Przejdź do treści głównej

Poznań. Bezpłatne badania - akcja zdrowotna „Życie tętni otwartymi naczyniami”

autor(ka): Organizatorzy
2018-05-16, 12:50
archiwalne
Już w najbliższą sobotę, 19 maja, na parkingu przy Galerii M1 na Franowie, w godz. 9:00-17:00 odbędzie się akcja Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej i firmy ADAMED. Bezpłatne badania naczyń dla osób w wieku +55 będzie można wykonać w specjalnie dostosowanym do tego busie.

Mówi się o niej „choroba wystaw sklepowych”. Objawia się bólem nóg i częstym przystawaniem podczas chodzenia. Choroby naczyń coraz częściej dotykają nasze społeczeństwo, a ich objawy zrzucane są najczęściej na stawy czy kręgosłup. Specjalnie dostosowany do badań chorób tętnic bus, rozpoczął właśnie swoją trzymiesięczną podróż po Polsce. Ruchoma „poradnia” odwiedziła już Będzin, Kraków i Wrocław. 19 maja pojawi się na parkingu przed galerią M1 w Poznaniu. To miejsce, w którym pacjenci w wieku 55+ skorzystają z bezpłatnych konsultacji chirurga naczyniowego oraz będą mogli poszerzyć swoją wiedzę w zakresie prewencji chorób naczyń.

Bus ogólnopolskiej akcji „Życie tętni otwartymi naczyniami” odwiedzi 10 polskich miast, w tym Poznań. Finał akcji odbędzie się 15 czerwca w Warszawie i zwieńczy go X Jubileuszowa Konferencja Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej, które to wraz z Grupą Adamed jest inicjatorem badań. W Poznaniu pojawi się w sobotę, 19 maja, w godzinach od 9:00 do 17:00. Organizatorem akcji jest Klinika Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Angiologii Szpitala MSWiA, której kierownikiem jest prof. dr hab. Med. Paweł Chęciński.

Ideą akcji jest przybliżenie pacjentom najbardziej narażonym na choroby naczyń, przyczyn je powodujących. Wśród potencjalnej grupy ryzyka znajdują się zwłaszcza osoby powyżej 55. roku życia, z chorobami serca, nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą i palące papierosy, skarżące się na bóle kończyn dolnych. Objawy chorób tętnic bardzo często mylone są z dolegliwościami związanymi z bólami kręgosłupa czy też schorzeniami stawów. Częste zatrzymywanie się podczas chodzenia oraz dyskomfort podczas chodzenia mogą mieć jednak zupełnie inne podłoże.

„Mając świadomość, że dostęp do specjalistów w dziedzinie, którą reprezentujemy jest utrudniony, postanowiliśmy przyjechać do naszych pacjentów specjalnym autobusem wyposażonym w sprzęt niezbędny do szybkiej i prostej diagnostyki chorób tętnic i żył w kończynach dolnych. Chcemy dać im nie tylko możliwość skorzystania z konsultacji, ale będziemy także tłumaczyć i wyjaśniać, jak istotna dla poprawy stanu naszych tętnic i żył jest zmiana stylu życia i pozbycie się nałogów, których negatywny wpływ został już udowodniony”– mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Szopiński, prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej.

W ramach mobilnego centrum badań, chętni poznaniacy będą mogli skorzystać z bezpłatnej konsultacji chirurgów naczyniowych. Lekarze przeprowadzą wywiady w zakresie chorób naczyń oraz ocenią tętno na kończynach. W autokarze będzie także możliwość przeprowadzenia badania ciśnienia na kończynach za pomocą specjalistycznego sprzętu, dzięki czemu zostanie określony tzw. współczynnik kostka/ramię dla oceny ukrwienia kończyn dolnych. Zbyt późne rozpoznanie zmian w tętnicach może doprowadzić do pojawienia się różnych komplikacji.

Dodatkowo we wszystkich miastach zainteresowani będą mogli skorzystać z oferty ogólnopolskiego programu Adamed dla Seniora, w ramach którego odbędą się między innymi treningi nornic walking dla seniorów oraz pomiar ciśnienia krwi.


Pliki do pobrania

Źródło: inf. nadesłana
Data wydarzenia: 2018-05-19
Organizator:

Polskie Towarzystwo Chirurgii Naczyniowej

Adres:

Ziołowa 45 lok. 47, 40-635 Katowice, woj. SL

Tel.:

22 508 12 59

Www:

http://www.youtube.com/channel/UCbhj9ixx51SKBoNPaMyEgBQ 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • chorzy
  • ochrona zdrowia