. Zarówno na warsztaty obowiązują bezpłatne zapisy, liczba miejsc ograniczona.

Kolejny dzień, 24 maja, poświęcony będzie literaturze. W Poznaniu gościem Festiwalu będzie Ryszard Krynicki, który w symbolicznym miejscu, przed poznańską Synagogą, powtórzy poetycki performance sprzed lat, a także weźmie udział w rozmowie o roli poezji. Z kolei w Jarocinie spotkanie z pisarką Magdaleną Kicińską poświęcone będzie książce „Pani Stefa”. Jest to biografia -dziś niemal zapomnianej -Stefanii Wilczyńskiej, wieloletniej współpracownicy Janusza Korczaka. Fragmenty książki podczas spotkania czytać będzie ceniona aktorka Maja Komorowska.

Krav maga to izraelska sztuka walki, który składa się z kombinacji najbardziej skutecznych technik pochodzących z innych walk. W ramach zajęć, które odbędą się 25 maja w Jarocinie, zawodowi instruktorzy nauczą seniorów podstawowych elementów skutecznej samoobrony. Tego samego dnia do Poznania przyjedzie prof. Deborah Lipstadt, znana amerykańska pisarka i historyk. Jej proces z negacjonistą Davidem Irvingiem był głośny na całym świecie. Historia została uwieczniona w filmie „Kłamstwo” z Rachel Weisz w roli głównej. Prof. Lipstadt opowie o procesie i swoich doświadczeniach z nim związanych.

Piątek to także niezwykle muzyczny wieczór. Na finale jarocińskich wydarzeń wystąpi Bucharest, rockowa kapela z Izraela, której muzyka utrzymana jest w klimatach indie-rock, shoe-gaze, psych-rock-pop. Od czasu wydania pierwszej płyty zespół zagrał wiele koncertów w Izraelu, stając się jednym z najbardziej popularnych izraelskich zespołów indie-rockowych. Będzie to pierwszy i jedyny koncert grupy w Polsce! Natomiast po koncercie jedyne w Polsce klezmerskie silent disco. Marcin Piosik – DJ EMPE – specjalnie na Simchat Chajim Festival przygotuje etno-klezmerską selekcję z dodatkiem muzyki Kresów.

Festiwal zwieńczą dwa koncerty. 26 maja w Poznaniu, podczas plenerowej imprezy "Świętujemy na Żydowskiej" wystąpi niepowtarzalna Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego, a 27 maja w Krotoszyńskim Ośrodku Kultury zagra zespół Neoklez. „Energetyzująca i bezkompromisowa” – takimi słowami najczęściej zaczynają się zapowiedzi ich koncertów. Łobuzerski styl i wibrująca energia są wizytówką NeoKlez. Każdy ich koncert to potężna dawka mocy klezmersko-bałkańskich dźwięków.

Simchat Chajim Festival daje nowe tchnienie w życiu kulturalnym południowej Wielkopolski. Poznań, Jarocin i Krotoszyn przez 11 dni będą tętniącym sercem żydowskiego dziedzictwa. Wszelkie szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie simchatchajim.pl oraz na facebook.com/simchatchajim.

Informacja o zaangażowaniu instytucji, organizacji i firm:

Organizator:

Stowarzyszenie Krotochwile

Współorganizator:

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin, Krotoszyński Ośrodek Kultury

Partnerzy: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Stary Browar, Estrada Poznańska, Kino Muza, Dom Tramwajarza, Teatr Polonia, Stowarzyszenie Żydowskie Cukunft, Stowarzyszenie Jarocin XXI, Spichlerz Polskiego Rocka, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Żydowskie Motywy, Restauracja Start, Galeria Refektarz, Fordesk, Rock Browar Jarocin, Hotel Słoneczna Jarocin, Jarocińskie Linie Autobusowe

Finansowanie:

Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Miasto Poznań, Miasto i Gmina Jarocin, Miasto i Gmina Krotoszyn

Patronat honorowy: Ambasada Izraela w Polsce, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Pan Marek Woźniak, Prezydent Miasta Poznania Pan Jacek Jaśkowiak, Burmistrz Jarocina Pan Adam Pawlicki, Naczelny Rabin Polski Pan Michael Schudrich, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Patronat medialny: TVP Kultura, TVP 3 Poznań, WTK, Telewizja Proart, Gazeta Wyborcza Poznań, IKS, Radio Poznań, radio CENTRUM 106.4, Radio Elka, Midrasz, Chidusz, Jewish.pl, epoznan.pl, kulturapoznan.pl, wlkp24.info


Źródło: Stowarzyszenie Krotochwile
Data wydarzenia: od 2018-05-17 do 2018-05-27
Organizator:

Stowarzyszenie Krotochwile

Adres:

Zdunowska 6 lok. 1, 63-700 Krotoszyn, woj. WP

Tel.:

694 108 244

E-mail:

kontakt@krotochwile.org

Www:

http://www.krotochwile.org 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja kulturalna
  • kultura
  • mniejszości narodowe i etniczne
  • sztuka
  • wielokulturowość